Marijus Kaukėnas. Utenos taryboje aistros dėl didėjančio žemės mokesčio

2016-05-28 / Utenos skyrius
Marijus Kaukėnas. Utenos taryboje aistros dėl didėjančio žemės mokesčio

Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdžio (2016 05 26) trumpa apžvalga

Šiandien Utenos rajono savivaldybės tarybos (Taryba) posėdis buvo išskirtinai trumpas ir baigėsi dar iki pietų. Tai lėmė ypač nedidelė darbotvarkė, tačiau net ir šiandien buvo keletas svarbių sprendimų.

Posėdžio pradžioje Taryba patvirtino atnaujintą savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, kurį reikėjo tobulinti po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos rekomendacijų. Kai kuriems vietos politikams, vienu metus sėdintiems ant kelių kėdžių, tai ypač nepatiko, nes ateityje bus gerokai griežčiau vertinami galimi interesų konfliktų pažeidimai.

Daugiausia Utenos socialdemokratų, Valstiečių ir žaliųjų bei Lietuvos laisvės sąjungos politikų balsais buvo paliktos galioti prieš kelis metus Utenos rajono senjorams, neįgaliesiems ir socialiai remtiniems gyventojams sumažintos kompensacinės žemės mokesčio ribos. Kitaip pasakius, kiekvienais metais rajoną valdantys politikai iš naujo myga mygtukus kad biudžeto skylės būtų lopomos pažeidžiamiausių Utenos rajono gyventojų sąskaita. Štai tau, kad nori, ir „svarbiausia žmogus“…

Jau tapo įprasta, kad kiekvienais metais savivaldybės tarybos valdančioji koalicija svarstant žemės mokesčius Utenos rajono gyventojams nemažina mokesčio tarifo. Tai lemia kasmetinį žemės mokesčių didėjimą. Pasiteiravus kokiu pagrindu uteniškių sumokami mokesčiai kiekvienais metais didėja, konkretaus atsakymo taip ir nesulaukta. Lyginant 2012 m. ir 2017 m. Utenos rajono gyventojų sumokami žemės mokesčiai bus padidėję beveik 5 kartus!!! Galima suprasti jei sąnaudų didėjimo atveju didėja komunaliniai mokesčiai, tačiau šiuo atveju sumokami gyventojų mokesčiai didėja be jokio pagrindo. Kitaip pasakius, valdžia rado lengvą būdą susirinkti papildomų pinigėlių iš rajono ir miesto gyventojų.

Rajono valdantieji pritarė naujam želdinių ir takelių projektui, kuris apims ne tik Vyžuonaičio ežero prieigas, bet ir Rašės upelio krantines (link Klovinių užtvankos). Suprantama, kad miesto teritorijas norisi matyti gražias bei reikia jas prižiūrėti, tačiau kyla klausimas ar dar padidinę jų plotą sugebėsime viską „apžioti“? Kitaip pasakius „statybininkai“ trokšta darbų, tačiau neaišku ar Utenos rajono gyventojai gali sau leisti įrenginėti takelius miesto pakraščiuose, kai jau pernai mūsų visų pinigų pritrūko atsiskaityti su savivaldybės įmone, kuri prižiūri miesto viešąsias erdves. Tarybos senbuvis Jonas Spietinis bandė raminti kolegas, kad ateityje jei reiks, tai pinigų ir bus. Tik niekaip nesupratome iš kur? Matant, kaip taupoma biudžetininkų sąskaita ir didinami gyventojams mokesčiai, kyla didelių abejonių.

Taryba vienbalsiai pritarė naujai smulkaus ir vidutinio verslo subjektų rėmimo programos lėšų naudojimo tvarkai. Pernai metais pradedantys verslus Utenos rajono gyventojais nesugebėjo įsisavinti visų jiems skirtų lėšų, todėl tvarka buvo išplėsta ir supaprastinta. Kviečiu visus smulkiuosius verslininkus pasidomėti galimybėmis gauti įvairią paramą iš Utenos rajono savivaldybės. Kreiptis reikia į Strateginio planavimo ir investicijų valdymo skyrių.

Beveik kiekviename posėdyje Tarybos nariai balsuoja už vieno ar kito turto perdavimą savivaldybės įstaigoms. Šiandien politikams teko balsuoti už „ypatingo“ turto – naudotų klozeto šepečių ar tualetinio popieriaus laikiklių perdavimą. Kaip be būtų absurdiška, tokie įstatymai ir tokia tvarka. 

Rajono politikai vienbalsiai prabalsavo už buvusios „Trečiosios vidurinės“ mokyklos dalies patalpų perdavimą panaudos būdu (nuoma dykai) fotografijos klubui. Patalpų šiame pastate ne tiek ir mažai. Vien kabinetai ir auditorijos užima apie 700 kvadratinių metrų. Jau ankščiau esame siūlę šias, miesto centre esančias patalpas išnuomoti ar parduoti verslui, tačiau rajono valdžia niekaip nesileisdavo į kalbas. Šiandien pasiteiravus kas gi bus daroma ateityje su šiuo pastatu, pagaliau buvo patvirtinta, kad atidalinus pastatą nuo sporto salės bei po jais esančią žemę į dvi dalis, bus bandoma parduoti.

Taryba vieningai patvirtino naują Utenos rajono savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų priklausančių lengvųjų tarnybinių automobilių naudojimo tvarką. Pasirodo iki šiol Utenos rajono mero ir savivaldybės administracijos direktoriaus valdiški automobiliai turėjo išskirtines privilegijas – galėjo būti nepaženklinti. Tačiau nuėjus į savivaldybės automobilių aikštelę galima išvysti ne tik šių politikų tarnybines mašinas, kurios yra be jokių užrašų. Gavome pažadą, kad per mėnesį bus pažymėti visi valdiški automobiliai. Būtinai po mėnesio atkreipsime dėmesį ar pažadas įgyvendintas ir laikomasi patvirtintos tvarkos. Kartu reiktų visiems Utenos rajono gyventojams žinoti, kad valdiški automobiliai po darbo valandų, išeiginėmis ir švenčių dienomis turi būti palikti įstaigų ir įmonių aikštelėse bei garažuose, tačiau ne valdininkų namuose.

Vienas žingsnis link Utenos senojo miesto parko atgaivinimo. Šiandien Utenos liberalų siūlymu Taryba vienbalsiai pritarė, kad būtų imtasi iniciatyvos perimti šio parko teritoriją iš valstybės į savivaldybės žinią. Kitaip pasakius, ateityje pritarus vietos politikams, atsiras galimybė šį parką atnaujinti. Tuo pačiu sprendimu Utenos rajono savivaldybės perims iš valstybės keliolika miškingų miesto teritorijų, kurias ankščiau prižiūrėdavo, tačiau negalėdavo vykdyti jokios veiklos.

liberalus