S. Gentvilas: „Reikia bent 10 kartų mažinti mokestį už gintaro gavybą“

2016-12-22 / Liberalai.lt
S. Gentvilas: „Reikia bent 10 kartų mažinti mokestį už gintaro gavybą“

Gintaras renkamas šalies paplūdimiuose, bet tonos gintaro Kuršių marių dugne ir toliau neišgaunama dėl nepagrįstai didelio mokesčio už šio akmens gavybą. Lietuva turi imtis priemonių, kad pateisintų gintaro šalies vardą, todėl būtina kuo greičiau nuleisti mokesčių kartelę, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.

Opozicinėje Seimo liberalų darbotvarkėje teikiama Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pataisa, kuria siūloma iki 27,74 euro sumažinti tarifą už išgaunamo gintaro kilogramą. Tokiu būdu mokestis mažėtų 10-30 kartų.

„Reikia pripažinti klaidas ir jas taisyti – pernai Seimui mokestį už išgaunamą gintarą pakėlus iki „kosminio“ dydžio, tai visiškai nepasiteisino. Neseniai žlugo gintaro gavybos konkursas išžvalgytame plote Kuršių mariose ties Juodkrante. Verslas skaičiuoja gavybos kaštus ir supranta, kad esant dabartiniam apmokestinimui dalyvauti tokiuose konkursuose tiesiog pražūtinga. Jeigu Lietuva nori išgauti gintarą, o ne palikti jį marių dugne – būtina keisti įstatymus“, – sako liberalas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas S. Gentvilas.

Skaičiuojama, kad Kuršių marių įlankoje greta Juodkrantės gali būti iki 112 tonų gintaro telkinys. 2015 metais mokestį už iškasamą gintarą, priklausomai nuo akmens dydžio, Seimas Aplinkos ministerijos siūlymu padidino nuo 14 iki 45 kartų. Dabar gintaro, kurio skersmuo nesiekia 4 cm, kilogramas apmokestinamas 280 eurų. Už didesnių akmenų kilogramą reikia mokėti 900 eurų. Liberalas S. Gentvilas siūlo nustatyti vieningą tarifą visų dydžių gintarui – 27,74 euro už kilogramą.

„Gintaro vertė priklauso ne nuo akmens dydžio, bet nuo jo spalvos, priemaišų, formos ir apdirbimo galimybių. Todėl dabartinis mokesčio tarifo skaidymas yra nepagrįstas ir nelogiškas“, – sako įstatymo pataisų iniciatorius S. Gentvilas.

liberalus