Juozas Šarkus: Visų ir visada apgaudinėti neįmanoma

2015-05-13 / Druskininkų skyrius
Juozas Šarkus: Visų ir visada apgaudinėti neįmanoma

Pagaliau įsigaliojo žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimas dėl neteisėtai leidžiamo savivaldybės leidinio “Mano Druskininkai”.  Šiame sprendime buvo aiškai konstatuota, kad savivaldybė, leisdama šį  nemokamą  leidinį, grubiai pažeidė Visuomenės informavimo įstatymą.  Druskininkų savivaldybės institucijos ir įstaigos ne tik nekontroliavo visuomenės informavimo įstatymo pliuralizmo ir sąžiningos konkurencijos išsaugojimo, kaip įpareigoja Visuomenės informavimo įstatymas, bet ėmėsi šiems siekiams priešingų priemonių ir jų įgyvendinimo. Per laikraščio “Mano Druskininkai “  leidybą buvo vykdoma akivaizdi politinė kampanija , parengta pagal išankstinius nusistatymus , tenkinant grupinius politinius interesus.  Pavarčius šio leidinio puslapius kiekvienam tur būt akivaizdu,  kad tai  socialdemokratų partijos vadukų Druskininkuose su meru R. Malinausku priešakyje bei savivaldybės  administracijos vadovybės  politinė kampanija už mokesčių mokėtojų ir savivaldybės įmonių pinigus.

Keletą metų užsitęsę neteisėti Druskininkų savivaldybės valdžios galią turėjusių ir tebeturinčių įvairių lygių vadovų ir pareigūnų veiksmai kelią visa eilę moralinės, administracinės ir  juridinės atsakomybės klausimų.  Apie tai bus dar daug kalbama ir rašoma . Trumpai įvardinsiu kelis iš jų:

  • Gėdingas Druskininkų savivaldybės institucijų kelis metus trukęs bylinėjimasis teismuose , skundžiant žurnalistų etikos komisijos sprendimą bei dar gėdingesnis šių savivaldybės  institucijų pralaimėjimas parodė, mano nuomone, nusikalstamą mokesčių mokėtojų ir  savivaldybės įmonių lėšų švaistymą  savo politinių ambicijų tenkinimui. Pirmiausia, neteisėtas leidinys buvo leidžiamas už mokesčių mokėtojų ir savivaldybės įmonių lėšas, tai yra visų mūsų pinigus. Kas už tai atsakys ir grąžins neteisėtai panaudotus, arba kitaip kalbant, pavogtus mūsų visų pinigus?   O juk tai nemažos sumos, siekiančios milijonus. Bet ir tai dar ne viskas. O kur dar  išlaidos samdomų  prestižinių advokatų firmų paslaugoms apmokėti.  Ypatingai į akis krenta viena labai reikšminga daug minčių sukelianti detalė.  Lietuvos vyriausiame  administraciniame teisme Druskininkų savivaldybės institucijas atstovavo keli advokatai, iš kurių vienas, mūsų žiniomis, taip pat atstovavo savivaldybę  naginėjamoje byloje dėl  mero R. Malinausko  sodybos Latežerio kaime.
  • Kaip Jums atrodo skandalingas buvusių ir dabar esančių savivaldybės vadukų ilgus metus skleistas  melas apie tai, kad leidinį “Mano Druskininkai” savistoviai leidžia Druskininkų švietimo centras, ir nei savivaldybės administracija , nei meras čia nei prie ko?  Juk , kaip liaudis sako,  ir arkliui aišku, kad be savivaldybės administracijos direktorės V. Jurgelevičienės  ir mero R. Malinausko žinios savivaldybės įmonė UAB “Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA” tikrai neskirtų milijoninių sumų neteisėtam leidiniui finansuoti. Be to,  viešuosius pirkimus dėl leidinio leidybos už Švietimo centrą vykdė pati savivaldybės administracija. Šiuo atveju kaip  anekdote: yra oficialus švietimo centro direktorius V. Gintutis, bet viską dėl leidinio leidybos vairuoja savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė bei meras R. Malinauskas. Tačiau  šiuo atveju ir direktorius V. Gintutis turėtų prisiimti savo  atsakomybės dalį dėl neteisėtai leidžiamo leidinio. Matydamas neteisingai vairuojant, jis bent stabdį  savo laiku  galėjo ir turėjo nuspausti. Arba blogiausiu atveju, bijant prarasti darbą, turėjo bent jau  nepraleisti progos patylėti, o ne visiems tame pačiame leidinyje   ( Nr. 60 ) akivaizdžiai meluoti , kad “Mano Druskininkai “ leidžiamas teisėtai.
  • Tur būt daugeliui akivaizdu, kad prie socialdemokratų ir R. Malinausko sėkmės šiuose savivaldos rinkimuose žymia dalimi prisidėjo neteisėtai leidžiamas ir nemokamai platintas leidinys” Mano Druskininkai”. Tokiu būdu eilę metų buvo vykdoma neteisėta politinė kampanija, išleidžiant milijonus mokesčių mokėtojų ir savivaldybės įmonių pinigų. Bet juk tai, mano nuomone, kriminalas. Kuo tai skiriasi nuo darbo partijos su V.Uspaskichu priešakyje skandalingos daugiamilijoninių lėšų bylos? Kaip tada su vienodomis sąlygomis visiems rinkimų dalyviams? Ponas Vyriausiosios  rinkimų komisijos pirmininke Z. Vaigauskai, kaip čia dabar yra? Tai gal reikia naikinti rinkimų rezultatus Druskininkuose?  Tuo pačiu norėčiau priminti, kad administraciniuose teismuose dar tęsiasi  Vyriausios rinkimų komisijos 2015 m. sausio 25 d. sprendimo nagrinėjimas, , kur buvo nepripažinta akivaizdi politinė reklama rinkimų metu leidinyje “Mano Druskininkai”.

Taigi , kaip matome , klausimų daugiau negu atsakymų. Tačiau atsakomybės klausimas už aukščiau išvardintus  grubius pažeidimus yra labai  aktualus. Pirmiausia reikėtų pradėti nuo moralinės atsakomybės. Štai visai nesenai Lenkijos teisingumo ministras C. Grabarczykas atsistatydino , kilus abejonių, ar jam buvo teisėtai išduota licencija šaunamajam ginklui. Puikus pavyzdys, kuriuo turėtų sekti  pirmiausia meras R. Malinauskas, savivaldybės administracijos direktorė V. Jurgelevičienė bei švietimo centro direktorius V. Gintutis ir kuo greičiau atsistatydinti iš užimamų pareigų. O toliau jau turėtų būti nagrinėjami ir administracinės bei baudžiamosios šių veikėjų atsakomybės klausimai. Ne veltui liaudies išmintis sako, kad vieną žmogų galima apgaudinėti labai ilgai, visus galima apgauti vieną kartą, bet visus ir visada apgaudinėti neįmanoma.

 

Dr. Juozas ŠARKUS, Druskininkų savivaldybės tarybos narys, Liberalų frakcijos vadovas taryboje

liberalus