Pasirodžius Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) tyrimo komisijos išvadoms pamatėme tai, ką seniai visi įtarėme – pagrindinis „valstiečių“ tikslas yra kontroliuoti nacionalinį transliuotoją. Dar metų pradžioje Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sakė, kad „valstiečiams“ iš tiesų užkliuvo ne LRT finansinė veikla ar valdymas, o turinys, kurį iki rinkimų jiems niežti nagus pertvarkyti ir kontroliuoti.
„Pristačius komisijos išvadas matome ne skandalingą naujieną, o Ramūno Karbauskio kėslų užgrobti nacionalinį transliuotoją realizavimą. „Valstiečių“ šmėkla už LRT langų įgauna kūną. Vienintelė vieta, kurioje „valstiečiai“ neturėjo įtakos buvo LRT taryba, todėl išvadose teigiama, kad jos veikla netinkama ir reikia kurti valdybą“, – situaciją vertina E. Gentvilas.
Naujus narius į valdymo organus skirs Seimas ir Prezidentė – taigi, didelę įtaką LRT veiklai ir galimai netgi turiniui turės valdančioji dauguma. E. Gentvilo nenustebino ir tai, kad LRT valdymo įstatymo pataisas pavesta rengti R. Karbauskio vadovaujamam Seimo Kultūros komitetui, o įstatymo projektus komitetas turės pateikti prezidento rinkimų išvakarėse – ateinančių metų kovą.
Liberalų sąjūdžio frakcija siūlo reikiamus LRT įstatymo projektus remiantis tyrimo išvadomis parengti Vyriausybei, o ne Seimo kultūros komitetui.
Sausio 12 d. vykusiame plenariniame posėdyje E. Gentvilas atsisakė deleguoti kurį nors liberalą į LRT tyrimo komisiją ir sakė įžvelgiantis „valstiečių“ tikslą perimti politinę visuomeninio transliuotojo kontrolę: „Turiu konstatuoti, kad mes įžvelgiame tikslą perimti politinę Lietuvos radijo, televizijos kaip nacionalinio transliuotojo kontrolę. Kai įvyks šitas gėdingas aktas bus galima konstatuoti – liberalai jame nedalyvavo.“
Prieš sudarant LRT tyrimo komisiją E. Gentvilas neabejojo, kad „valstiečių“ tikslas – perimti įtaką LRT valdyme ir pakreipti turinį sau naudinga linkme. Liberalų sąjūdžio frakcija balsavime sudarant komisiją nedalyvavo.
Vasario pradžioje E. Gentvilas jau prognozavo, kad „valstiečių“ tikslas – įtaką LRT valdymui ir turiniui perimti iki 2019 m. vyksiančių savivaldos, Europos parlamento ir Prezidento rinkimų.
„Valstiečiai“ suprato, kad esminė institucija, lemianti LRT veiklą, yra LRT taryba. Ir būtent joje „valstiečiai“ neturi ir neturės jokios įtakos. Ankstesnis Seimas į LRT tarybą delegavo narius dar 2016 metais ir paskyrė juos eiti pareigas iki 2022 m. Toks yra įstatymas ir „valstiečiai“ lieka it musę kandę. LRT įstatymo pataisas bus pavesta parengti R. Karbauskio vadovaujamam Seimo Kultūros komitetui. Kaip keisti LRT valdymą, komitetas greičiausiai turės pateikti prezidento rinkimų išvakarėse – ateinančių metų kovą“, – akcentavo E. Gentvilas.
Prieš sudarant LRT tyrimo komisiją E. Gentvilas kategoriškai pasisakė prieš jos kūrimą ir teigė, kad toks parlamentinis tyrimas yra antikonstitucinis. Parlamentaras prašė Seimo narių nepalaikyti šios komisijos sudarymo.
„Smirdi mums šitas dalykas, todėl mes nedelegavome savo žmogaus į šią komisiją ir paskutinėje fazėje nedalyvaujame balsavime“, – dar tuomet plenariniame posėdyje sakė liberalų frakcijos seniūnas.