Siūloma naikinti privačių miškų savininkams nuo 2015-ųjų įvestą neproporcingą ir perteklinę mokestinę naštą, kuri neigiamai paveikė lietuviškos medienos rinką, sumažino medienos pasiūlą ir padidino importą iš kaimyninių šalių.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas Seime užregistravo Miškų įstatymo pataisas. Jomis siūloma atsisakyti nustatytų privalomų 5 procentų atskaitymų į valstybės biudžetą iš pajamų, kurias privačių miškų valdytojai gauna už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką.
„Įsigaliojęs mokestis miškų savininkams yra perteklinis ir neteisingas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – jis skirtas gerinti miško kelių būklę ir priežiūrą, bet neužtikrina, kad surinktos lėšos būtų nukreipiamos privačių miškų savininkų reikmėms. Nereikia pamiršti, kad privačiais miško keliais naudojasi ir valstybinių miškų urėdijų atstovai, ūkininkai ar medžiotojai. Kita vertus, dabar iškraipoma mokestinė sistema, nes tai faktiškai yra mokestis nuo apyvartos. Pasekmes matome – sumažėjo lietuviškos medienos konkurencingumas regione, mediena brangsta ir tai neigiamai veikia visą rinką“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos ir Seimo Kaimo reikalų komiteto narys narys E. Gentvilas.
Seimo narys atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje fiziniai asmenys privačių miškų savininkai nuo žaliavinės medienos ar nenukirsto miško pardavimo taip pat moka ir 15 procentų Gyventojų pajamų mokestį, o dalis miškų savininkų mokamų mokesčių atitenka kelių priežiūrai per valstybės miškų urėdijas ir papildomas tikslines dotacijas miško kelių priežiūrai.
Lietuvos privačių miškų savininkų asociacijos duomenimis, šalyje įvedus 5 proc. mokestį kirtimo apimtys privačiuose miškuose sumažėjo per 30 proc., o apvaliosios medienos importas iš kaimyninių šalių šiemet išaugo 20 procentų. Asociacijos tvirtinimu, jokioje Europos Sąjungos valstybėje analogiškas apyvartos mokestis privačių miškų valdytojams nėra taikomas.