A.Bagdonas. Švęskime laisvę, nepamiršdami jos kainos!

2020-01-13 / Neringos skyrius
A.Bagdonas. Švęskime laisvę, nepamiršdami jos kainos!

Jau dvidešimt devynerius metus Sausio 13–oji mums, lietuviams, yra kitokia. Kiekvieną kartą minint šią datą mūsų širdyse atgyja pasididžiavimo, pagarbos, liūdesio, tikėjimo ir patriotiniai jausmai. Šią dieną, mirties kaina iškovota laisvė tapo ateities kartų gyvenimo gyvavimo pagrindu. Nedaug mūsų istorijoje tokių dienų, kai džiaugsmas sumišęs su netekties liūdesiu, todėl Sausio 13–toji – ypatinga.

Ir nors kiekvienais metais pagerbiame tuos, kurie savo kūnu ir krauju iškovojo laisvę, švenčiame savo tautos triumfą prieš terorą ir prievartą, o šiandieninėje visuomenėje laisvė yra tapusi savaime suprantamu dalyku, vis dėlto, nevalia pamiršti, kokia didele kaina ji buvo įgyta. Šiandien mes galime niekieno nevaržomi švęsti, streikuoti, kurti verslus, keliauti, rinktis savo karjeros kryptį, o prieš kiek daugiau nei 30 metų tai buvo tik svajonė.

O kaip elgtumėmės tos laisvės netekę? Kaimyninių šalių pavyzdžiai mums rodo, kad laisvė – laikinas ir trapus dalykas, bet svarbiausia jos sąlyga – vienybė ir pagarba savo šaliai, istorijai, vertybėms ir tradicijoms.

Ir iš tikrųjų, realūs pavyzdžiai rodo, kokia didelė yra laisvės kaina. Nereikia net toli keliauti norint pamatyti, kaip laisvė atimama 21 amžiaus demokratinėse valstybėse. Ukrainos ir Rusijos konfliktas lietuviams turėtų priminti, kaip sunkiai buvo iškovota mūsų nepriklausomybė ir kokia ji yra brangi.

Tiesa, pasikėsinimų į laisvę galima matyti ir šalies viduje. Kibernetinės atakos, įvairūs žodžio laisvės ribojimai šiandieninėje Lietuvoje yra tikra, nesugalvota problema. Aukščiausių šalies vadovų, Seimo narių vieši pasisakymai, kad mažuma turi paklusti daugumai, kad valdžios kritikuoti negalima, ne tik kelia nerimą, bet ir prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Noras vis labiau riboti žodžio laisvę viešojoje erdvėje ir taip nutildyti kritikuojančiuosius – žlugdo laisvę. Sausio 13–tają ypač svarbu prisiminti, už ką kovojo mūsų didvyriai, ir tai apginti.

Taip pat turime dar kartą, tyliai ar garsiai, viešai ar privačiai paklausti savęs, ką mums čia ir dabar reiškia laisvė. Kas būtume be jos? Laisvės gynėjų aukos dėka turime tą galimybę. Šiandien, kai šalies miestuose ir kaimuose pradės kilti ir suplevėsuos Lietuvos trispalvė, aš įžvelgsiu prasmę kiekvienoje spalvoje. Tai mūsų tautos kančios ir pergalės spalvos. Tai mūsų laisvės ir ištikimybės priesaika sau ir savo šaliai. Švęskime laisvę, nepamiršdami jos kainos!

liberalus