P. Auštrevičius su grupe europarlamentarų ragina sudaryti už Ukrainos pilotės kalinimą atsakingų asmenų „N. Savčenko sąrašą“
Liberalo Petro Auštrevičiaus iniciatyva grupė pagrindinių Europos Parlamento frakcijų narių kreipėsi į ES vyriausiąją įgaliotinę užsienio reikalams Federicą Mogherini, ragindami sudaryti už neteisėtą Ukrainos pilotės Nadijos Savčenko sulaikymą ir kalinimą atsakingų asmenų sąrašą.
Šį kreipimąsi pasirašė 57 europarlamentarai iš penkių didžiausių Europos Parlamento frakcijų. Juo Europos Sąjunga raginama patvirtinti tikslines sankcijas prieš tuos Rusijos asmenis ir pareigūnus, kurie yra susiję su neteisėtai sulaikytos Ukrainos pilotės N. Savčenko pagrobimu, sulaikymu ir jai metamais suklastotais kaltinimais.
„Raginu ES ir valstybes nares, tarp jų ir Lietuvos Vyriausybę, tvirtai paremti siūlymą dėl „N. Savčenko sąrašo“ sudarymo ir priėmimo ES lygmenyje. Šiandien būtina aukščiausiu politiniu lygiu pasmerkti sufabrikuotus kaltinimus prieš N. Savčenko ir pareikalauti kuo skubesnio jos paleidimo laisvėn, t.y. saugaus grąžinimo į Ukrainą. Tai ypač svarbu artėjant Rusijos valdžios kontroliuojamai teismo bylos baigčiai, o taip pat kylant didelei grėsmei N. Savčenko gyvybei, jai atsisakius maisto ir vandens“, – sakė kreipimosi iniciatorius Europos Parlamento narys P. Auštrevičius.
Sankcijos, kurių reikalauja grupė europarlamentarų, už neteisėtą N. Savčenko sulaikymą ir kalinimą atsakingiems asmenims neleistų kirsti ES teritorijos, užblokuotų jų priėjimą prie asmeninių sąskaitų ES ir numatytų galimą jų turto ES šalyse konfiskavimą. ES institucijoms pateiktas sąrašas 29-nių Rusijos Federacijos piliečių, kuriuos siūloma įtraukti į tikslinių sankcijų paketą. Sąrašo viršuje – Rusijos prezidentas V. Putinas, greta jo – Federalinės saugumo tarnybos vadovai ir pareigūnai, grupė Rusijos teisėjų ir prokurorų. Atsakingųjų asmenų sąrašą sudarė nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos „Open Dialogue Foundation“ ekspertai, bendradarbiaudami su pilotės N. Savčenko advokatais ir žmogaus teisių bendruomenės atstovais.
„N. Savčenko atvejis yra tikrasis atspindys, kuo Rusijos valdžios kontroliuojama šalies teisinė sistema virto šiandien. Rusija virsta kriminaline valstybe, pradedant nuo pačios jos viršūnės. Todėl ES turi imtis adekvačių ir griežtų priemonių, jeigu norime pasiekti N. Savčenko išlaisvinimo. Vienintelis teisingas atsakas – tai aiškiai įvardinti ir įtraukti nusikaltėlių pavardes sudarant „N. Savčenko sąrašą“ bei numatant jiems konkrečias sankcijas“, – sako P. Auštrevičius.
N. Savčenko yra 34 metų Ukrainos karo lakūnė ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė. Ji laikoma įkalinta Rusijos kalėjimuose nuo 2014 metų liepos mėnesio, kai buvo pagrobta Rytų Ukrainoje ir neteisėtai pervežta į Rusiją.