Liberalai: „Laisvė rinktis geriausias pagalbinio apvaisinimo sąlygas – esminis prioritetas“

2017-01-17 / Liberalai.lt
Liberalai: „Laisvė rinktis geriausias pagalbinio apvaisinimo sąlygas – esminis prioritetas“

Laisvė rinktis geriausias pagalbinio apvaisinimo sąlygas – esminis prioritetas, dėl to pirmiausia turi susitarti nevaisingos šeimos ir medikai, – tokios pozicijos laikosi Seimo liberalai.

Po liberalų kritikos ir reikalavimo pateikti nepriklausomų ekspertų vertinimą „valstiečiai“ atsisakė radikaliausių Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų, tačiau prieš atnaujinto įstatymo projekto svarstymą Seime vis dar lieka nerimą keliančių signalų.

„Akivaizdu, kad buvo pripažintos klaidos ir išgirsti mokslininkų argumentai – atsisakyta sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimo, draudimo juos šaldyti, kas šeimoms užtikrina galimybę embrionus panaudoti vėliau ir susilaukti daugiau vaikų. Tai yra gera žinia. Tačiau įstatymo projekte liko nuostata, kad nepanaudoti embrionai turėtų būti saugojami ir šaldomi amžinai. Šis siūlymas yra nepagrįstas ir nelogiškas. Manau, pasitarus su medikų ir pacientų bendruomene reikia nustatyti maksimalų embrionų šaldymo terminą, kaip yra kitose šalyse. Priešingu atveju neaišku, kas turės padengti nemažas šaldymo išlaidas, siekiančias apie 100 ar daugiau eurų per metus. Galų gale – kas nutiks, jei tėvai ar donorai mirs, o embrionai pagal įstatymą vis dar turės būti šaldomi?“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos ir Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalė pabrėžia, kad nuo 2017 metų įsigaliojus šiuolaikiškam, moterų ir šeimų interesus atspindinčiam Pagalbinio apvaisinimo įstatymui būtina išlaikyti kryptį, neiškraipant įstatymo neapgalvotomis pataisomis.

„Teigiamai galiu vertinti tai, kad atnaujintame įstatymo projekte atsirado nuostatos, leidžiančios lytinių ląstelių ir embrionų donorystę. Tai užtikrins sąlygas Lietuvoje gimti dar daugiau vaikų. Tiesa, neigiamai vertinu siūlymą, kad donorystės paslaugas galėtų teikti tik valstybinės universitetų klinikos. Apskritai pagalbinis apvaisinimas pirmiausia yra laisvo žmonių apsisprendimo, paciento ir gydytojo reikalas. Jokie įstatymai neturi to apriboti“, – sako liberalė Aušrinė Armonaitė, prieš mėnesį inicijavusi nepriklausomą įstatymo pataisų vertinimą Seime.

A. Armonaitė kritiškai vertina valdančiųjų siūlymus dėl amžino embrionų saugojimo, nes nepaaiškinta, kaip tokį sprendimą reikėtų įgyvendinti praktikoje: „Verta atkreipti dėmesį į medikų pastabą, kad ilgai užšaldyto embriono panaudoti sėkmingam apvaisinimui yra neįmanoma“.

2016 m. gruodžio pabaigoje Seimui savo išvadas dėl pagalbinio apvaisinimo sąlygų pateikė Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Nė vienas profesorius ir mokslų daktaras nepalaikė ankstesnio „valstiečių“ siūlymo iki 3 apriboti sukuriamų embrionų skaičių. Mokslininkai pabrėžė, kad Europos Žmogaus teisių teismas (EŽTT) yra nustatęs, kad tokie ribojimai prasilenkia su Europos Žmogaus teisių konvencija. 2009 metais Italijoje embrionų skaičiaus ribojimas pripažintas antikonstituciniu ir buvo panaikintas.

liberalus