Liberalas Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius kritiškai vertina neseniai įvykusios ES Užsienio reikalų tarybos rezultatus dėl ES-Rusijos santykių ir ragina Lietuvos Vyriausybę ryžtis principingiems žingsniams nacionaliniame lygmenyje.
„Kviečiu Lietuvos Vyriausybę imtis tvirtų ir ryžtingų žingsnių, įrodančių, kad mūsų viešai išsakyti žodžiai pagaliau sutampa su darbais. Raginu atsiliepti į grupės Europos Parlamento ir Lietuvos Seimo narių prašymą deramai įvertinti Rusijos Federacijos institucijų ir atskirų pareigūnų vykdomus šiurkščius žmogaus teisių nusižengimus sufabrikuotoje byloje prieš Ukrainos pilotę Nadiją Savčenko. Turime neapsiriboti Europos Sąjungai ar tarptautinei bendruomenei adresuojamais kvietimais būti principingais. Todėl raginu Lietuvos Vyriausybę ir Užsienio reikalų ministeriją nenuleisti rankų po nesėkmingo posėdžio Briuselyje ir daryti tai, kas yra Lietuvos jėgoms – tai yra parodyti pavyzdį, kad Lietuva gali priimti savarankišką sprendimą dėl sankcijų pagal jau skelbtą „N. Savčenko sąrašą“ pritaikymo Rusijos piliečiams ir pareigūnams. Kviečiu mūsų Vyriausybę pradėti reikiamas procedūras nacionaliniu Lietuvos lygmeniu, idant būtų užkirstas kelias atvykti į Lietuvą tiems, kurie atsakingi už neteisėtą N. Savčenko sulaikymą, įkalinimą ir kaltinimų jai sufabrikavimą“, – teigia Europos Parlamento narys liberalas P. Auštrevičius.
P. Auštrevičiaus vertinimu, kovo 14 d. vykusio ES Užsienio reikalų tarybos posėdžio Briuselyje rezultatai yra smarkiai nuviliantys. „Tai ne tik nesutvirtino principinės ES laikysenos Rusijos klausimu, bet ir sumenkino bendrą vardiklį, pasiūlant selektyvų bendradarbiavimą kaip tolesnių ES-Rusijos santykių vieną iš elementų. Tokie rezultatai neatitinka Lietuvos viešai deklaruotos pozicijos, todėl dabar pats metas imtis apčiuopiamų veiksmų“, – teigia P. Auštrevičius.
Lietuvos Respublikos Seimas vakar priėmė rezoliuciją dėl paramos N. Savčenko, taip prisijungdamas prie praėjusios savaitės Europos Parlamento narių viešo laiško, raginančios ES patvirtinti tikslines sankcijas prieš tuos Rusijos asmenis ir pareigūnus, kurie yra susiję su neteisėtai sulaikytos Ukrainos pilotės N. Savčenko pagrobimu, sulaikymu ir jai metamais suklastotais kaltinimais.
P. Auštrevičiaus iniciatyva praėjusią savaitę ES vyriausiajai įgaliotinei užsienio reikalams Federicai Mogherini buvo pateiktas sąrašas 29-ių Rusijos Federacijos piliečių, kuriuos siūloma įtraukti į tikslinių sankcijų paketą. Sąrašo viršuje – Rusijos prezidentas V. Putinas, greta jo – Federalinės saugumo tarnybos vadovai ir pareigūnai, grupė Rusijos teisėjų ir prokurorų. Atsakingųjų asmenų sąrašą sudarė nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos „Open Dialogue Foundation“ ekspertai, bendradarbiaudami su pilotės N. Savčenko advokatais ir žmogaus teisių bendruomenės atstovais.
Kovo 14 d. posėdžiavę ES užsienio reikalų ministrai svarstė ES ir Rusijos santykių perspektyvą, tačiau į grupės Europos Parlamento narių iniciatyvą ir raginimą dėl „N. Savčenko sąrašo“ sudarymo nebuvo atsižvelgta.
N. Savčenko yra 34 metų Ukrainos karo lakūnė ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė. Ji laikoma įkalinta Rusijos kalėjimuose nuo 2014 metų liepos mėnesio, kai buvo pagrobta Rytų Ukrainoje ir neteisėtai pervežta į Rusiją.