Šiandien prie Aplinkos ministerijos (AM) buvo surengta „smarvės demonstracija“ – nuo ryto šalia ministerijos pastato stovi iš Klaipėdos atvežtas durpės ir džiovintas kompostas, kuris bus paliktas visai dienai.
Demonstraciją inicijuoja Seimo narys Simonas Gentvilas, siekdamas atkreipti Aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos dėmesį į kvapų problemą Klaipėdoje, kuri jau 5-erius metus kankinama siaubingos smarvės.
„Atidarykite langus, ministre, pajuskite, kaip klaipėdiečiai turi gyventi jau penkmetį. 80 tūkst. gyventojų talpinančioje pietinėje Klaipėdos dalyje jau tiek laiko tvyro puvėsių ir fekalijų kvapas. Žmonės negali patogiai gyventi, nuo kvapo vaduojasi uždarydami langus net karščiausiomis vasaros dienomis, vaikai skundžiasi pykinimu. Informacija apie padėtį mieste abiem ministerijoms nėra naujiena – patys ministrai asmeniškai lankėsi mieste“, – situacija Klaipėdos mieste piktinasi Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas S. Gentvilas.
Ministerijoje – vadybinis paralyžius
Parlamentaras įsitikinęs, kad ministro K. Navicko ministeriją ištikęs vadybinis paralyžius. Per mažiau nei 2 metus pasikeitė du viceministrai atsakingi už oro taršą, vandentvarką ir atliekas. Trečias mėnuo kaip gyvenama be jokio viceministro. Už poveikio aplinkai vertinimą atsakinga ir taršos leidimus išduodanti Aplinkos apsaugos agentūra jau antri metai neturi vadovo. Teršėjų ir pažeidėjų kontrolę įgyvendinantis Aplinkos apsaugos departamentas irgi be vadovo. Aplinkosaugoje įsivyravo bevaldystė.
„Aplinkos ministerija nebeatsakinėja nei į Seimo narių, nei į Prokuratūros kreipimus. Penktadienį Klaipėdos apygardos prokuratūra net ėmėsi viešojo intereso gynimo procedūros, siekdama įpareigoti AM ir SAM kontroliuojančias institucijas vykdyti savo tiesioginę pareigą. Situacija tapo daugiau nei kritiška, todėl privalome imtis tokių radikalių dėmesio atkreipimo priemonių kaip ši demonstracija“, – ministerijos bevaldystę vertina Seimo narys.
Situacija Klaipėdoje vasarą tapo kritine
Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas įsitikinęs, kad betvarkė Klaipėdoje šią vasarą pasiekė kulminaciją.
„Gyventojai ir žiniasklaida prarado tikėjimą AM ir SAM kontroliuojamomis įstaigomis. Ne jos, o būtent žurnalistai ir miestiečiai leidžiasi į kvapų ir teršėjų medžioklę. Ministerijos ir Vyriausybės kanceliarija „užsibiurokratino“ darbo grupėse. Kaip taisyklė po kiekvieno kvapų patikrinimo atsakymas tas pats – kvapas neviršija leistinų normų. Klaipėdiečiai ministrus pasiruošę priimti savaitgaliui namuose, kad jie patys galėtų įvertinti kvapo žalą savo sveikatai ir gyvenimo kokybei. Ministrams per visą vasarą nepasirodžius, tenka šį pragarą atvežti bent dienai po jų langais“, – sako S. Gentvilas.
Parlamentaras S. Gentvilas siūlo imtis konkrečių veiksmų
Liberalas įsitikinęs, jog pirmiausia Aplinkos ministerijoje turi užsibaigti bevaldystė ir atsirasti pastovūs atsakingi pareigūnai.
Taip pat būtina audituoti Klaipėdos įmonėms išduotas PAV atrankų išvadas, įvertinti, ar numatytos technologijos įmonėse yra įdiegtos, ar numatytų technologinių procesų yra laikomasi.
Tuo pačiu, Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministrai turi sugriežtinti savo įsakymais tvirtinamus aplinkos apsaugos normatyvus ir higienos normas nuotekų valykloms, kompostavimo aikštelėms ir kvapų nustatymo metodikai.
„Absurdiška, kad įmonių veikla gali būti stabdoma tik tuomet, kai prasideda masinis gyvulių kritimas aplinkinėse teritorijose. Dvokas ir jo toleravimas tapo nacionaline problema. Atsiprašau vilniečių už patiriamus nemalonius pojūčius Jakšto gatvėje šiandien, bet situacija tapo tokia kritiška, kad metai iš metų ministerijų neveiklumą turime pradėti stabdyti tais pačiais metodais, nuo ko mes patys kenčiame“, – reziumavo spaudos konferenciją prie AM surengęs S. Gentvilas.
Nuotr. autorė: Regina Bagdonienė