Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino naujas viešųjų pirkimų taisykles, kurios bus privalomos visiems administracijos struktūriniams padaliniams ir savivaldybės įmonėms. Siekiama, kad priėmus šias taisykles, tiek visuomenė, tiek tiekėjai atgautų pasitikėjimą savivaldybės bei jos įmonių organizuojamais viešaisiais pirkimais. Anot projektą parengusio Viešųjų pirkimų skyriaus vadovo Giedriaus Krasausko, jie taps sąžiningi ir užtikrinantys konkurenciją, bus perkamos tik reikalingos prekės, paslaugos ir darbai, o atsiskaitymas už juos nevėluos.
Patvirtinus naujas viešųjų pirkimų taisykles, planuojama viešinti priėmimo-perdavimo aktus, kad vilniečiai galėtų įsitikinti paslaugų ir darbų kokybe, jų nauda miestui.
Be to, planuojama internete skelbti visus būsimus savivaldybės vidaus sandorius (kai savivaldybė perka paslaugą iš savivaldybės įmonės).
„Viešuosiuose pirkimuose pagaliau įvedama tvarka, mat ilgą laiką savivaldybėje buvo sudėtinga suvaldyti, ar nupirktos paslaugos ir darbai iš tiesų buvo įvykdyti, atsiskaitymai už paslaugas smarkiai vėlavo, o ankstesnė administracija buvo kaltinama, kad viešųjų pirkimų sąlygos pritaikytos konkrečiam tiekėjui. Pavyzdžiui, savivaldybės įmonėse net ekskavatoriai buvo perkami neva pritaikant juos prie stogelio, po kuriuo jie bus laikomi, aukščio“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Naujose taisyklėse numatytas įsipareigojimas atsiskaityti su tiekėjais ne vėliau negu per 60 dienų, perkančioji šalis įpareigojama nekonfidencialią informaciją apie viešąjį pirkimą skelbti internete (www.vilnius.lt arba jeigu tai savivaldybės įmonė – savo tinklapyje), kad visuomenė galėtų su ja susipažinti ir pateikti komentarus.
Savivaldybės įmonių viešuosius pirkimus, kurių vertė – didesnė nei 200 tūkst. eurų, nuo šiol vykdys savivaldybės Viešųjų pirkimų komisija.
Naujose pirkimo taisyklėse nustatyta, kad viešojo pirkimo komisijos nariais ir pirmininku galės būti skiriami tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, į komisiją nerekomenduojama skirti politikų ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų.
Savivaldybės administracijos padalinių vadovai bei savivaldybių įmonių vadovai taip pat neš visą asmeninę atsakomybę už viešųjų pirkimų organizavimą ir kontrolę, korupcijos prevenciją šioje srityje.
Rengiant naujas viešųjų pirkimų taisykles, konsultuotasi su Viešųjų pirkimų tarnyba, nevyriausybinės organizacijos „Transparency international“ Lietuvos skyriumi bei Konkurencijos taryba.
2014 metais vien tik Vilniaus miesto savivaldybės administracija (be jai pavaldžių įmonių) pirko prekių, darbų ir paslaugų daugiau nei už 120 mln. eurų.