S. Gentvilas. 9 priežastys persvarstyti valstybinio banko steigimą

2020-07-07 / Simonas Gentvilas
S. Gentvilas. 9 priežastys persvarstyti valstybinio banko steigimą

Praėjusį penktadienį lankiausi Prezidentūroje, Prezidento inicijuotoje diskusijoje apie valstybinį banką. Dalinuosi mintimis iš jos.

Kaip sako tautos išmintis – devynis kartus matuok, dešimtą kirpk. Nesėkmingų valstybinių bankų pasaulyje yra tikrai 9 kartus daugiau nei sėkmingų. Todėl perdėtas priešrinkiminis entuziazmas turi būti ataušintas 9 sąlygom.

Jas liberalų vardu ir pateikiau Prezidentūroje:

  1. Ar valstybinis bankas turi verslo planą, o gal tik politinį?
  2. Ar valstybinis bankas sugebės skolinti pigiau nei privatūs bankai ir išlikti pelningu? Ar jis virs dar vienu nuostolingu mokesčių mokėtojų pinigų siurbliu?
  3. Kodėl steigiame savo, o ne priviliojame į SVV finansavimą orientuotą ir rizikai imlesnį banką? Beje, kodėl į Lietuvą neateina Prezidento ir Premjero kviesti užsienio (Lenkijos) bankai?
  4. Gal Centrinio banko reguliavimas yra per griežtas, jei esami bankai neprisiima papildomos rizikos, o nauji neateina?
  5. Ar paskolas dalins profesionalai, ar politikai? Valdantieji masiškai naikina nepriklausomas profesionalias valstybinių įmonių valdybas. Kodėl turime tikėti, kad banke bus kitaip?
  6. Iš kur paimsime bent 1 milijardą eurų įstatiniam kapitalui?
  7. Ar valstybinis bankas bus priverstas pratęsti negyvybingų valstybinių verslų eutanaziją, kaip daugeliu atvejų praeityje, pvz. LG paskola Jūrų laivininkystei?
  8. Ar pateisinę valstybinę alternatyvą kredito rinkoje, automatiškai pateisinsime valstybinių draudimo bendrovių, vaistinių, oro linijų ir t.t., steigimą?
  9. Galiausiai, jau du trečdaliai gyventojų naudojasi interneto bankais. Ar mažmeninio banko steigimas nevirs „Flinstounu“ skaitmeniniame amžiuje?

Pirmiau pamatuokime tuos 9 kartus prieš leidžiant Vyriausybei žaisti „Monopolį“ su 1 milijardu eurų – mūsų mokesčių mokėtojų pinigais. Beje, bulgarų patarlė sako „matuok 3 kartus prieš kerpant“. Jie turi valstybinį banką BBR. Sunkiai jam sekasi…

liberalus