Liberalai kritikuoja A. Verygos siekius kontroliuoti savivaldybių ligoninių vadovybių paskyrimą

2018-02-14 / Liberalai.lt
Liberalai kritikuoja A. Verygos siekius kontroliuoti savivaldybių ligoninių vadovybių paskyrimą

Šiandien spaudos konferencijoje Eugenijus Gentvilas ir Jonas Liesys pristatė kruopščiai Vyriausybės slėptą įstatymo projektą, kuriuo numatoma, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) taptų savivaldybių ligoninių dalininke neįnešdama jokio turto.

„SAM, tapusi savivaldybių ligoninių dalininke, neprisiima jokių kitų funkcijų, tik ligoninių vadovybių skyrimą pareigoms eiti ir atleidimą iš jų. Taigi, panašu, kad už viešai deklaruojamo noro gerinti pacientų gydymą slepiasi siekis sukurti valstybinio lygmens kontrolę ligoninėms: viešaisiais konkursais skirti sveikatos apsaugos įstaigų vadovus ir administracijos darbuotojus ir taip užtikrinti „valstiečių“ įtaką savivaldybėse“, – konferencijos metu sako Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Gentvilas.

Tokie užmojai kontroliuoti savivaldybių ligoninių vadovybių paskyrimą reiškia, kad ministras A. Veryga nori būti atsakingas už tai, kokie žmonės dirbs savivaldybių ligoninių administracijose, nors jokių kitų atsakomybių ar funkcijų ministerija prisiimti nežada.

Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijos vadovo Vyganto Sudario teigimu, gydytojus pakviesti dirbti į rajoną jau dabar sunku, tačiau patvirtinus tokias pataisas – taptų beveik neįmanoma. Iš rajonų siekiama atimti bet kokias galimybes reguliuoti sveikatos paslaugų teikimą savivaldos lygmenyje, savivaldybių turtą paverčiant valstybiniu.

„Sveikatos priežiūros centralizavimo politika pažeistų pagrindinius vietos savivaldos principus. Savivaldybė prarastų savarankiškumą – ligoninių steigėjais galėtų būti tik savivaldybė arba universitetas kartu su valstybe, taigi valstybės balsas dalininkų susirinkime taptų lemiamas, neįnešant jokios savo dalies“, – teigia V. Sudaris.

Seimo narys Jonas Liesys taip pat pabrėžia ydingą SAM siekį taikyti centralizuotą sveikatos apsaugos priežiūros modelį, nes tai dar labiau sustiprins atskirtį tarp regionų ir didmiesčių bei paskatins gydytojų emigraciją, dėl ko blogės sveikatos priežiūra regionuose ir rajonuose.

„Visi šio įstatymo projekto sprendimai neturi galutinio rezultato. Praktiškai tai sietina su gydytojų išvarymo iš Lietuvos, o ypač – iš regionų, akcija. Regionuose gyvenantys žmonės  bus galutinai palikti likimo valiai“, – sakė Sveikatos apsaugos komiteto narys J. Liesys.

Kad ministro pasirašytas įstatymo projektas nespręs problemų sveikatos apsaugos sektoriuje pritaria ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotojas, Liberalų sąjūdžio partijos Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Eduardas Pabarčius ir teigia, kad bus sukurtos prielaidos korupcijos apraiškoms, o ligoninės užkrautos papildomomis biurokratinėmis naštomis.

„Mano požiūriu, centralizuoti visą stacionarių paslaugų valdymą vienose rankose yra žingsnis atgal.  Skaidrumo požiūriu šis projektas yra diskutuotinas. Pavyzdžiui, SAM įgis teisę atleisti visų ligoninių vadovybes, tad joks pavaduotojas nenorės informuoti apie netinkamus vadovų veiksmus, nes žinos, kad automatiškai jis taip pat praras savo darbo vietą“, – sakė E. Pabarčius.

Spaudos konferencijos dalyvių nuomone, tokia centralizacijos politika yra ydinga. Negana to, šis ministerijos įstatymo projektas buvo parengtas už uždarų durų: nesikonsultuojant su specialistais, nesilaikant teisėkūros procedūrų ir prieštarauja kitiems įstatymams, todėl jo priėmimas būtų neteisėtas.

liberalus