Seimas po pateikimo pritarė liberalo Simono Gentvilo pataisoms dėl Valstybės (VĮ) ir Savivaldybės įmonių (SĮ) depolitizavimo, kad būtų užtikrintas didesnis įmonių valdybų profesionalumas ir reikšmė.
„Šiandien valstybinių įmonių vadovai yra tiesiogiai pavaldūs ministrams, o ne profesionalioms valdyboms, kurios nepaisant savo aukšto profesionalumo yra tapusios „kavos gėrimo klubais“, nes neturi jokių galių. Siūlome įmonių valdybas įpareigoti rengti įmonių strategijas, atrinkinėti įmonių vadovus ir juos kontroliuoti. Tokiu būdu panaikinsime tiesioginį politinį valdymą tokiose strateginėse įmonėse kaip Valstybinių miškų urėdija, Lietuvos oro uostai, valstybinis jūrų uostas ir Registrų centras“, – įsitikinęs Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas.
Teikiamu pasiūlymu siūloma valstybinių įstaigų sudaromoms valdyboms perleisti pagrindines funkcijas ir taip joms suteikti daugiau galių: sudaryti ir tvirtinti įmonės strategiją, metines ataskaitas, nustatyti pareigybes, į kurias darbuotojai būtų skiriami konkurso būdu, priimti sprendimus dėl įmonių filialų steigimo, tvirtinti bei atšaukti vadovus bei spręsti kitus įmonės įstatuose numatytus klausimus. Iki šiol šias funkcijas sprendė ministrai bei merai.
Įstatymo pakeitimas paliestų apie 18 valstybės įmonių, tarp kurių ir „Lietuvos paštas“, Registrų centras, Lietuvos oro uostai, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) viena iš sąlygų buvo didinti valstybės valdomų įstaigų valdybų nepriklausomumą ir depolitizuoti tokių įmonių veiklą.
„Valstybės ir savivaldybės įmones būtina atskirti nuo politikos formavimo. Valstybinės miškų urėdijos ar Lietuvos pašto atvejai tik įrodo, jog neretai tam tikrų interesų vedini politikai priima sprendimus nebūtinai įsiklausę į visuomenės poreikius ir taip sutrikdo valstybės bei savivaldybės įmonių sklandų veikimą. Valstybės interesas turi būti sustabdyti bet kokį politinės galios išnaudojimą“, – teigė parlamentaras Simonas Gentvilas.