Kokia liberalų ateitis: stiprinti dabartines vertybes ar eiti centro link?

2016-11-14 / Liberalai.lt
Kokia liberalų ateitis: stiprinti dabartines vertybes ar eiti centro link?

Apie tai liberalai su visuomenės nuomonių lyderiais šeštadienį Vilniuje diskutavo partijos tarybos posėdyje vykusioje diskusijoje “Kokių liberalų reikia ateities Lietuvai”.

Diskusijoje išsiskyrė kelios aiškio nuomonės: norėdami laimėti rinkimus liberalai turi plėsti rinkėjų ratą, todėl partijai gali tapti sudėtinga išlaikyti dabartines vertybes. Kita tema – didmiesčių ir kaimiškų vietovių gyventojų skirtumai. Esą rajoninėse savivaldybėse populiariai kalbėti apie seksualinių mažumų teises, verslo skatinimą ar lengvų narkotikų legalizavimą yra kur kas sunkiau nei didžiuosiuose miestuose, kurių gyventojai yra liberalesni.

 

Visgi ekspertai mano, kad Seimo rinkimus laimėjus valstiečiams, liberalams ateina aukso amžius pristatyti save žmonėms, nes dauguma naujos valdžios darbų kirsis su liberalų idėjomis.

Publicistas Aidas Puklevičius:

Liberalizmo sąvoka šiuo metu tampa kaliause, ant kurios kariamos visos nuodėmės. Ar tai reiškia, kad šiuolaikinei visuomenei nepriimtinas esamų liberalų įvaizdis? Rinkėjų pasirinkimai tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje iškelia abejonę, kad žmonėms vis dar priimtina liberalizmo filosofija. Apskritai kyla abejonė, ar žmogus yra racionali būtybė, todėl kyla ir abejonė, ar ideologija, kuri remiasi racionalizmu ir žmogumi, kaip racionalia būtybe, turi ateitį.

Viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus:

Žmonės balsavo už kartų kaitą, todėl šiuos rinkimus laimėjo S. Skvernelis. Tiesa, dar pavasarį dauguma norėjo balsuoti už E. Masiulį, tačiau jo jau nėra. Žmones užkniso matyti senus veidus, atsibodo politikų nekompetencija. Tai išgelbėjo Liberalų sąjūdį per šiuos rinkimus, padėjo konservatoriams. Toks požiūris į politiką dar labiau stiprės, nes ateityje daugės balsuojančio jaunimo.

Liberalai yra partija, kuri nuolat kalba apie vertybinius dalykus ir tai yra liberalų stiprybė. Kaip pavyzdys, kad visuomenė keičiasi yra gerėjantis žmonių požiūris kad ir į gėjų paradus Vilniuje.

Tuo tarpu valstiečiai yra totaliai antiliberali jėga. Ekonomine prasme, liberalizmas dar niekada nebuvo toks nepatrauklus kaip dabar. Manoma, kad yra Lietuvoje per mažai socialinio teisingumo. Net žurnalistai kovojo prieš modernųjį Darbo kodeksą. Naujajame Seime matysime daug suvaržymų. Gal liberalams reikia eiti labiau į centrą ir pristabdyti ekonominio liberalizmo temą.

Per rinkimus liberalai, skirtingai nei konservatoriai, neturi balsų lubų. Tai parodė jų pergalės regionuose antrajame Seimo rinkimų ture. Centristinis elektoratas yra didžiausias ir jo reikia norint laimėti rinkimus. Norint jį paimti liberalams reikia sušvelninti savo vertybes ekonominėje srityje.

Tiesa, labai greitai pereiti į centrą jums nepavyks. Dirbant opozicijoje turite geras startines pozicijas, tačiau jums reikės surasti, apjungti visas interesų grupes, kurios dėl naujos valdžios sprendimų jausis nuskriaustos. Girdėti šių žmonių balsą dabar nemadinga, tačiau juos reikia burti. Reikia eiti nuo durų iki durų, reikia aktyviai dirbti nuo pat pradžių. Jūs turite nagais ir dantimis mobilizuoti žmones. Užimkite Seimą. Rinkėjai jaučia ar jėga yra tikra jėga. Jei būsite tikra jėga, laimėsite ir su gėjų santuokomis provincijoje.

Ekonomistė Rūta Vainienė:

Baisiausia, ką gali padaryti liberalai – pajudėti į centrą ir pradėti blaškytis. Tada jie gali prarasti savo stabilius rėmėjus. Mano manymu, atsiperka tik nuoseklumas. nuoširdumas ir tiesos sakymas. Galbūt bėda ta, kad liberalais per daug sudievina verslą. Gal šioje vietoje reikia daryti kompromisus su besąlygišku verslo gynimu.

Dauguma žmonių turi lūkestį, kad valdžia visais klausimais turi kažką daryti.  O aš manau, kad  valdžiai reikia atsitraukti. Man patinka kai liberalai yra opozicijoje, nes jie pasako tiesą. Nenoriu, kad būtų valdžioje liberalai.

Žurnalistas Edmundas Jakilaitis:

Liberalas – tai žmogus kuris pats imasi iniciatyvos, kažką daro. Tai ne tik apie įvairias laisves kalbantis žmogus. Lietuvoje labai trūksta kritiško mąstymo ir kritiško požiūrio į valdžią. Žmonės per šiuos rinkimus kaip masė ėjo paskui valstiečius ir susitapatino su vienadieniu iššūkiu. Liberalams reikia skatinti žmonių kritinį mąstymą. Dabar ateina idealus metas žmonėms, kurie moka gerai kritikuoti, atstovauti savo idėjas, kurios aukštesnės nei vienos dienos idėjos. Nes visi žino, kad dabar valdžioje bus daug nesąmonių. Liberalams ateina aukso amžius kalbėti apie save, save pristatyti, nes viskas, kas bus dabar daroma Seime – kirsis su pasirinkimo laive, galimybėmis kažką kurti, kažką daryti ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.  Alternatyvą pristatyti lengviau. Jums tai bus istorinė proga pristatyti liberalią programą. Jeigu padaugėtų kokybiškos kritikos vertybiniu pagrindu, ir jos daugės, tai didelis šansas tam tikroms partijoms.

Menų fabriko „Loftas“ bendraįkūrėja Živilė Diawara:

Liberalai turėtų būti valdžioje ir kažką daryti. Mes tikimės, kad jūs kažką darysite. Man atrodo, kad Lietuvos visuomenė vis labiau liberalėja, jai liberalios vertybės yra suprantamos. Tačiau pamačius rinkimų rezultatus imi suprasti, kokios yra skirtingos liberaliai ir kitaip mąstančių žmonių proporcijos. Vilniečiai ir kiti miestiečiai turi vienas vertybes, tačiau jos toliau nesklinda. Tą galima būtu pasiekti per švietimą ir kultūrą. Tikiu, kad stipri kultūra – stipri šalis. Per kultūra gali labai daug liberalių idėjų pasakyti, šviesti žmones. Lietuvoje vis dar didelis atotrūkis tarp valdžios ir žmonių, kurie kuria. Vieni daro savo, o kiti – savo. Rinkimai parodė, kad tarp valdžios ir žmonių yra didelis atotrūkis. Valdžia buvo pasikėlusi, jautėsi gudresnė už žmones.

Prodiuseris ir rašytojas Rytis Zemkauskas:

Mes (balsuojantys už liberalus) sėdime burbule, o likusieji ne. Ir nes matuojame juos pagal savo metodus. Tie kiti žmonės netelpa į mūsų burbulą. Tai rodo rinkimų rezultatai čia ir kitur. Už liberalus balsuoja atsakingi rinkėjai. Tačiau šitas burbuliukas nelabai pažįsta likusiųjų.

Liberalizmas yra vienintelė ideologija, bandanti priimti netobulą pasaulį. Ir tai vienintelė ideologija, bandanti visa tai paversti prasmingu pasakojimu. Žmogus nėra racionalus, jis nepažinus. Ir gebėjimas tai priimti galėtų būti stiprioji liberalizmo pusė.

Seimo narys Arūnas Gelūnas:

Vakarų Europoje tikrų liberalų taip pat labai mažai. Nes daugeliui žmonių norisi, kad valdžia jais rūpintųsi, jie nori saugaus rytojaus, o ne patys kažką daryti.

Seimo narys Eugenijus Gentvilas:

Takoskyra tarp miesto ir kaimo iš tiesų yra. Didieji miestai palyginti su provincija yra tikrai liberalesni. Per praėjusius rinkimus liberalai kalbėdami savo temas turėjo orientuotis į dešimt procentų žmonių. Jei būtume ėję į centrą, būtume rizikavę prarasti savo rinkėjus. Mums reikia po truputį pratinti centre esančius žmones prie liberalių dalykų. Tai galime daryti laipsniškai, o ne dirbtinai.

Seimo narys Gintaras Steponavičius:

Pakalbėkime apie tai, ką mes norime atstovauti. Nustokime galvoti, kad yra skirtingi receptai skirtingose vietovėse: miestuose ir rajonuose. Taip galvodami mes pralošiame. Labai daug žmonių ir Vilniuje, ir provincijoje nori gyventi geriau. Kalbėkime tai, ką turime kalbėti, o ne bijokime kažką pasakyti. Nebūkime susigūžę.

Utenos r. tarybos narys Marijus Kaukėnas:

 Utenoje kaip liberalai mes kalbame apie toleranciją, ūkiškumą, skaidruma. Tokiu būdu mes sėjame liberalizmą kaime. Rajonuose retorika turi būti paprastesne ir priimtinesnė. Tiesa, aš bijau kad liberalams rajonuose ateityje seksis vis sunkiau, nes jaunimas išvažiuoja iš rajonų.

Akmenės r. tarybos narys Richardas Sudaris:

Esu iš Akmenės. Tai raudonas rajonas, kažkada lygintas net su Didžiasaliu. Liberalai Akmenėje turi būdą, kaip kalbėti su žmonėmis. Visuomet taryboje turėjome 4-5 mandatus, o dabar turime – 9. Valstiečių pergalės arkliukas buvo kova su alkoholizmu. Tam pasitarnavo visos tos baisios istorijos, kurios buvo dėmesio centre. Ką sakė liberalai? Mes sakėm, kad žmonėms yra teisė pasirinkti, tačiau nepateikėme jokios alternatyvos, kaip kovoti su alkoholizmu, mes apie tai tylėjome. Liberalams labai lengva rinkti balsus Vilniuje, kur suvažiuoja jaunimas iš rajonų.

O ką apie liberalų ateitį ir darbus Lietuvai galvojate jūs. Kviečiame rašyti mums info@liberalai.lt. taip pat surengti panašias diskusijas su vietiniais visuomenės lyderiais savo skyriuose.

 

 

liberalus