Marijus Kaukėnas. Kaip Utenos valdžia 15 metų ieškojo laisvų žemės plotų investuotojams.

2016-08-26 / Utenos skyrius
Marijus Kaukėnas. Kaip Utenos valdžia 15 metų ieškojo laisvų žemės plotų investuotojams.

2016 m. rugpjūčio 25 d. Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdžio apžvalga.

Valdiškos žemės „Kolumbai“ Utenoje

Sunku suskaičiuoti, kiek kartų per kelis metus teko girdėti Utenos rajono valdžios pasiteisinimus, jog Utenoje neatsiranda naujų gamyklų ir pramonės plėtros dėl to, kad, suprask, nėra tam tinkamų ir nenaudojamų žemės sklypų. Visą tą laiką valdžioje esantys politikai dėl nepaaiškinamų priežasčių atsikalbinėjo prieš politinių oponentų pateikiamus argumentus ir bandė paneigti akivaizdžius dalykus. Nors kritika (ypač pasikartojanti) dažnam nepatinka, tačiau ji ankščiau ar vėliau duoda rezultatų. Taip nutiko ir keliant šį, kiekvienam Utenos rajono gyventojui svarbų klausimą. Po nuolatinės liberalų kritikos dėl nerandamų laisvų žemės sklypų mieste, savivaldybė iš „valdiškos kojinės“ pradėjo traukti vieną po kito investicijoms puikiai tinkamus ir savivaldybės veiklai (funkcijoms) visiškai nereikalingus žemės sklypus. Pasirodo, nenaudojamų ir savivaldybei nereikalingų žemės sklypų Utenos mieste yra ne viena dešimtis. Valdžios „Kolumbai“ per trumpą laiką atrado dešimtis valdiškų žemės sklypų ne tik miesto pakraščiuose (kai kurie jų 13,8 hektarų dydžio), bet ir pačiame centre. Galima tik su nuoskauda pagalvoti, kiek buvo galimybių pritraukti įvairius investuotojus, jei valdžios noras ieškoti tinkamų jiems sąlygų būtų atsiradęs prieš 15, 10 ar 5 metus. Nežiūrint į tai, džiugu, kad bent jau dabar biurokratinis traukinys pagaliau pajudėjo. Kartu norisi tikėti, kad jis nesustos tol, kol pramonės rajone pamatysime kranus ar miesto centre dygstančius smulkaus ir vidutinio verslo komercinius projektus, reiškiančius naujų darbo vietų atsiradimą.

Baigėsi fantazijos apie „Malūną“

Visai nesenai rajono valdžia iš verslininkų ir sodininkų bendrijos perpirko Molėtų gatvėje esantį ir jau griūvantį buvusios kavinės „Malūnas“ pastatą. Tuomet Utenos liberalai rajono valdžiai iškart pasiūlė sutvarkius žemės sklypo dokumentus šį pastatą viešo aukciono būdu parduoti. Tačiau rajono valdžia su tokiu siūlymu kategoriškai nesutiko ir savivaldybės administracijos direktorius svarstė ten įrengti apžvalgos bokštą. Rajono meras savo pavaldinį papildė pamąstymu, kad ten galėtų būti įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Žinant, kad už 50 metrų nuo objekto yra kita automobilių stovėjimo aikštelė, o medžiotojų bokštelius mėgstančio administracijos direktoriaus pasiūlytas apžvalgos bokštas atsirastų viduryje gyvenamų namų kvartalo, tokios mintys nuskambėjo, kaip utopija. Neatsisakyta nepamatuotų idėjų ir tuomet, kai paaiškėjo, jog savivaldybei pastato nugriovimas gali kainuoti kelias dešimtis tūkstančių eurų, o iš biudžeto tam skirti lėšų galimybių rasti nebuvo. Džiugu, kad po kelių mėnesių fantazijų sveikas protas nugalėjo ir šiandien Utenos rajono savivaldybės taryba vienbalsiai pritarė tuomečiam liberalų siūlymui, nusprendė šį pavojingą griozdą kartu su žemės sklypu parduoti bei nebekišti į jį mokesčių mokėtojų pinigų. Liberalai paprašė, kad kol pastatas bus parduotas, jis būtų aptvertas, nes bet kada gali sugriūti ar užgriūti ant jame besilankančių asocialių asmenų ar vaikų.

Dar vienas projektas į stalčius?

Nors liepos mėnesį Utenos rajono savivaldybės tarybos posėdis nevyko, per atostogas daug klausimų nesusikaupė, dėl to šis posėdis nepasižymėjo sprendimų gausa. Tarybos nariai beveik vienbalsiai pritarė būsimai Aušros gatvės rekonstrukcijai. Rekonstrukcijos metu planuojama atnaujinti gatvės važiuojamąją dalį, įrengti dviračių ir pėsčiųjų takus. Liberalams pasiteiravus kur bus įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, už projektą atsakingo Utenos rajono savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėja pasitaisė, kad greičiausia atskirų takų įrenginėjama nebus, tačiau bus linijomis atskirti dviratininkai nuo pėsčiųjų. Žinant, kad jau ne vienas projektas guli valdininkų stalčiuose, buvo paklausta kada planuojamas įgyvendinti šis projektas. Tarybos nariams buvo atsakyta, jog 2018 ar 2019 metais ir tai – jei bus gautas finansavimas.

Pažadėjo pasidomėti stadiono švieslente

Po atostogų susirinkę politikai pritarė Utenos krepšinio klubo, kurio dalininkas savivaldybė prašymui įsigyti LED technologijos reklaminius stendus, kurie būtini norint žaisti FIBA varžybose. Utenos rajono mero patarėjas, atstovaujantis savivaldybę klube, prasitarė, kad reklaminiai stendai gali kainuoti 40 000 eurų, bus perkami dėvėti ir išsimokėtinai, kas dar padidins kainą. Pasiteiravus, ar nenutiks taip, kaip nutiko su Utenio stadiono švieslente, kuri įsigyta už 293 000 litų pradžioje buvo nenaudojama, nes nemokėta ja naudotis, o vėliau sugedo ir pasimatė brokas (taškai ant ekrano), atsakyta, kad sporto arenos stendai bus perkami su trijų metų garantine priežiūra. Pasiteiravus, kaip bus su stadiono švieslentės garantine prižiūra, administracijos vadovas, kuris yra futbolo klubo Utenis valdybos narys, pažadėjo situaciją išsiaiškinti. Lauksime valdininko atsakymų ir reikalausime atsakomybės, nes 85 000 eurų suma ne pačius geriausius laikus išgyvenančiai savivaldybei yra labai svarbi. Stadiono projektas įgyvendintas ES lėšų pagalba ir tokiam projektui bei įsigytam turtui turi būti taikomas kelių metų garantinis laikotarpis. Kyla klausimas: ar bus drąsos ir noro paprašyti rangovo sutaisyti broką ar pakeisti pačią švieslentę. Taip atsitinka, kai ir rangovai, ir valdininkai, ir savivaldybės vadovai tapę politiniais bendražygiais.

Kiti keisti ir valdžios juoką sukėlę sprendimai

Prieš kelis metus, už milijoninę sumą įrengto Leliūnų meno centro dalyje patalpų įsikurs biblioteka. Uždarius Leliūnų mokyklą iš pastarosios bus iškelta ir biblioteka, o patį mokyklos pastatą planuojama parduoti. Įdomu tai, kad perduodant bibliotekai patalpas savivaldybės raštuose rašoma, jog jos savivaldybės funkcijoms nereikalingos. Tokiu atveju kyla klausimas, kam apskritai buvo statomi tokie objektai, kurie netrukus tampa pačiai savivaldybei nebereikalingi. Tam, kad artimi valdžiai statybininkai turėtų darbo? Tame pačiame posėdyje Utenos viešoji A. ir M. Miškinių biblioteka, turinti du automobilius, iš savivaldybės gavo tris garažus jiems laikyti. Turto skyriaus vedėjai niekaip nepavyko matematiškai pagrįsti šio sprendimo.
Tarybos nariai savo balsais leido dvejiems metams išnuomoti Utenos ligoninės patalpas būsimajam ligonių maitintojui, kurį taip pat dvejiems metams konkurso būdu turės parinkti Utenos ligoninės administracija. Internetinėse platumose ne vienam teko matyti patiekalų nuotraukas, skaityti skundus, o pacientams – ir patiems paragauti gydymo įstaigos maisto, todėl liberalai paprašė rajono valdžios perduoti pastabas dėl maisto kokybės ligoninės vadovybei, kuri turėtų reikalauti iš naujo pacientų maitintojo kokybiško ir sveiko maitinimo. Galbūt tikėdamiesi niekada netapti ligoninės pacientais, rajono vadovai nesulaikė juoko šio klausimo svarstymo metu, tačiau perspėjus, kad pacientams valgant kruopas ir duoną, nėra juokinga, surimtėjo ir pažadėjo perduoti pastabas ligoninės vadovams.
Posėdžio metu buvo patenkintas Užpalių miestelio gimnazijos direktorės prašymas ją atleisti iš pareigų. Susirinkusius tarybos narius ilgus metus dirbusi gimnazijoje Virgilija Stukienė patikino, kad pareigas palieka savo noru, dėl pavasarį patirtos traumos. Už ilgametį darbą tarybos nariai direktorei padėkojo plojimais. Įdomu tai, kad paskui direktorę iš pareigų pasitraukė ir gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, kuri nusprendė, kad pradinių klasių mokytoja dirbant galima uždirbti daugiau nei pavaduojant direktorę. Pasirodo, absurdiška situacija, dėl kurios mokykla liko be vadovų, atsitiko dėl sumažinto savivaldybės finansavimo. Laikinai, kol konkurso būdu bus parinktas naujas vadovas-(ė) Užpalių gimnazijai vadovaus Vyžuonų mokyklos direktorius.
Tarybos nariai pritarė, kad ateityje Utenoje senosios pieninės ir Kultūros centro aikštelėse būtų įrengtos elektrinių automobilių įkrovimo stotelės. Nors tokių įkrovimo stotelių poreikis ateityje bus neabejotinas, svarstytas sprendimas patiko ne visiems tarybos nariams.
Svarstant Mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašo klausimą paaiškėjo, kad beveik 1100 Utenos miesto ir rajono mokinių kaip socialinę paramą gauna nemokamą maitinimą. Tai yra mažiau nei trečdalis visų rajono mokinių. Tokie, nedžiuginantys duomenys vargu ar sudaro pagrindą vadinti Utenos miestą laimingų žmonių miestu.
Posėdžio pabaigoje tarybos nariai buvo pakviesti dalyvauti rugsėjo 3 dieną vyksiančioje miesto šventėje. Norisi tikėti, kad visų partijų Utenos rajono savivaldybės tarybos nariai ras laiko pabendrauti ne tik tarpusavyje bankete, bet ir su mieste susirinkusiais rajono gyventojais ir jų svečiais.

liberalus