A. Lydeka: „TAIP“ referendumui dėl dvigubos pilietybės inicijavimo

2015-04-24 / Liberalai.lt
A. Lydeka: „TAIP“ referendumui dėl dvigubos pilietybės inicijavimo

XXI amžiuje Lietuvai svarbu turėti teisingą pilietybės įstatymą, o tam nėra kitos galimybės kaip tik referendumu keisti 12-ąjį Konstitucijos straipsnį.

Visų pirma, dviguba pilietybė leistų tinkamai įvertinti šalyje susiklosčiusią situaciją (dėl emigracijos lietuvių vis dar mažėja) ir pristabdytų akivaizdų Lietuvos skirstymąsi. Taigi dvigubos pilietybės išsaugojimas, kuris įprastai atsiranda dėl įvairiausių priežasčių – mišrios santuokos, darbo santykių ir pan., yra puiki galimybė prisidėti prie Lietuvos didėjimo.

Referendumas dėl dvigubos pilietybės Lietuvoje būtų rengiamas ateinančių metų spalį drauge su Seimo rinkimais. Esminė priežastis, kodėl baiminamasi dvigubos pilietybės, kad ją vienu ar kitu būdu įgis mūsų šaliai priešiškų valstybių piliečiai ir ims kenkti. Bet šiuo atveju kalbame apie Lietuvos piliečius, kurie įgydami antrąją pilietybę, neprarastų pirmosios. Taip pat nuogąstaujama, kad atsiras kitų valstybių gyventojų, įgijusių Lietuvos pilietybę ir norinčių susigrąžinti nuosavybę Lietuvoje. Bet tai nepagrįsta: jei užsieniečiai turėjo kažkokią nuosavybę Lietuvoje, į ją jau pareiškė savo teises, pateikė dokumentus, o gal jau ir susigrąžino. Pabrėžiu, kad šiuo atveju kalbame apie Lietuvos pilietybės išsaugojimą, o ne apie jos suteikimą.

Mūsų šaliai neturėtų būti vis vien, kad jos piliečiai praranda pilietybę tapdami kitos šalies piliečiais. Taigi ką iš to laimime? Sutariame, kad ateityje neatiminėsime Lietuvos pilietybės iš tų asmenų, kurie šiandien tapę kitų valstybių piliečiais. Šiuo metu Lietuvoje ne visai teisingai interpretuojamas Konstitucijos straipsnis dėl dvigubos pilietybės. Daugelis žino, kad ji negalima amerikiečiams, airiams, rusams. Bet kas nutinka, jei Amerikos pilietis įgyja kitos valstybės pilietybę? Amerika ir toliau šį žmogų traktuoja kaip savos valstybės pilietį, tačiau nepripažįsta naujos jo pilietybės. Kitaip sakant, tai tampa paties žmogaus sąžinės reikalu. Gal iš tiesų toks ir turėtų būti išmintingas XXI amžiaus valstybės žvilgsnis traktuojant pilietybės klausimą? Tačiau mes tik sužinoję, jog kaimynas įgijo JAV pilietybę, organizuojame lietuviškosios atėmimą. Valstybė turėtų laikytis principo – suteikti savo piliečiui visas teises ir atitinkamai tikėtis, kad jis, kaip Lietuvos pilietis, atliks reikiamas pareigas.

liberalus