A. Armonaitė pristatė pranešimą apie Europos energetinį saugumą NATO Parlamentinės Asamblėjos susitikime

2018-05-28 / Liberalai.lt
A. Armonaitė pristatė pranešimą apie Europos energetinį saugumą NATO Parlamentinės Asamblėjos susitikime

Liberalė Aušrinė Armonaitė savo pranešime NATO Parlamentinei Asamblėjai (PA) akcentavo, kad nepaisant pastangų didinti Europos nepriklausomybę nuo naftos ir dujų importo iš Rusijos, valdydama didžiulius energijos išteklius, Maskva savo rankose toliau išlaiko svarų politinį ginklą prieš Vakarus.

„Neturėtume laikyti Rusijos eiline energetikos rinkos dalyve. Turime suvokti, kad egzistuoja realūs ryšiai tarp Rusijos energetikos verslo ir jos agresyvios geopolitinės pozicijos bei grėsmės, kurią pastaruoju metu ji demonstruoja“, – pristatydama pranešimą apie energetinį saugumą NATO PA kalbėjo parlamentarė A. Armonaitė.

Savo pranešime Seimo narė pabrėžė, kad Rytų ir Vidurio Europos regionas turėtų skirti daugiau dėmesio diversifikacijai – daugiau investuoti į atsinaujinančią energetiką bei suskystintų gamtinių dujų galimybes.

„Lietuvoje ir Lenkijoje veikiantys SGD terminalai yra geras pavyzdys, kaip valstybės diversifikuoja dujų šaltinius ir tokiu būdu išsilaisvina iš vienos dujų monopolininkės diktato. Lietuva SGD terminalo pagalba gali atsiplukdyti dujas iš Norvegijos, Švedijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Jungtinių Amerikos Valstijų. Kol valstybės turės galimybes rinktis, tol jos įtakos svertas bus ribotas“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Jos manymu Europos Sąjunga (ES) dėl dujų ir naftos pirkimo sutarčių turėtų derėtis kaip vienas blokas, o taip pat kartu su privačiu sektoriumi planuoti naują infrastruktūrą ir sprendimus, jeigu dujų ir naftos tiekimas netikėtai būtų nutrauktas. Seimo narė kritiškai atsiliepė apie „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą ir paragino griežtai taikyti ES konkurencijos taisykles Rusijos energetikos milžinei „Gazprom“.

A. Armonaitė akcentavo didesnio skaidrumo energetikos rinkoje poreikį, kad kelias korupcijai šiame sektoriuje būtų užkirstas. „Kuo mažiau skaidrumo ir konkurencijos energetikos rinkoje, tuo daugiau galimybių plėtotis korupcijai. Skaidrumas ir atvira konkurencija yra būtinos sąlygos siekiant sukurti saugesnę energetikos sistemą Europoje“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Galutinis balsavimas dėl pranešimo vyks šių metų lapkritį NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje Kanadoje.

Nuotr.aut.: Chancellery of the Sejm/Krzysztof Białoskórski & Rafat Zambrzycki

liberalus