Liberalai Seime siūlys įteisinti nesusituokusių porų partnerystę

2017-05-22 / Martynas Čerkauskas
Liberalai Seime siūlys įteisinti nesusituokusių porų partnerystę

Dešimtys tūkstančių nesusituokusių porų gali tikėtis, kad Seimas Lietuvoje pagaliau įteisins partnerystės statusą. Liberalų sąjūdžio frakcija Seime parengė Civilinio kodekso pataisas, kurias priėmus partnerystę Lietuvoje galėtų registruoti visos poros.

Būtinybę Lietuvoje įteisinti partnerystę liberalai grindžia noru supaprastinti gyvenimą nesusituokusioms poroms, panaikinti šių žmonių diskriminaciją. Konstitucinis Teismas yra pareiškęs, kad ne santuokoje gyvenančios poros taip pat laikomos šeima, nes jų gyvenimas grindžiamas emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir kitomis savanorišku apsisprendimu prisiimtomis pareigomis.

„Ne santuokoje šiuo metu Lietuvoje gimsta net apie trečdalį vaikų. Valdžia daugiau negali ignoruoti šių šeimų ir apsimesti, kad jos turi vienodas teises kaip ir susituokusios poros“, – sako viena iš įstatymo pataisų autorių Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ji įsitikinusi, kad įteisinus partnerystę Lietuvoje būtų stiprinami nesusituokusių šeimų santykiai ir ginamos šeimos narių teisės. Įstatymo projektu siūloma suteikti teisinę apsaugą partneriams sureguliuojant jų turtinius ir asmeninius tarpusavio santykius, taip pat partnerių turtinius santykius su kitais asmenimis.

„Taip išspręstume dažnas tokių porų problemas, susijusias su bendro turto naudojimu ir dalybomis skyrybų atveju, vaikų kilmės nustatymu ir auginimu, partnerių tarpusavio išlaikymu, turto paveldėjimu po vieno iš partnerių mirties ir panašiai“, – siūlymo naudą vardijo V.Čmilytė-Nielsen.

Partneryste būtų laikomas tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų bendras gyvenimas.

„Gyvename XXI amžiuje, todėl atėjo laikas sekti daugelio Europos valstybių pavyzdžiu – ginti ir kartu gyvenančių, vienas kitą mylinčių vyrų ar moterų teises. Tokių porų Lietuvoje yra tūkstančiai, šie žmonės yra mūsų visuomenės nariai, kaimynai, kolegos. Jų negalime diskriminuoti. Įstatymas turi būti visiems vienodai teisingas“, – sakė kita projekto autorė – Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Civilinio kodekso pataisose siūloma nustatyti, kad partnerystės statusas Lietuvoje būtų pradedamas taikyti nuo partnerių faktinio gyvenimo kartu pradžios. Tačiau iš partnerystės kylančios teisinės pasekmės atsirastų tik tuo atveju, jei asmenys neregistruotoje partnerystėje gyventų ne mažiau kaip vienerius metus arba jei partnerystė būtų oficialiai užregistruota. Siūloma, kad oficialius porų partnerystės susitarimus registruotų notarai.

Atnaujintame Civiliniame kodekse liberalai taip pat siūlo atsisakyti pasenusios kartu gyvenančių žmonių sąvokos – „sugyventiniai“ vartojimo.

liberalus