Prezidentas G. Nausėda raginamas skubiai inicijuoti bendrą ES atsaką dėl represijų ir sulaikymų bangos Baltarusijoje

2020-06-17 / Liberalai.lt
Prezidentas G. Nausėda raginamas skubiai inicijuoti bendrą ES atsaką dėl represijų ir sulaikymų bangos Baltarusijoje

Visuomenininkai, politikai ir politologai šiandien kreipėsi į šalies Prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami šalies vadovo tvirtos ir skubios reakcijos siekiant apginti žmogaus teises ir politines laisves Baltarusijoje. Prezidentas G. Nausėda raginamas inicijuoti bendrą ir principingą Europos Sąjungos poziciją dėl politinių persekiojimų Baltarusijoje, reikalaujant nedelsiant išlaisvinti šioje šalyje sulaikytus opozicijos lyderius Pavelą Severinecą, Nikolajų Statkevičių, Sergejų Tichanovskį ir kitus asmenis.

Laišką Prezidentui G. Nausėdai pasirašė europarlamentaras Petras Auštrevičius, Nepriklausomybės akto signataras Albinas Januška, politologas Raimundas Lopata, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Gintautas Mažeikis, Seimo nariai Gediminas Kirkilas, Žygimantas Pavilionis ir Egidijus Vareikis.

„Esame įsitikinę, kad politinių teisių suvaržymai ir represijos Baltarusijoje turi sulaukti reikiamo ES atsako, imantis skubių priemonių. Todėl šiuo atveju Lietuva gali ir tiesiog privalo pasinaudoti savo balsu Europoje“, – sako vienas kreipimosi į Prezidentą G. Nausėdą iniciatorių europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Visuomenininkų, politikų ir politologų bendrame kreipimęsi pabrėžiama, kad pastaraisiais mėnesiais Baltarusijoje, artėjant Prezidento rinkimams, oficiali šalies valdžia ėmėsi beprecedenčių represinių priemonių prieš nepriklausomus kandidatus, opoziciją ir pilietinę visuomenę. Baltarusijos žmogaus teisių gynėjų surinktais duomenimis, buvo sulaikyti net 238 asmenys.

„Įprastine praktika tapo opozicijos lyderių brutalus sulaikymas gatvėse, kai neidentifikuoti asmenys, nesilaikydami jokių teisinių procedūrų, tiesiog grobia žmones ir išveža juos nežinoma kryptimi. Sulaikytųjų artimieji ir giminės tik praėjus tam tikram laikui yra informuojami apie jiems brangių žmonių įkalinimo vietas. Stengdamasi laikytis visuotinės įbauginimo politikos, Baltarusijos valdžia sugriežtino įkalinimo sąlygas, panaikindama maisto perdavimo sulaikytiesiems galimybę, atimdama iš jų asmens higienos priemones ir visokeriopai blogindama sulaikytųjų padėtį. Tapo įprasta, jog politiniai kaliniai laikomi perpildytose ir sanitarinių sąlygų neatitinkančiose kamerose, dažnai kartu su nuteistaisiais, atliekančiais kriminalines bausmes. Visa tai daroma nesilaikant elementarių koronaviruso prevencijos sąlygų ir neatliekant reikalingų tyrimų“, – rašoma laiške, skirtame Prezidentui G. Nausėdai.

Kreipimęsi taip pat atkreipiamas dėmesys, kad atvejų, kai pradinis sulaikymas 15-ai parų yra pakartotinai pratęsiamas be jokio teisinio pagrindo, nepateikiant jokių formalių priežasčių, tapo įprasta praktika Baltarusijoje. Tokiomis sąlygomis buvo sulaikyti Baltarusijos krikščionių demokratų atstovas Pavel Severinec, Baltarusijos socialdemokratų partijos lyderis Nikolajus Statkevičius ir daugelis kitų.

Anksčiau šią savaitę Baltarusijos opozicijos lyderiai kreipėsi į Europos Sąjungos vadovus, pažymėdami, kad prieš rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje numatytus Prezidento rinkimus šioje šalyje ir toliau sparčiai auga represijų ir sulaikymų skaičius, o žmogaus teisių padėtis sparčiai blogėja. Baltarusijos opozicijos atstovai bendru laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos pirmininką Charlesą Michelį, Europos Parlamento vadovą Davidą Sassoli ir kitų ES institucijų vadovus.

Laišką ES lyderiams pasirašė Baltarusijos jungtinės piliečių partijos atstovas Nikolajus Kozlovas, Baltarusijos žaliųjų partijos atstovas Dmitrijus Kučukas, Baltarusijos socialdemokratų partijos atstovas Igoris Barysovas ir Baltarusijos krikščionių demokratų partijos atstovas Vital Rymasheuski.

Baltarusijos opozicijos lyderiai laišku pakvietė ES lyderius:

– įspėti Baltarusijos valdžios institucijas dėl akivaizdžių žmogaus teisių pažeidimų, politinių represijų, grasinimų mirtimi ir Prezidento kampanijos dalyvių persekiojimo;

– reikalauti nedelsiant išlaisvinti Sergejų Tichanovskį ir kitus sulaikytus opozicijos aktyvistus;

– reikalauti, kad Baltarusijos valdžia sudarytų vienodas galimybes visiems Prezidento rinkimų kampanijos dalyviams, taip pat priimti teisės aktus, kurie: a) užtikrintų, kad rinkimų komisijos būtų sudaromos pliuralistiniu pagrindu; b) leistų stebėtojams stebėti balsavimo procesą ir visą balsų skaičiavimą; c) užtikrintų skaidrų ir teisingą rinkėjų balsų skaičiavimą;

– pradėti svarstyti apie tikslines vizų ir finansinių sankcijų įvedimą KGB pirmininkui Vakulchikui ir vidaus reikalų ministrui Karaevui, kurie yra tiesiogiai atsakingi už politines represijas;

– dėl tęsiamų politinių represijų Baltarusijoje, apsvarstyti galimybę įšaldyti ES finansinius projektus, įgyvendinamus dalyvaujant Baltarusijos valdžios institucijoms.

Baltarusijos opozicijos atstovų teigimu, visos aukščiau išvardintos nuostatos turėtų atsispindėti tarptautiniame susitarimo dokumente „Europos Sąjungos ir Baltarusijos partnerystės prioritetai“.

liberalus