Reaguodamos į gegužės 4 d. Vilniuje vykusias tarptautines žmonių su negalia eitynes „Laimė galėti“ ir nevyriausybinių organizacijų (NVO) parengtą peticiją dėl Lietuvoje neįgyvendinamos Jungtinių Tautų (JT) Neįgaliųjų teisių konvencijos, Seimo opozicinės Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos kviečia Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių, susisiekimo ministrą Roką Masiulį bei teisingumo ministrą Elviną Jankevičių aptarti Vyriausybės nepaisomų tarptautinių šalies įsipareigojimų žmogaus teisių srityje ir Lietuvos įvaizdžio menkinimo tarptautinės bendruomenės akyse.
Pradėdama dirbti Vyriausybė į savo programą įrašė tikslą įgyvendinti 2010-aisiais m. Lietuvoje ratifikuotos JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas, kuriomis žmonėms su negalia garantuojama galimybė lygomis teisėmis su kitais įgyti išsilavinimą, dirbti, gyventi savarankiškai ir būti lygiaverčiais visuomenės nariais. Tačiau per dvejus su puse Vyriausybės darbo metų nė viena iš šių nuostatų nebuvo įgyvendinta.
„Šios kadencijos pradžioje Vyriausybė skambiai pareiškė, kad įgyvendins JT Neįgaliųjų teisių Konvencijos nuostatas. Deja, tenka konstatuoti, kad problemos, su kuriomis kasdien susiduria neįgalieji, ir toliau nesprendžiamos. Apmaudu, kad negalią turinčių vaikų ir suaugusiųjų, jiems padedančių artimųjų problemos vis dar nepatenka į valdžios vyrų darbotvarkes. Susitikime su ministrais ketiname aptarti peticijos dėl neįgaliųjų diskriminavimo reikalavimus ir paraginti Vyriausybę vykdyti prisiimtus įsipareigojimus“, – teigia opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Nepaisant to, kad Vyriausybės programoje yra įsipareigojimai įgyvendinti JT Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas, deja, būtinų struktūrinių reformų nematyti. Noriu pabrėžti, kad tai nėra vien tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bet ir kitų ministerijų atsakomybė. Pastaruosius metus vykdomi pokyčiai, orientuoti į nežymų išmokų ir pašalpų didinimą, negerina socialiai jautrių visuomenės grupių gyvenimo kokybės. Tam reikia paslaugų ir kitų įgalinimo priemonių. Kviečiame premjerą ir ministrus aptarti numatomus Vyriausybės veiksmus šioje situacijoje“, – teigia TS-LKD frakcijos narys Justas Džiugelis.