Dr. Eugenijus Gentvilas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys
Žvejyba Baltijos jūroje – sunkus, pavojingas ir mažai pelno nešantis verslas. Jūroje žvejoja tik apie 20 Lietuvos įmonių. Istoriškai taip susiklostė, kad viena iš jų gaudo iki 40 proc. viso Lietuvai skirto žuvų kiekio. Kitoms gi tenka vidutiniškai tik po 3 proc. Europos Komisijos mūsų šaliai skirtų žuvų.
2014 m. pabaigoje, priėmus Žuvininkystės įstatymo pataisas, buvo numatyta, kad ne mažiau kaip 5 proc. Lietuvai skirtos kvotos bus parduodama aukcione. Skamba neblogai – į rinką galės ateiti nauja įmonė, o ir valstybė šiek tiek užsidirbs aukcione, mat kitos įmonės savo kvotą gauna nemokamai. Tiesa, kitose ES šalyse kvotų pardavimas beveik netaikomas – viskas išdalinama nemokamai, taip remiant tradicinį žvejybos verslą.
Viskas atrodė neblogai, tačiau 2015 m. vasario 6 d. Žuvininkystės taryba paskirstė 77 proc. Lietuvai skirtos metinės kvotos, o likusius 23 proc. numatė parduoti aukcione. Tikslas lyg ir šventas – Lietuva uždirbs daugiau! Taip įstatymo nuostata „ne mažiau 5 proc.“ pavirto net 23 proc.
Visos Lietuvos žvejų įmonės joms skirtas kvotas išgaudė iki gegužės mėnesio. Buvo aišku, kad nė viena iš jų nesugebės nupirkti aukcione parduodamų 23 proc. Padėtis darėsi grėsminga – reikia ištraukti laivus, atleisti darbuotojus ir tikėtis, kad iš pinigų, uždirbtų per 3 mėnesius, pavyks išgyventi iki kito kvotų skirstymo 2016 m.
O tie 2016 m. atrodė dar niūriau. 40 proc. pagal istorinių sugavimų principą ir toliau gautų viena lietuviška įmonė, 23 proc. gaudytų naujai į rinką atėjusi užsienio įmonė, o 20 likusių Lietuvos įmonių liktų tik su 37 proc. metinio žuvų kiekio, t.y. joms tektų pasidalinti po 1,85 proc. Tiek jie išgaudytų per du mėnesius. O kas toliau? Tik nutraukti veiklą!
Todėl 2015 m. gegužę registravau Žuvininkystės įstatymo pataisą, kurioje vietoje žodžių „ne mažiau 5 proc.“ įrašiau „ne daugiau 5 proc.“. Laimei, Seimas suprato mano argumentus ir pavojų Lietuvos žvejams. Už balsavo 88 ir tik vienas Seimo narys susilaikė.
Taigi: šį rugpjūtį Žuvininkystės taryba surengė 5 proc. žuvies kvotos aukcioną. Kvotą, kaip ir prognozuota, nusipirko užsienio įmonė. Startas rinkoje tikrai neblogas, nes kaip minėta, Lietuvos įmonėms, išskyrus vieną, tenka po 3 proc. rinkos. Likę 18 proc. žuvies paskirstyta seniai dirbančioms Lietuvos žvejų įmonėms.
Bankroto grėsmė atslūgo. Žvejai vėl išplaukė į jūrą.