Gyvename rimtų išbandymų laikotarpiu – tiek dėl migracijos srauto sukeltų problemų, tiek dėl to, kad šia situacija pasinaudojusios radikalesnės politinės jėgos ateina į valdžią Europoje. Ar Lenkija žengia šiuo keliu? Turiu vilties, kad ne, tačiau šiokių tokių pavojaus ženklų yra.
Pirmiausia – dėl to, kad Lenkijos konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ kartu su euroskeptiškumo neslepiančiu J. Kaczynskiu laimėjo rinkimus didžiule persvara, o tai reiškia, kad ši politinė jėga parlamentą galės iš esmės kontroliuoti viena. Be to, pridėkime Prezidentūros kontrolę šalies vadovo pareigas užėmus A. Dudai. Reikia tikėtis, kad nepaisant to Lenkijoje bus išvengta radikalių, vienašališkų ir nebūtinai tinkamai išdiskutuotų sprendimų.
Kalbant apie dvišalius Lietuvos-Lenkijos santykius, turiu vilties, kad jie tikrai neblogės. Kiekviena nauja valdžia ir naujų politikų žengimas į svarbius postus – tai kartu galimybė naujai įvertinti buvusias ir esamas problemas. Galiu tvirtinti, kad gilių ir neišsprendžiamų problemų dvišaliuose santykiuose nebuvo ir nėra. Tokį įvaizdį tik aktyviai bando įpiršti Lietuvai nedraugiškos politinės jėgos, veikiančios ir mūsų šalies viduje.
Taigi valdžios pasikeitimas Lenkijoje mums yra gera proga atversti naują puslapį dvišaliuose santykiuose. Reikia tik pozityviai tai išnaudoti. Vienas esminių iššūkių – Lietuvoje per menkai žinome apie lenkų partijos „Įstatymas ir teisingumas“ naujos kartos politikus, kurie valstybėje užims svarbiausius postus. Pradedant nuo greičiausiai būsimos premjerės B. Szydlo ir baigiant būsimais ministrais.
Todėl dabar už užsienio politiką atsakingi mūsų politikai, aukščiausi valstybės pareigūnai galėtų pasinaudoti proga užmegzti glaudesnį kontaktą, palaikyti netgi asmeninį ryšį. Nereikėtų pamiršti, kad dvišalių santykių ateitis yra ir mūsų pačių rankose. Jeigu rodysime pozityvumą ir iniciatyvą, galime „perkrauti“ santykius Lietuvai naudinga linkme. Kalbant ne tik apie strateginius energetikos ar europinės geležinkelio vėžės projektus, bet ir apie kasdienius klausimus, iki šiol trukdančius atkurti pasitikėjimo atmosferą.
Arminas Lydeka, Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys