S. Gentvilas reikalauja atšaukti Vyriausybės nutarimą, verčiantį Lietuvos vežėjus persiregistruoti į Lenkiją

2019-11-22 / Liberalai.lt
S. Gentvilas reikalauja atšaukti Vyriausybės nutarimą, verčiantį Lietuvos vežėjus persiregistruoti į Lenkiją

Vyriausybė spalio viduryje priėmė nutarimą pagal kurį komandiruojamų dienpinigių apmokestinimui nuo 2020 m. taikomas 1,65 koeficientas. Šio koeficiento didinimas yra žalingas Lietuvos transporto sektoriui bei visai šalies ekonomikai. Nepaisant to, Vyriausybė priimdama šį nutarimą galimai pažeidė pagrindines teisėkūros, pačios Vyriausybės nustatytas taisykles, Trišalės tarybos ir kitus susitarimus.

„Kartu su kolegomis Algirdu Butkevičiumi ir Jurgiu Razma kreipėmės į Vyriausybę su reikalavimu nedelsiant atšaukti priimtą nutarimą. Šis nuo naujų metų įsigaliosiantis koeficientas galimai kenkia šalies ekonomikai nors nutarimo iniciatoriai net nematė poreikio atlikti poveikio vertinimo. Labiausiai stebina tai, kad priimtas nutarimo projektas buvo registruotas spalio 16 d. ryte, o po pietų Vyriausybės posėdyje jau buvo patvirtintas. Vadinasi, interesų grupės net neturėjo jokių galimybių išreikšti savo nuomonę, nors tai padaryti buvo būtina. To reikalauja ne tik teisėkūros principai, bet ir faktas, kad nutarimas paliečia vieną konkurencingiausių šalies ūkio sektorių“, – teigia Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.

Spalio 20 d. su prašymu kreiptis į Vyriausybę dėl šio nutarimo kreipėsi Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“. Savo rašte asociacija pažymi, kad buvo registruoti net du Vyriausybės nutarimo projektai su skirtingais koeficientais. Vienas spalio pradžioje – su 1,5 koeficiento dydžiu. Nenurodant skubos būtinumo šiam nutarimui buvo skirtos tik penkios darbo dienos išvadoms pateikti. Antrasis buvo įregistruotas spalio 16 d. ryte ir tą pačią dieną Vyriausybės posėdyje buvo patvirtintas nesudarant sąlygų nuomonei pareikšti suinteresuotoms grupėms.

Asociacijos „Linava“ nuomone, Lietuvos transporto sektorius šiuo metu veikia nestabilioje rinkoje dėl kasmet keliamos minimalios mėnesio algos bei planuojamo įgyvendinti ES „Mobilumo paketo“. Papildomas Vyriausybės apmokestinimas vežėjams kelia dar didesnius iššūkius, dėl kurių šis Lietuvos ekonomikos sektorius iš dalies ar net visiškai planuoja savo veiklą perkelti į kitas šalis. Tokie pokyčiai valstybei kainuotų nuo 7,92 proc. iki 16,42 proc. nuo surenkamos mokesčių dalies. Tačiau Vyriausybė nematė poreikio nustatyti galimus praradimus bei atlikti poveikio vertinimą.

„Jei Vyriausybė atitinkamai nesureaguos į mano ir kolegų reikalavimą, teks kreiptis į Konstitucinį teismą, nes Vyriausybė negali ignoruoti interesų grupių, be rimtų priežasčių skubotai priiminėti sprendimus ir taip griauti stabilumą šalyje“, – mano liberalas Simonas Gentvilas.

Parlamentaro ir asociacijos „Linava“ vertinimu, Vyriausybė, priimdama šį nutarimą, galimai pažeidė Vyriausybės darbo reglamentą, nesilaikė Teisėkūros pagrindų įstatyme numatytų reikalavimų, Darbo kodekse numatytos tvarkos, Vyriausybės, profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų susitarimo dėl trišalio bendradarbiavimo.

liberalus