Baltijos priekrantės verslinė ir mėgėjiška žvejyba turėtų ne stumdytis pečiais, o spręsti santykius kartu su mokslu

2018-06-19 / Liberalai.lt
Baltijos priekrantės verslinė ir mėgėjiška žvejyba turėtų ne stumdytis pečiais, o spręsti santykius kartu su mokslu

Seime keičiamas Žuvininkystės įstatymas, kuriuo planuojama uždrausti verslinę žvejybą Baltijos jūros pakrantėje 300 m atstumu nuo kranto, 3 km spinduliu nuo Klaipėdos uosto molų ir 1 km spinduliu nuo Šventosios uosto molų. Toks siūlymas reikštų, kad apie 50 regiono įmonių privalės pasitraukti iš šio verslo ir grąžinti dalį ES lėšų už savivaldybių įrengtą infrastruktūrą ir žvejų įsigyją techniką.

Įstatymo siūlymas priraizgė neapykantos mazgų ir dar labiau paaštrino mėgėjiškos ir verslinės žuvininkystės atstovų santykius, į kovą stojo ir vandens sporto mėgėjai. Parlamentaras Simonas Gentvilas pasikvietė visus pajūrio priekrantės vandens ir išteklių naudotojus į diskusiją, kurioje siekta išspręsti konfliktus.

„Dalies valstiečių ir konservatorių pasiūlytas priekrantės verslinės žvejybos uždraudimas yra galios demonstravimas. Šiandien Seimas gali būti vienoje pusės pusėje, o kitą kadenciją – kitoje. Tvari ir ilgalaikė tvarka pasiekiama ne draudimais, o susitarimu ir vienas kito supratimu“, – po susitikimo su žvejais sakė parlamentaras.

Šiandien priekrantės žvejybos tvarką nustato Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), įsiklausiusi į mokslininkų atliekamą žuvies išteklių apskaitą ir Žuvininkystės tarnybos nuomonę. Pasak parlamentaro, draudimas reikštų draudimą ir tai yra visiškai politizuotas sprendimas. Tokio draudimo neturi nė viena Baltijos jūros šalis. Žymiai sudėtingesni interesai yra sėkmingai derinami intensyviau žvejojamuose ir intensyvesnės laivybos regionuose.

„Siūlymai drausti priekrantės žvejybą įrodo desperaciją, kylančią iš nesusikalbėjimo. Todėl ŽŪM būtina įtraukti visas suinteresuotas grupes į žvejybos tvarkos nustatymą. Iki šiol verslinės žvejybos tvarka buvo nustatoma konsultuojantis tik su verslinės žvejybos sektoriaus dalyviais ir ekspertais. Augant žvejų mėgėjų skaičiui, daugėjant priekrantės vandens sporto entuziastų, konsultacijos turi būti vedamos ir su jais“, – sakė S. Gentvilas.

Susitikime išgirdęs visų atstovų pozicijas ir pasiūlymus parlamentaras teigė, kad bus planuojamas dar vienas susitikimas liepos mėnesį, kuris turėtų pašalinti karo stovį dėl sekliosios Baltijos priekrantės ir panaikinti siūlomame  įstatyme planuojamą abdurdišką draudimą.

liberalus