Karolis Kaklys: trukt už vadžių – vėl iš pradžių

2015-09-17 / Druskininkų skyrius
Karolis Kaklys: trukt už vadžių – vėl iš pradžių

Seimas iš naujo svarstys Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kurias prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo šių metų liepos pradžioje. Anot šalies vadovės, užuot apribojusios savivaldybių piktnaudžiavimą laikraščių leidyba, bandoma sukurti palankesnes sąlygas partijoms tapti žiniasklaidos priemonių valdytojomis. Prezidentės nuomone, siekiant išsaugoti ir stiprinti konstitucines žiniasklaidos laisvės apsaugos garantijas, užtikrinti tinkamą visuomenės informavimo kokybę ir neleisti politizuoti žiniasklaidos, ribojimas politinėms partijoms būti viešosios informacijos rengėjomis ir dalyvauti visuomenės informavimo priemonių valdyme turi išlikti.

Istorija prasidėjo Druskininkuose

Seime pradėtos svarstyti Visuomenės informavimo įstatymo pataisos dėl Žurnalistų etikos inspektoriaus pastabų, kuomet Druskininkų savivaldybės institucijos, nepaisydamos Visuomenės informavimo įstatyme nustatyto draudimo, leido periodinį laikraštį „Mano Druskininkai“ kartu su švietimo įstaiga. Inspektoriaus sprendime nurodyta, kad leidinio turinys neapsiribojo informacijos, susijusios su švietimo (mokymo) funkcijos teikimu ir sklaida. Leidinyje pagal inspektoriaus sprendime nustatytas aplinkybes buvo vykdyta akivaizdi politinė kampanija, parengta pagal išankstinius nusistatymus ir tenkinant grupinius – politinius interesus.

Po ŽEI sprendimo „Mano Druskininkai“  leidyba ir toliau vyksta sėkmingai

Nepaisant iki šiol galiojančio Visuomenės informavimo įstatymo griežtai ribojančio galimybę politinėms partijoms dalyvauti žiniasklaidos priemonių valdyme bei kontroliuoti visuomenės informavimo priemonių turinį ir nepaisant įsiteisėjusio Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimo, kuriuo Druskininkų socialdemokratišką valdžią liaupsinantis leidinys pripažintas neteisėtu, propagandinis savaitraštis „Mano Druskininkai“ toliau sėkmingai yra leidžiamas.

Ne vienerius metus trukę gėdingi Druskininkų savivaldybės institucijų bylinėjimaisi teismuose, skundžiant Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimą bei dar gėdingesnis pralaimėjimas parodė, galimai nusikalstamą mokesčių mokėtojų ir savivaldybės įmonių lėšų švaistymą  grupinių politinių interesų tenkinimui, tačiau nepaisant nieko, toliau yra naudojamos Druskininkų savivaldybei priklausančios įmonės  UAB “Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA” lėšos laikraščio leidybai. Kaip teigia pats savivaldybės įmonės direktorius:  „Bendrovė abipusiai naudingais marketinginiais pagrindais šiuo metu teikia paramą leidiniui „Mano Druskininkai“.

Nors Druskininkų savivaldybės įstaiga – švietimo centras informavo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą, kad neteisėto leidinio leidyba yra nutraukta, tačiau akivaizdu, kad Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimas iš esmės nėra įvykdytas. Turbūt naiviai manoma, kad vien tik formaliai pakeitus laikraščio leidėją propagandos įrankis staiga virs teisėtu.

Saviems galima viskas

Po aiškaus ir konkretaus Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimo bei dirbtinai eilę metų vilkintų teismų procesų,  situacija Druskininkuose iš esmės nepasikeitė, o Druskininkų valdžia su socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoju priešakyje tiesiog toliau tyčiojasi iš kompetentingų šalies institucijų priimtų ir įsiteisėjusių sprendimų. Tenka tik apgailestauti, kad vis pateisinimų savo partijos pavaduotojui surandantis šalies premjeras apie žurnalistinę etiką prabyla tik tuomet, kai yra įžeidžiamos pačio asmeninės ambicijos.

 

Šiame straipsnyje yra pateikiama autoriaus nuomonė.

 

Karolis KAKLYS, Druskininkų savivaldybės tarybos narys

Lietuvos liberalaus jaunimo tarybos narys

liberalus