Kuklus, nedaugžodžiaujantis, aktyviai dalyvaujantis rajono kultūrinėje veikloje ir jai skiriantis didelį dėmesį, daugiau nei dvidešimt metų tarnaujantis valstybei ir jos žmonėms, antrą kadenciją vadovaujantis rajonui, pirmasis tiesiogiai žmonių rinktas Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis praėjusių metų pabaigoje į Joniškį parvežė prestižinį Lietuvos kultūros centrų asociacijos ir vieną kultūros srityje reikšmingiausių šalies apdovanojimų – ,,Auksinį feniksą“. Jis vienintelis iš Lietuvos savivaldybių merų ir jų pavaduotojų Vilniaus Rotušėje vykusioje iškilmingoje apdovanojimų įteikimo ceremonijoje buvo apdovanotas ,,Auksinio fenikso“ statulėle.
Į šį prestižinį apdovanojimą pretendavo daugiau nei šešiasdešimt šalies įmonių, organizacijų, politikų, kūrėjų ir vadybininkų. Ar tikėjotės būti išrinktu geriausiu metų kultūros politiku?
Tai buvo netikėta. Net nežinojau, kad mano kandidatūra buvo pasiūlyta šiam garbingam ir svarbiam apdovanojimui gauti. Kad būsiu nominuotas geriausiu metų kultūros politiku ir ,,Auksinis feniksas“ pasieks Joniškį, sužinojau likus kelioms savaitėms iki apdovanojimų įteikimo ceremonijos. Informavo, kad galėčiau planuoti savo darbus, kitaip, kažin, ar toji žinia būtų mane pasiekusi iki pat paskutinių dienų (šypsosi).
Per nepilnus kelis mėnesius Joniškį pasiekė antras reikšmingas respublikinis apdovanojimas. Spalio mėnesį parvežėte ,,Auksinę krivūlę“, dabar Jūsų rankose – ,,Auksinis feniksas“. Tai sėkmė ar sistemingo, ilgo darbo rezultatų įvertinimas?
Manau, kad gyvenime atsitiktinumų nebūna. Jei nori kažko pasiekti, turi įdėti nemažai pastangų, darbo ir, žinoma, širdies. Joniškiečiai – kuklūs žmonės, mėgstantys dirbti tyliai, garsiai nesidžiaugia savo pasiekimais. Jeigu pastebėjo, įvertino visos respublikos mastu, vadinasi, mes tikrai dirbame gerai, stengiamės tobulėti, klystame, kaip ir visi, mokomės iš savo klaidų.
Kas pateikė Jūsų kandidatūrą apdovanojimui gauti? Toks įvertinimas yra didelis iššūkis kiekvienam politikui ir paskata dar aukščiau kelti rajono kultūros vėliavą. Kaip vertinate jį?
Mane informavo, kad Joniškio rajono kultūros įstaigų ir Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Atviro jaunimo centro vadovų vardu buvo parengtas vienas teikimas. Jį rengė Joniškio kultūros centras. Neslėpsiu, malonu būti įvertintu, tačiau šio apdovanojimo nepriimu asmeniškai, nors jis ir skirtas kultūros politikui. Viskas, kas rajono kultūros srityje yra pasiekta, tai ne mano vieno, o visos komandos darbas. Ne kartą esu viešai sakęs, kad Joniškio rajono kultūros politiką formuoja ir įgyvendina puikūs specialistai, savo srities žinovai. Kad suplanuoti tikslai būtų įgyvendinti, prireikia ne vienerių metų. Dirbame, tariamės, daug diskutuojame, kol galų gale prieiname prie vieningo ir rajono kultūrai palankiausio sprendimo. Jei vieninga ir profesionali komanda, tai ir darbo rezultatai geri, nes visi mato vieną tikslą ir jo kartu siekia. Tad, šį apdovanojimą skiriu kultūros srityje dirbantiems žmonėms ir nuoširdžiai dėkoju už jų nelengvą, dažnai daug streso, laiko ir pastangų kainuojantį darbą.
,,Auksiniai feniksai“ pasiekia tik geriausiųjų rankas. Prašau, paminėkite svarbiausius savo darbus kultūros srityje.
Aš dėjau pastangas, kad visi projektai nesustotų, būtų įgyvendinti, o įgyvendintus projektus tęstų kiti, nauji užmojai. Tik taip galima kurti sistemingą ir realią naudą nešančią veiklą.
Esu įsitikinęs, kad visi gražūs ir geri darbai prasideda nuo tvarkingos aplinkos. Tad, ir mano prioritetų sąrašo pradžioje – kultūros įstaigų, jų padalinių infrastruktūros sutvarkymas ir atnaujinimas.
Renovuota ir visuomenės poreikiams pritaikyta Baltoji sinagoga, joje įrengta garso akustikos aparatūra, kad sinagogoje galėtų vykti koncertai. Raudonosios ir Baltosios sinagogos kompleksai pritaikyti kultūriniams renginiams organizuoti ir yra vienas didžiausių turistinių traukos centrų visoje Lietuvoje, rekonstruotas Žagarės kultūros centro pastatas, šiuo metu modernizuojamas Joniškio kultūros centras. Renovuotas Kirnaičių kultūros centro pastatas, įrengtas ir pilnai sutvarkytas Plikiškių daugiafunkcis centras. Nemažai kultūrinių renginių vyksta ir rekonstruotoje Joniškio miesto centro aikštėje. Joje mielai laisvalaikį leidžia miestelėnai.
Po didelių diskusijų, kur turėtų būti steigiamo Atviro jaunimo centro patalpos, buvo priimtas sprendimas jaunimui skirti patalpas pačiame miesto centre. Jos įrengtos, sutvarkytos, kasmet vis plečiamos. Šiuo metu Atviras jaunimo centras yra itin jaunimo mėgiama erdvė, kurioje sėkmingai įgyvendinamos jaunų žmonių iniciatyvos.
Daugelis miesto svečių ir turistų neprieina pro Joniškio kultūros centro estradą ir šalia jos esančią aikštę. Šią erdvę joniškiečiai vadina miesto vizitine kortele (šypsosi). Savivaldybės partneriai iš Ungenio miesto (Moldovos Respublika) domėjosi aikštės ir estrados projektu, nes šiuo metu jie tvarko savo miesto parką, kuriame nori įrengti analogišką estradą, kokia yra Joniškyje.
2015 metais nešėme Lietuvos kultūros sostinės vėliavą, kuri plevėsavo Žagarės miesto padangėje, praėjusiais metais Gasčiūnai buvo tituluoti kaip mažoji Lietuvos kultūros sostinė. Taigi, kelių metų laikotarpyje rajonas buvo tituluotas dviejų kultūros sostinių vardu.
Po beveik 25 metų nesėkmingų patalpų paieškų ir jų pritaikymo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus rado namus. Dabar įstaiga turi sutvarkytą, įvairioms muziejaus veikloms vykdyti pritaikytas patalpas.
Sutvarkyta ir turizmui, poilsiui, sportui, kultūrinėms veikloms vykdyti pritaikyta Joniškio miesto poilsio erdvė ,,Sidabra“.
Netoli Joniškio kultūros centro atsirado Kultūros siena, kurioje įamžinti garsūs mūsų rajono žmonės. Kitų dviejų senų pastatų fasadai pasipuošė senojo Joniškio miesto panorama ir jo buvusių valdovų portretais.
Plečiamas ir nuolat aktyvinamas tarptautinis bendradarbiavimas, kuris atveria nemažas galimybes rajono meno kolektyvams, amatininkams, tautodailininkams reprezentuoti Lietuvą ir, žinoma, Joniškio kraštą.
Per mano dviejų kadencijų laikotarpį pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su Aucės, Alūksnės, Jelgavos (Latvijos Respublika) ir Ungenio (Moldovos Respublika) savivaldybėmis. Nauji bendradarbiavimo ryšiai užmegzti su dviem Ukrainos miestais.
Daug įgyvendinta projektų, daug naujų kultūrinių iniciatyvų garsina Joniškį. Visas idėjas palaikau ir padedu įgyvendinti. Nuo 2012 iki 2016 metų net penki Lietuvos rekordai garsino Joniškio rajoną. Respublikinį projektą ,,Šok su senjoru“ Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įvertino kaip geriausią iniciatyvą Lietuvoje.
Pernai Joniškis buvo paskelbtas kaip labiausiai aitvarus mylintis miestas. Pastaruoju metu savivaldybės biudžeto lėšomis yra atnaujinami kultūros centrų meno kolektyvų instrumentai ir rūbai.
Nors Lietuvoje madinga viską optimizuoti ir mažinti, bet aš nelabai seku mažinimo mados tendencijomis – kultūros įstaigose minimaliai didėja etatų skaičius. Stengiuosi, kad žmonės neišvažiuotų iš Joniškio, o gyventų ir kurtų savo mieste. Be minėtų darbų ir projektų yra dar daugelis kitų, kurių visų jau nebeišvardinčiau. Prie visų iniciatyvų pats asmeniškai prisidėjau arba padėjau jas įgyvendinti.
Esate arti kultūros, arti kultūrą kuriančių ir puoselėjančių žmonių. Ar nekyla mintys pačiam kurti arba dalyvauti kultūriniame gyvenime?
Nuo mokyklos laikų esu neabejingas visuomeniniams judėjimams, organizacijoms, meno kolektyvams. Mano, kaip kultūrai neabejingo žmogaus kelias, prasidėjo mokyklos estradinėje grupėje. Ten dainavau, grojau gitara. Šiuo metu taip pat esu arti kultūros. Esu Joniškio kultūros centro gyvo garso grupės „Septem band“ narys, su grupe dainuoju Joniškio miesto dienos šventės ir kituose renginiuose. Daina yra mano pomėgis, laisvalaikis, poilsis. Nejaučiu jokio komplekso pasiimti gitarą ir su bendraminčiais miesto centre padainuoti tiesiog šiaip, be žiūrovų ir be klausančiųjų auditorijos. Tą dariau gegužės mėnesį vykusioje gatvės muzikos dienoje. Man buvo malonu, gera, pasijutau ne valdininku, kurį žmonės yra įpratę matyti, o paprastu žmogumi, galinčiu stovėti mažoje aikštelėje prie sinagogų ir tiesiog dainuoti iš širdies (šypsosi).