V. Tamošiūnas. Karantinas, jo gydomoji galia ir šalutinis poveikis

2020-04-10 / Liberalai.lt
V. Tamošiūnas. Karantinas, jo gydomoji galia ir šalutinis poveikis

Prasidėjo diskusijos, kada ir kiek turėtų būti švelninamas karantinas. Didžiausias nerimas kyla dėl to, kad, atšaukus griežtus ribojimus, vėl atsinaujins viruso plitimas ir kils susirgimų banga. Kas, kada ir kaip turėtų būti padaryta?

Pavyzdžiui, stabdant intensyvų kraujavimą iš galūnių, pati efektyviausia priemonė – turniketas. Bėda, kad, ilgai laikant uždėtą turniketą, galimas visiškas galūnės praradimas. Kitaip tariant, iš tiesų naudinga ir veiksminga priemonė, taikoma ilgą laiką, gali pridaryti daugiau žalos nei naudos, t. y. galima netgi netekti galūnės. Čia esminis rodiklis – laikas. Kai reikia sustabdyti kraujavimą ruošiantis operacijai, tai gali išgelbėti ir galūnę, ir netgi gyvybę.

Karantinas – panašiai kaip ir turniketas – gelbsti gyvybes ir duoda laiko pasiruošti tikslesnėms priemonėms, siekiant sustabdyti viruso plitimą. Taigi, ar reikalingas karantinas? Taip, šiandien reikalingas, bet būtina intensyviau ruoštis karantino atšaukimui (vaizdžiai sakant – turniketo nuėmimui).

Ką darė šalys, kurios netaikė griežtų karantino priemonių ir sėkmingai suvaldė viruso plitimą? Kaip pavyzdį paimkime Pietų Korėją, kurioje ypač intensyviai dirbama siekiant ankstyvo diagnozavimo ir galimų kontakto atsekimo. Šiomis dienomis Lietuvoje vis dar nėra efektyviai veikiančios sistemos.

Verta pacituoti gyd. Žygimantą Židonį, kuris stažavosi Pietų Korėjoje COVID-19 viruso protrūkio metu: „Laikas parodė, kad mes iš svetimų klaidų nesimokome ir pasitikome virusą visiškai nepasiruošę. Nei apsaugos priemonėmis, nei psichologiškai, nei galų gale valdžia, mano manymu, neturėjo strategijų užtikrinti saugumo tiek darbuotojų, tiek medikų, tiek visuomenės.“ (Straipsnis buvo publikuotas: 15min.lt)

Ko dar galime pasimokyti? Šalys, sėkmingai suvaldžiusios viruso protrūkį, neslėpė situacijos ir nuo pirmų dienų deklaravo skaidrumą bendraujant su visuomene. Lietuvoje ir toliau užsiimama situacijos maskavimu, klaidos nepripažįstamos. Medikai, kurie išdrįsta kalbėti apie realią padėtį, apšaukiami ramybės drumstėjais ir apkaltinami politikavimu. Vis dar laikomasi nuostatos, kad „mums iš viršaus geriau matyti“. SAM biurokratai jau pradėjo kviestis ekspertus, bet galutiniuose sprendimuose jų nuomonė neatsispindi.

Tenka apgailestauti, bet karantino nutraukti kol kas negalima. Per Šventes likite namie. Už valdžios klaidas ateityje brangiai sumokėti teks visiems.

 

Vytautas Tamošiūnas yra Liberalų sąjūdžio Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

liberalus