V. Čmilytė-Nielsen. Kieno zuikio ausytės turėtų degti iš gėdos?

2020-06-01 / Viktorija Čmilytė-Nielsen
V. Čmilytė-Nielsen. Kieno zuikio ausytės turėtų degti iš gėdos?

Premjeras, pradėjęs viešai skųstis dėl opozicijos, kuri karantino metu neva nenorėjo dalintis atsakomybe, galėtų atvirai papasakoti ir kaip jis su R. Karbauskiu laikė užspaudę visus sprendimo svertus. Prie kurių opozicijai teko brautis beveik jėga.

Pirmasis opozicijos viešas susirūpinimas dėl Seimo eliminavimo iš sprendimų priėmimo, buvo praėjus 7 dienoms po karantino paskelbimo. Kovo 23 d. prie Seimo įvyko spaudos konferencija, kurioje kartu su konservatoriais ir socialdemokratais pareikalavome grąžinti Seimo posėdžius ir suabejojome A. Verygos tinkamumu būti operacijų vadovu. Po poros dienų S. Skvernelis perėmė veiksmų strategavimą, A. Verygai palikęs rūpintis medicinos  dalykais.

Prireikė dar savaitės, kad valstiečiai nutartų tęsti Seimo posėdžius. Ir pradėtų dirbti bent šiek tiek panašiai į kitų šalių parlamentus.

Priminsiu, kad valstiečiai buvo nutarę Seimo posėdžius organizuoti tik kas 2 savaites. Ir Seimą jau vienu metu buvo padarę beveik Vyriausybės sprendimų tvirtintoju. Toks „šefo administratoriaus“ vaidmuo. Tačiau tai valdantiesiems pavyko išlaikyti tik mėnesį.

O dabar prisiminkime, koks mūšis kilo dėl opozicijos iniciatyvos grąžinti ketvirtadienių posėdžius. Pamenate, kas buvo per pirmąjį „karantininį“ ketvirtadienio posėdį balandžio 22 d.?  Taip, opozicija salėje tą dieną liko viena.

Valdančiųjų atstovai nedalyvavo posėdyje, o premjeras ir finansų ministras atsisakė atsakyti į jiems iš anksto paruoštus klausimus, argumentuodami tuo, kad klausimai neva nepakankamai svarbūs.

R. Karbauskis tada mėtėsi kaltinimais apie apokalipsę Seime. Apie atsakomybę dėl naujo epidemijos židinio, kurį neva sukels neatsakingi politikai. Neišdegė. Opozicija apgynė parlamentinės Respublikos pamatus ir neleido Vyriausybei perimti visų valdžios svertų.

Įdomus vis tik valstiečių požiūris į atsakomybę. Vienas jo stoka kaltina, kai opozicija reikalauja normalaus Seimo darbo. Kitas atsakomybės stokos ieško tame, kad buvo per mažai reikalaujama iš Vyriausybės?

Šiandien valdantieji valstiečiai ir jų satelitai jau ramūs vaikšto į ketvirtadienio posėdžius patys pamiršę savo griausmingas prognozes. Pamiršo, kaip boikotavo posėdį? Ar galvoja, kad žmonės tokie užmaršūs, kad neprisimins jų iniciatyvų?

Rytoj Seime bus balsuojama dėl mūsų, liberalų, pateikto įstatymo projekto, pagal kurį Vyriausybė, norėdama įvesti ar nutraukti karantiną, turėtų gauti Seimo pritarimą. Tai – būtina sąlyga, nes per pastaruosius pustrečio mėnesio mes pamatėme, kokia didelė pagunda „kietos rankos“ politikams yra eliminuoti Seimą tokiais svarbiais momentais.

Opozicija atlieka savo pareigą saugoti demokratiją. Rytoj pamatysime ir valdančiųjų reakciją.

liberalus