Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija nepritars skylėtam 2015 metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris yra sudurstytas pagal išlaidas, neatitinka fiskalinės drausmės nuostatų ir nesuteikia jokių paskatų dirbantiems ir mokesčius mokantiems žmonėms.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis:
„Vyriausybei ir finansų ministrui planuojant 2015 metų valstybės biudžetą pamatėme tik akrobatinius triukus. Štai nekilnojamojo turto mokesčio Vyriausybė net nesiūlė judinti, tačiau jau užregistruotos tai numatančios ir turto apmokestinimo ribą iki 760 tūkst. Lt nuleidžiančios įstatymo pataisos. Liberalai tam niekada nepritarė ir nepritars, nes tai yra dvigubas ar net trigubas gyventojų apmokestinimas.
Akivaizdu, kad ši Vyriausybė 2015 metų biudžetą planuoja ne nuo pajamų, bet nuo išlaidų. Pagrindinis rūpestis – kaip pritempti pajamas prie išlaidų. Kalbant apie fiskalinę drausmę – Vyriausybė apgaudinėja save. Beprecedentis atvejis, kai valdantieji įstatymais nusistato tokį viešųjų finansų deficitą, kokio pageidauja patys. Tokiu atveju biudžetą galima susiplanuoti išvis be jokio deficito, tik kas iš to?
Vadinkime daiktus tikraisiais vardais – ši Vyriausybė veikia pagal fiskalinės nedrausmės įstatymą. Tikėtina, kad visą tai greitai įvertins kontroliuojančios ES institucijos. Lietuvos patikimumas ir įvaizdis nuo to tikrai nepagerės, tai valstybei gali atsiliepti išaugusiomis skolinimosi palūkanomis.
Kalbant apie 2015 metų valstybės pajamas – jos suplanuotas nerealistiškai, pasikliaujant nieko bendra su šiandiena neturinčiu scenarijumi. Stebėtina, nes net premjeras yra pripažinęs, kad dėl apribojimų Lietuvos vežėjams kitąmet šalies Bendrasis vidaus produktas (BVP) gali smukti apie 4 procentus.
Vyriausybei liberalai siūlo racionaliai vertinti 2015 metų perspektyvą ir mažinti išlaidas, kad kitąmet nereikėtų verkti krokodilo ašaromis. Tenka apgailestauti, kad valdančioji koalicija neišnaudoja dabartinio ekonomikos augimo ir vietoj to lengva ranka didina įvairias socialines, nedarbo išmokas. Nedarbo pašalpos, kurias kitąmet žadama didinti net 200 mln. litų, tik paskatins bedarbystę, neskatins įsidarbinti ilgalaikių bedarbių, kurių dalis Lietuvoje – net 43 procentai.
Tam, kad kurtųsi naujos darbo vietos, reikia didinti dirbančių žmonių pajamas. Deja, į liberalų siūlymus didinti neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) visiems dirbantiesiems, o taip pat – šeimoms, auginančioms vaikus – nebuvo atsižvelgta.
Vyriausybė taip pat daro klaidą atsisakydama investicijų į mūsų ateinančią kartą – liberalai siūlė kiekvieno moksleivio popamokiniam ugdymui skirti 15 eurų per mėnesį. Tai būtų pirmas žingsnis, kuris leistų auginti kūrybiškesnę, pilietiškesnę kartą.
Kadangi 2015 metų biudžetas yra be perspektyvos, liberalai jam nepritars“.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos, Ekonomikos komiteto narys Remigijus Šimašius:
„2015 metų valstybės biudžeto projektas yra blogas ir skatina neatsakingumą. Vyriausybė lipa ant to paties grėblio. Įvardinsiu dvi pagrindines priežastis, kodėl.
Pirmiausia – dėl to, kad šalia būtinų papildomų išlaidų (pavyzdžiui, krašto apsaugai) vėl akcentuojama, kur ir kaip daugiau išleisti, o ne kaip padėti dirbantiems ir kuriantiems. Ekonomikos augimas nė kiek neišnaudojamas mokestinei naštai palengvinti. Pavyzdžiui, visiškai „numuilinti“ pasiūlymai didinti neapmokestinamų pajamų dydį dirbantiems ir šeimoms, auginančioms vaikus.
Atvirkščiai, mokesčių našta tik didinama. Vyriausybė daro viražus, kad nuo kitų metų smulkieji verslininkai – mažosios bendrijos ir individualios įmonės – būtų papildomai apmokestintos „Sodros“ įmokomis. Neįtikėtinas naivumas – galvojama, kad smaugiant dirbančius nieko neįvyks?
Antra priežastis, kodėl 2015 metų valstybės biudžetas blogas – jis ne tik toleruoja, bet ir tiesiogiai skatina neatsakingumą. Asmeniškai teikiau įstatymų pasiūlymus dėl praskolintos Vilniaus miesto savivaldybės. Siūliau didinti miestui tenkančią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį (ne dėl skolų – dėl teisingumo vilniečių atžvilgiu) ir tuo pačiu įvesti aiškius saugiklius, kad neatsakinga miesto valdžia, kuri spjauna į Lietuvos įstatymus, negalėtų šių pinigų ištaškyti bet kam ar šluoti jų „po kilimu“. Tačiau vietoj to Vyriausybė siūlo tik dar 10 proc. padidinti Vilniaus skolinimosi limitą, kuris atves sostinę į labai pavojingą situaciją.
Išvada tokia: 2015 metų valstybės biudžetas nemyli dirbančių ir kuriančių. Už tokį biudžetą balsuoti būtų klaida, todėl kviečiu to nedaryti“.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos, Biudžeto ir finansų komiteto narys Kęstutis Glaveckas:
„Iš biudžeto svarstymo Seime padarytas jovalas. Neatsimenu kito tokio atvejo. Apie vartojimą ir investicijas. Matome, kad pastaruoju metu investicijos visoje Europos Sąjungoje (ES) smarkiai traukiasi. Jei žvelgsime į ES paramos dalį Lietuvai, net 50 proc. tenka mūsų žemės ūkiui. Tačiau pagrindinė ekonomikos skatinimo dalis turėtų būti susijusi su investicijos į naujas technologijas, infrastruktūrą. Deja, to nėra.
Lietuvos biudžetas lieka skirtas pašalpoms ir vartojimui, o investicijoms ir kaupimui turime labai mažą dalį. Tai reiškia, kad Lietuvoje artimiausiu metu neturėsime konkurencingų ūkio šakų, kurios gamins aukštą pridėtinę vertę turinčią produkciją. Be to, niekaip nemažiname administracinių išlaidų, valdininkų skaičius nemažėja. 2015 metų valstybės biudžetas – toks, koks yra dabar, suplanuotas tik šiai dienai, skirtas „pravalgyti“. Liberalai tokiam biudžetui nepritars“.