Liberalų sąjūdis kartu su Lietuvos liberalaus jaunimo organizacija siūlo sumažinti dalyvavimo Seimo rinkimuose amžiaus cenzą nuo 25 iki 21 metų keičiant Konstitucijos 56 straipsnį, įstatymo projektą teikia liberalų frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Šiuo metu esanti amžiaus riba yra didžiausia kandidatams į nacionalinius parlamentus ir taikoma tik keturiose Europos Sąjungos (ES) valstybėse: Italijoje, Graikijoje, Kipre ir Lietuvoje.
„Šios kadencijos Seimo narių amžiaus vidurkis yra apie 50 metų ir turime tik vieną Seimo narę, kurios amžius nesiekia 30 metų. Siekdamas užtikrinti tinkamą visų demografinių grupių atstovavimą, Seimas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu jaunimas iki 25 metų savo tiesioginio atstovo parlamente neturi. Galiojančio amžiaus cenzo sumažinimas paskatintų kryptingesnį jaunų žmonių atstovavimą ir didesnį dėmesį jaunimo politikos klausimams Seimo darbotvarkėje“, – akcentuoja Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Pagal Lietuvoje galiojantį Rinkimų į Europos Parlamentą (EP) įstatymą, kandidatuoti į EP gali asmenys, sulaukę 21 metų, o pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą – į savivaldybės tarybą kandidatuoti gali pilnametystės – 18 metų – sulaukę jaunuoliai.
„Mus, jaunus žmones, dažnai tituluoja Lietuvos ateitimi ir Nepriklausomybės karta, kuriai atėjus į politiką šalis į priekį žengs daug sparčiau. Tačiau kai ateina laikas imtis konkrečių priemonių, kad tai įvyktų, valdančiųjų palankumas dingsta. Mes prašome ne išskirtinių sąlygų ar nutiesto į Seimą kelio. Mes norime žaisti pagal tas pačias taisykles, pagal kurias žaidžia visi. Juk amžius protui ne riba“, – šiuo metu galiojančią amžiaus kartelę kritiškai vertina Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkė Teresė Škutaitė.
Liberalų nuomone, amžiaus kartelę nuleidus iki 21 metų, būtų sumažintas net ES lygiu neproporcingai didelis amžiaus cenzo skirtumas tarp savivaldybių tarybų ir nacionalinio parlamento rinkimų, taip pat padidėtų jaunimo atstovavimas nacionaliniu lygiu.
Pritarus Konstitucijos pakeitimui, įstatymas galiotų ne šiems, o kitiems Seimo rinkimams – siūlomas įsigaliojimo laikas yra nuo 2021 m. sausio 1 d.