Antradienį Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija susitikime su Susisiekimo ministru Roku Masiuliu aptarė Registrų centro krizę, domėjosi duomenų neteikimo žiniasklaidai aplinkybėmis, kodėl buvo ištrintas Vyriausybės pasitarimo garso įrašas.
Po Registrų centro skandalo žurnalistams grąžinta tik dalis duomenų
Susitikimą Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pradėjo klausimu dėl sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo. Frakcijos seniūnas domėjosi, dėl kokių priežasčių buvo sunaikintas įrašas: „Ar Jums žinomas toks precedentas, kad Vyriausybės pasitarimų įrašai būtų naikinami?“, – klausė E. Gentvilas.
Susisiekimo ministras atsakymo, kodėl įrašas buvo sunaikintas, išvengė. Ministro teigimu, posėdyje buvo kalbėta apie Registrų centro saugiklius, siekiant užverti duris verslo grupėms laisvai prieiti prie duomenų: „Jeigu yra verslo grupės, kurios turi žiniasklaidą savyje, jos negalėtų pasinaudoti duomenimis verslo tikslais, o duomenis gautų tik žurnalistai“, – liberalams teigė ministras. Tačiau prie duomenų prieigą prarado visi žurnalistai.
Parlamentarė Aušrinė Armonaitė pastebėjo, kad remiantis Visuomenės informavimo įstatymu, valstybinės institucijos privalo suteikti duomenis žiniasklaidai: „Neįtikėtinai atrodo, kad Registrų centro vadovybė vieną rytą nusprendė nesilaikyti įstatymų. Kai registrų centras nustojo iš giedro dangaus teikti duomenis, atrodo, kad jie iki šiol tai darė neteisėtai“, – stebėjosi A. Armonaitė ir klausė, kas vis dėl to nusprendė nebeteikti duomenų, ar tai nebuvo politinė užgaida?
Ministro teigimu, Registrų centras užvėręs duris žurnalistams prieiti prie duomenų taip laikėsi įstatymų ir pareiškė, kad sprendimą apmokestinti duomenis nulėmė Vyriausybės nutarimas: „Vyriausybės nutarimas neišskiria jokių duomenų niekam, jie tiesiog pasako, kad tie duomenys kainuoja tiek ir tiek“, – sprendimą aiškino R. Masiulis.
Viktorija Čmilytė-Nielsen po tokio ministro atsakymo stebėjosi, ar Registrų centro, kaip valstybinės institucijos, tikslas turėtų būti pelno siekimas: „Ar valstybinės įmonės Registrų centro pagrindinis tikslas yra pelno siekimas, ar vis gi ši įmonė turi ir socialinių, valstybei svarbių tikslų?“, – klausė parlamentarė. R. Masiulis pripažino, kad pagrindinis tikslas neturi būti pelno siekimas, tačiau ministro teigimu, norint atverti kuo daugiau duomenų nemokamai, reiktų valstybės biudžete atrasti papildomus 40 mln. eurų.
Registrų centro įstatymų paketas turi spragų
Nors po skandalo dalis Registrų centro duomenų yra vėl prieinami, ministras pripažino, kad tik dalis duomenų yra nemokami. E. Gentvilas pastebėjo, kad Seimui pristatytame įstatymų pakete trūksta Nekilnojamojo turto (NT) Registro įstatymo, ir fizinių bei juridinių asmenų NT istoriniai duomenys yra neprieinami žurnalistams.
R. Masiulis taip pat pripažino, kad Seimui teikiamas įstatymų paketas turi spragų. Tačiau teigė, kad NT įstatymų pakeitimai bus svarstomi kažkada atskirai, kol kas svarstomi skubos tvarka tik būtiniausi projektai.
Liberalai atkreipė dėmesį, kad Registrų centro įstatymų paketas turi didelių spragų ir kol kas Vyriausybė nesuteikė žurnalistams prieigos prie visų būtinų duomenų.
Nuotr.: Juliaus Kalinsko (15min.lt) nuotr. fragmentas