Kas slypi po Panevėžio rajono mero „rožine“ ataskaita?

2016-04-02 / Panevėžio rajono skyrius
Kas slypi po Panevėžio rajono mero „rožine“ ataskaita?

Šią savaitę vykusiame Panevėžio rajono savivaldybės tarybos posėdyje tarybos nariams, įstaigų vadovams, bendruomenių pirmininkams ir kitiems posėdyje dalyvavusiems Panevėžio rajono gyventojams buvo pristatytos 2015 m. mero ir savivaldybės administracijos direktoriaus ataskaitos. Kartu su meru ir administracijos direktoriumi norisi pasidžiaugti nuveiktais darbais, gražėjančiu Panevėžio rajonu, stiprėjančiomis bendruomenėmis.

Subalansuotas biudžetas, investiciniai projektai, aukšti reitingai ir nė menkiausio nerimo šešėlio ar užuominos apie tai, kur dar reikėtų pasitempti, nepaminėtas nė vienas darbas, kurio nepavyko savivaldybės administracijai įgyvendinti iki galo.

Nelaukdama kitų metų ataskaitos, kurioje, tikėtina, ir vėl neatsiras vietos kritiškam žvilgsniui ar vertinimui ir, būdama kontrolės komiteto pirmininke, dalinuosi mintimis apie šiame tarybos posėdyje priimtus sprendimus, kurie neramina.

Skirstant kelių priežiūros ir plėtros programos lėšas vietinės reikšmės kelių (gatvių) tiesimui, rekonstravimui, priežiūrai ir saugaus eismo sąlygų užtikrinimui, liko pamiršti net du pažadai – atsižvelgti į Panevėžio rajono bendruomenių siūlymus ir didesnį dėmesį skirti priemiestinių gyvenviečių gatvių tvarkymui. Dauguma tarybos narių per greit pamiršo apie praktiką, kuomet kai kurios atokesnės rajono gatvės asfaltuojamos antrą kartą (atkarpa Žibartonys-Mitriūnai) ar apie skandalingai pagarsėjusią Šiltnamių gatvę Dembavoje.

Nuolatos mažėjantis gimstamumas ir bendras mokinių skaičius akivaizdžiai įrodo, kad mokyklų pertvarka – yra būtina. 2016 m. daugiausia Mokinio krepšelio lėšų trūksta Velžio gimnazijai – 29,0 tūkst. Eur, Ramygalos gimnazijai – 28,8 tūkst. Eur, Geležių pagrindinei mokyklai – 15,0 tūkst. Eur, Berčiūnų pagrindinei mokyklai – 11,9 tūkst. Eur. Trūkstamos lėšos turėtų būti papildytos savivaldybės biudžeto lėšomis.

Tačiau prieš posėdžio pradžią, neapsvarsčius komitetuose, rajono vicemeras pateikia saliamonišką sprendimą dar metams atidėti 2 mokyklų (Jotainių ir Šilų) reorganizaciją. Kodėl tik šitų? Lauksim gandrų?!

Visiems suprantama, kad, gangrenuojant pirštui, kad ir labai skausminga, jį šalinti būtina, nelaukiant kol delsimas atneš dar pražūtingesnių pasekmių visai rankai. Kodėl į tarybos posėdį niekas nekviečia tų mokyklų, kurių finansavimui trūksta lėšų, bendruomenių atstovų? Kodėl neišklauso, ką jie galvoja apie mokyklų pertvarką?

Velžio gimnazijos pedagogai streiko metu aiškiai pasisakė apie tai, kad jie pritaria mažų mokyklų reorganizavimui, puikiai suprasdami, kad tik taip galima siekti aukštesnės ugdymo kokybės, geresnių rezultatų ir netgi didesnių mokytojų atlyginimų. Kodėl niekas garsiai nekalba apie tai, kad delsimas uždaryti mažas mokyklas neretai tėra tik patogus populistinis noras prieš rinkimus įsiteikti mokyklų administracijai kuri taip pat yra atsakinga už mokykloje vykstančius, tiek teigiamus, tiek neigiamus procesus.

Deja, juos valdyti, lojalumo politinei rajono valdžiai pagalba ir dažnu atveju be kompetencijos, yra sudėtinga.

Akibrokštas laukė posėdžio pabaigoje. Paprašius kontrolės tarnybos darbuotojos pristatyti informaciją apie studijų rėmimo fondo lėšų panaudojimą, jai nebuvo leista pasisakyti. Juridinio skyriaus vedėja informavo, kad pagal asmens duomenų saugos įstatymą, asmens duomenys negali būti skelbiami viešai. Tačiau faktas, kad prašydami paramos, studentai savo parašu prašyme sutikimą teikti informaciją patvirtina. Ką norima paslėpti?

Dvigubų standartų laikymasis Panevėžio rajono savivaldybėje tapo norma. Garsiai deklaruodami, kad remia bendruomenes, valdantieji tuo pačiu demonstruoja, kad dėmesys joms yra tik tuomet, kai jos lojalios valdžiai.

Panaši situacija ir su viešumu. Kuomet nutylima apie tai, kaip naudojamos biudžeto lėšos, nori nenori kyla įtarimai, kad po „rožine“ ataskaita slepiasi nelabai skaidrūs dalykai.

 

Daiva JUODELIENĖ, Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narė, Kontrolės komiteto pirmininkė

liberalus