Palšos kumelės sapnas Kęstučio aikštėje, arba kaip išspręsti šimtmečio problemą

2018-05-04 / Ukmergės skyrius
Palšos kumelės sapnas Kęstučio aikštėje, arba kaip išspręsti šimtmečio problemą

Jau dešimtis metų apleista buvusio karinio miestelio teritorija suniokota ir paversta sąvartynu, džiunglėmis, benamių kačių ir žiurkių mėgiama vieta. Šios, beveik 30 ha ploto teritorijos, esančios strategiškai patogioje Ukmergės miesto vietoje, ateitį bandė spręsti visų kadencijų valdžios vyrai ir moterys. Kadencijos pabaigoje atsibudo ir dabartinė Ukmergės savivaldybės Taryba ir išdėstė paprastai liaudžiai savo fantazijas (įvykdyti tai nereikės, nes po metų bus išrinkti jau kiti).

Viskas skamba gana viliojančiai: karinio miestelio teritorijoje bus rekreacinė zona, „skate“ parkas, verslo zona, litvakų viešbutis, netarši gamyba ir t.t. Tačiau tai labiau panašu į palšos kumelės sapną, o ne į gyvybingą, ekonomiškai pagrįstą projektą.

Man, kaip žmogui, kuriam rūpi Ukmergės ateitis kyla klausimas: kokią apčiuopiamą naudą iš to gaus ukmergiškiai. Na, gal sustos vienas kitas autobusas turistų pasižiūrėti, kas per naujovė su Lietuvos žemėlapiu padaryta. O toliau? Kiek naujų darbo vietų bus sukurta? Ar bus papildytas miesto biudžetas?

Manau, kad tai tik tuščias ir trumpalaikis noras pasipuikuoti ir užsidėti “varnelę“ prieš artėjančius rinkimus, neturintis jokio ekonominio pagrindimo. O pinigus tai yra kur išleisti (pvz.: gatvių ir daugiabučių namų kiemų asfaltavimui).

Ukmergė dar nuo LDK laikų buvo svarbi ginant Vilnių ir Kauną nuo priešų iš Rytų. Mūsų mieste visais laikais rezidavo kariniai daliniai. Aišku, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir pasitraukus sovietinei kariuomenei, karinis miestelis, gal iš neapykantos okupantams, o kai kam ir siekiant lengvai pasipelnyti, buvo sugriautas, nuniokotas, apiplėštas. Tai buvo labai netoliaregiška ir net nusikalstama.

Šiuo metu, pasikeitus geopolitinei situacijai Europoje ir vis didėjant grėsmei iš Rytų, karinis miestelis, kuriame galima būtų dislokuoti Lietuvos, ar NATO kariškius, tikrai būtų naudingas. Juo labiau, kad žadama Lietuvoje įvesti visuotinę karinę jaunuolių prievolę.

Išvada peršasi pati. Nereikia išradinėti dviračio ir stebinti Lietuvos savo fantazijos „perlais“. Grąžinkime Ukmergės karinį miestelį Krašto apsaugos ministerijai. Kariškiai tikrai žinos, ką su šia strategiškai puikiai išdėstyta teritorija daryti.

Nauda iš to ukmergiškiams tikrai būtų akivaizdi:

  • Nereiktų leisti ukmergiškių pinigų abejotiniems, ekonomiškai nepagrįstiems projektams;
  • Infrastruktūra karinių dalinių teritorijose būtų vystoma pagal viešojo ir privataus sektorių partnerystės modelį (būtų užsakymų Ukmergės statybininkams, kelininkams);
  • Atvykus kariams, miesto perkamoji galia padidėtų (atsigaus parduotuvės, kavinės, kitos viešo maitinimo įstaigos);
  • Pagyvėtų gyvenimas jaunimo migracijos išretintame mieste. Atsirastų didesnis pramogų ir rekreacijos paslaugų poreikis;
  • Kariuomenė sukurtų naujų, gerai apmokamų darbo vietų Ukmergėje;
  • Pakiltų nekilnojamojo turto vertė Ukmergėje. (Tuščius butus, likusius emigravus ukmergiškiams, savininkai galės išnuomoti kariškių šeimoms);
  • Kariškiai aktyviai dalyvautų miesto gyvenime (sporto varžybose, šventėse);
  • Matant drausmingus, pasitempusius kariškius tikrai padidėtų miesto gyventojų patriotizmas;
  • Gali būti, kad išsispręstų demografinės rajono problemos (padidėtų gimstamumas).

liberalus