Tol, kol nebus įgyvendinti visi tarptautinės branduolinės saugos grupės delegacijos Astravo atominėje jėgainėje atliktų streso testų reikalavimai ir rekomendacijos, licencija šios branduolinės elektrinės veiklai negali būti išduodama. Taip pat būtina pripažinti, kad Baltarusija grubiai pažeidė tarptautinės teisės ir tarptautinius saugumo standartus parinkdama vietą atominei elektrinei Astrave, vos 40 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Tai yra nepriimtina, todėl šiai jėgainei turi būti parinkta kita vieta.
Su tokia žinia pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen, už energetiką atsakingą eurokomisarę Kadri Simson ir Europos branduolinės saugos reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) vadovę Martą Žiakovą. Šio atviro laiško kopijos taip pat persiųstos Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai ir premjerui Sauliui Skverneliui.
„Yra viena aiški žinia – dabartinėmis sąlygomis atominės elektrinės Astrave eksploatavimas yra visiškai nepriimtinas ir neturėtų būti leidžiamas. Ypač didelį nerimą kelia tai, kad Baltarusija prieš numatomą branduolinės jėgainės eksploatacijos pradžią ir toliau neketina pilnai įgyvendinti anksčiau ENSREG inicijuotų patikros testų reikalavimų bei rekomendacijų. Europos Sąjunga, kartu su branduoline sauga besirūpinančiomis tarptautinėmis institucijomis, gali ir turi rasti tinkamus sprendimus, kurie užtikrintų saugią ateitį šiais pasauliui neramiais laikais“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos pirmininkas europarlamentaras Petras Auštrevičius.
Atvirą kreipimąsi pasirašęs Sąjūdžio prieš Astravo AE garbės pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis ragina visus likti budriems. „Astravo radiacinis virusas artėja ir užgrius Lietuvą ne kaip dar viena gamtos nelaimė, bet ir dėl mūsų pačių neįžvalgumo, apsileidimo, nepasirengimo. Jam turime būti geriau pasirengę. Pabuskime ir sutikime astravirusą budrūs bei susitelkę!“, – sako V. Landsbergis.
Sąjūdžio prieš Astravo AE valdybos narys, Seimo narys ambasadorius Ž. Pavilionis už paramą sutelkiant visas Lietuvos politines jėgas kovai su nesaugia Astravo jėgaine dėkoja ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui. Seimo pirmininkas taip pat pasirašė kreipimąsi į Europos Komisijos pirmininkę U. von der Leyen, eurokomisarę K. Simson ir ENSREG vadovę M. Žiakovą.
„Akivaizdu, jog svarbiausias institucijas, įskaitant ES ir TATENA, šiuo metu aktyviai veikia Kremliaus ir Minsko, o taip pat – Pekino diplomatija, kuri toliau stumia Astravo projektą. Tuo metu dabartinė Lietuvos diplomatija iš esmės darbais, ne žodžiais, taip pat dirba jų pusėje, nes palaiko dialogą su režimu Minske. Todėl Sąjūdis prieš Astravo AE šiuo metu daro tai, ką turėtų atlikti mūsų diplomatai“, – sako Ž. Pavilionis.
Astravo AE vieta Baltarusijoje, greta sienos su Lietuva, parinkta grubiai pažeidžiant Espoo konvencijos nuostatas dėl branduolinių jėgainių lokacijos, saugios statybos principų.
Sąjūdis prieš Astravo AE inicijavo tarptautinę peticiją prieš Astravo atominę jėgainę, ją kiekvienas gali rasti ir pasirašyti čia: http://bit.ly/peticijapriesastravoae. Peticija, išversta į 5 kalbas, bus įteikta Europos Parlamentui. Peticiją elektroniniu būdu jau pasirašė daugiau nei 8600 žmonių Lietuvoje ir visoje Europoje.