Upė sugrįš į miestą – prieš metus pažadėjo tiesioginiuose mero rinkimuose vilniečių išrinktas Remigijus Šimašius, ir išties – didysis projektas įsibėgėjo ir jau yra kuo pasidžiaugti: pernai iki žiemos sutvarkyti pirmieji 500 metrų Neries krantinės, šiemet tęsiami likusios betoninės krantinės darbai 6 kilometrų ruože nuo Žirmūnų tilto iki Verslo trikampio, atsiranda nauji traukos taškai ir iniciatyvos, tvarkomi natūralūs upės slėnio takai – atsiveria vaizdai į Nerį.
„Siekiame, kad Neris būtų gyva, traukianti žmones, kad prie upės būtų kuo užsiimti. Todėl jau šiemet krantinėj atsiras ne tik nauja danga, bet ir alpinistinė laipiojimo sienelė, gamtiniai takai pasivaikščioti palei upę, lauko kavinė. Upė sugrįžta į miestą, o prie jos kuriasi vis daugiau naujų iniciatyvų, verslų, naujų sumanymų“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Darbai sparčiai juda pirmyn: krantinėje išardyta beveik 28 tūkstančiai senų pavojingai įgriuvusių ir ištrupėjusių plokščių, klojama per 350 000 naujų plokščių ir trinkelių. Per šiuos metus bus baigta tvarkyti visa krantinės danga, kad vilniečiai ir miesto svečiai galėtų saugiai ir patogiai vaikščioti, sportuoti ir ilsėtis pamėgtose krantinės vietose.
Savivaldybė paskelbė konkursą įrengti 5 naujas lauko kavines Neries krantinėje: Upės gatvėje prie baidarių aikštelės, A. Goštauto gatvėje prie „Verslo trikampio“, Olimpiečių gatvėje priešais Lietuvos tautinį olimpinį komitetą, prie Mindaugo tilto ir teritorijoje ties Neries g. 9 Žirmūnuose. Konkursas tęsis iki birželio 10 d. Savivaldybė kviečia verslininkus įsirengti lauko kavines prie Neries trims vasaros sezonams.
Vilniečiai jau gali džiaugtis estetišku, tvarkingu Neries kraštovaizdžiu, saugiai vaikščioti gamtiniais takais paupiu ir grožėtis atsiveriančiu vaizdu į Nerį. Sutvarkyta 2 kilometrų atkarpa palei Nerį nuo Lazdynų iki Žvėryno ir palei Vileišio gatvę Antakalnyje. Dar bus sutvarkyta daugiau kaip 1 kilometras pakrantės nuo Šilo tilto iki Vileišio g. pabaigos. Neries pakrančių miško parko juostose tvarkomi brūzgynai, pavojingi medžiai, kai kur šlaituose įrengiami medžio laipteliai ar tiltelis per šaltinį, ženklai – kur veda gamtinis takas.
Vasaros pabaigoje savivaldybė skelbs viešą aukcioną – siūlys įsigyti valčių elingą T. Kosciuškos g. 4 ( 214 kv. m). Žemės sklypas (1000 kv. m ploto), kuriame stovi elingas, priklauso LR (Turto bankui), bus nuomojamas. Elingo vietoje galėtų atsirasti kavinė ar kitas patrauklus traukos objektas prie upės.
Dar šią vasarą prie Neries atsiras naujas traukos taškas aktyvaus laisvalaikio ir alpinizmo mėgėjams. Priešais Lietuvos tautinį olimpinį komitetą bus įrengta kopimo sienelė. Iniciatoriai jau projektuoja pramogą.
Bendradarbiaujama su VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros studentais, kurie šiuo metu kuria projektuoja lauko baldus Neries krantinės rekreacinėms zonoms – suoliukus, šiukšliadėžes, gėlines ir kt. Tai bus jų kursiniai/magistriniai darbai, kuriuos pristatys dar iki šios vasaros ir miestas galės sėkmingai panaudoti juos kurdamas savitą erdvę su vietos gamybos infrastruktūra.
Upė sugrįžta į miestą, o prie jos kuriasi vis daugiau naujų iniciatyvų, verslų, naujų sumanymų. Suradus investuotojų, vilniečiai galės džiaugtis išradingų entuziastų sukurtu „Uperiu“ – Verkių parką ir Valakampius jungsiančiu keltu – tai ekologiškas, švytuoklinis upės srovės jėga varomas keltas pėstiesiems ir dviratininkams. Keltas sujungs kelis objektus, kuriuos dabar skiria upė – Verkių rūmus, parką, „Rupert“ cenrą, Valakampių paplūdimius.
Čia pat veikia „Rupert“ – edukacijos, rezidencijų ir parodų centras, kuriame vyksta unikalios meno laboratorijos, kūrybinės dirbtuvės ir atviros paskaitos. Greta nori kurtis pirtininkai – svarstomos galimos pirties vietos Neries pakrantėje ir siūloma kurtis šalia Valakampių pliažo.
Neries krantinė buvo neremontuota 40 metų. Palyginti dabartinių darbų sąmatą su ankstesnės kadencijos valdžios planuoto projekto kaina (22 mln.), pavyko ją sumažinti ir bus padaryta 4 kartus daugiau už dvigubai mažiau lėšų. Dangos sutvarkymui skirta 2 mln. Dar 8 mln. ES lėšų prireiks iki 2019 metų, kad būtų įrengtos terasos, sporto aikštynai, vietos prisėsti krantinėje, dvigubai daugiau nusileidimų prie upės, prieplaukas ir pan. Šie darbai prasidės kitą vasarą arba 2018 m. pradžioje.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija