Kalbame darbais: Kaip į Lietuvos regionus privilioti investuotojų milijonus

2016-07-19 / Liberalai.lt
Kalbame darbais: Kaip į Lietuvos regionus privilioti investuotojų milijonus

Kaip į Lietuvos regionus privilioti investuotojų milijonus ir sukurti naujas darbo vietas? Liberalo Dariaus Stankaus receptas paprastas: skirti dėmesio investuotojui, pašalinti biurokratines kliūtis ir pristatyti didžiausią Lietuvos potencialą – talentus. Pirmojo Lietuvoje privataus industrinio parko Tauragėje steigėjas D. Stankus dalinasi sėkmės formule, kaip į  Tauragę pritraukė daugiau nei 40 milijonų eurų bei sukūrė daugiau nei 800 darbo vietų. „Jei tiek gerų darbo vietų pavyko sukurti Tauragėje, pavyks ir visuose Lietuvos regionuose. Tam reikia tik paprastų, savalaikių ir drąsių sprendimų“, – įsitikinęs liberalas. 

Nestandartinis sprendimas – iš didmiesčio į Tauragę

Keturiasdešimtmetis Darius Stankus prisimena, kad  po mokslų Vilniuje, pirmųjų karjeros laiptelių, vis tik nusprendė grįžti į Tauragę, nes čia gyveno šeima, prasidėjo šeimos verslas. Be to, norėjosi savo rankomis sukurti pokytį gimtojoje Tauragėje. “Tuo metu mūsų miestą kamavo didelė bedarbystė, jautėmės pamirštas regionas. Kita vertus, pažinojau daug darbščių  ir talentingų žmonių , mačiau puikią perspektyvą, kad galima atgaivinti mūsų regioną”, – pasakoja Darius.

Šeimos verslas prasidėjęs nuo dešimties darbuotojų, nuolat augo ir plėtėsi į kitas veiklos sritis, pritraukė investicijų iš užsienio. Anot verslininko, miestų vadovai turi suprasti: būtina maksimaliai šalinti biurokratines kliūtis bei kaip įmanoma padėti investuotojams perkeliant savo verslą į Lietuvą. „Nuoširdus dėmesys ir pagalba įtikina geriausiai“, – įsitikinęs D. Stankus. Būtent šiais principais vadovaudamasi jis, brolis Linas bei tėvas Antanas Stankai Tauragėje padėjo įsikurti dešimčiai Skandinavijos ir kitų šalių kapitalo įmonių, kurios investavo daugiau nei 40 milijonų eurų bei sukūrė daugiau nei 800 darbo vietų.

Receptas, kuriantis darbo vietas: dėmesys investuotojui

D. Stankaus teigimu, geranoriškumas, atviras bendravimas su investuotoju būtinas, nes dėl milijoninių investicijų Lietuvos miestai varžosi su panašiais miestais kitose Europos valstybėse.

Verslininkas prisimena atvejį, kai viena savivaldybė kelis metus nesugebėjo išduoti leidimo nupjauti tris beržus, kad būtų galima pradėti naujos gamyklos statybą. Palyginimui jis pateikia situaciją viename iš Turkijos miestų, kurio meras su komanda padėjėjų pats pasitiko investuotojų delegaciją oro uoste ir čia pat nedelsdamas sprendė visas verslininkams iškylančius klausimus bei problemas.

„Nuoširdus dėmesys, konkretus verslo aplinkos pristatymas ir pagalba investuotojui – tai pirma pamoka, kurią siekiant pritraukti žmogaus gerovę kuriančias investicijas turi išmokti Lietuvos regionų lyderiai: tiek verslininkai, tiek politikai“, – teigia D. Stankus.

kalbame-darbais-01

Receptas, kuriantis darbo vietas: pašalinti biurokratines kliūtis

Kitas žingsnis – padaryti viską, jog verslui reikalingų leidimų išdavimas bei kitų dokumentų tvarkymas būtų atliktas per trumpiausią įmanomą laiką.

„Investuotojai supranta, jog kuriant verslą tam tikros procedūros yra būtinos. Tačiau savo verslą perkels tik į tokį miestą, kuris maksimaliai pašalins biurokratines, verslo įkūrimui trukdančias kliūtis. Tokį požiūrį bei kultūrą pradėjome skleisti Tauragės savivaldybės įstaigose, kai liberalai laimėjo mero bei savivaldos rinkimus. Juk jeigu regione nebus darbo vietas kuriančių investuotojų, nebus užsakymų smulkiajam vietos vietos verslui, neliks ir perspektyvos čia gyvenantiems žmonėms“, – sako Darius.

Švedų verslininkai negalėjo patikėti

Bene įsimintiniausias atvejis iš Tauragės industrinio parko veiklos susijęs su į Tauragę priviliota Švedijos įmone, kuri turi savo gamybos padalinius 44 pasaulio šalyse. D. Stankus pasakoja, jog švedai negalėjo patikėti, kad Tauragės industrinis parkas sugebės apleistose senos gamyklos patalpose per pusmetį įrengti modernias gamybos patalpas ir įkurdinti gamybą, todėl sutartyje numatė milžiniškas baudas, jei statybos užtruktų ilgiau. Tačiau parkas neužtruko ir pusmečio, kai senosios gamyklos vietoje išaugo nauji pastatai, kuriuose darbuojasi tauragiškiai.

„Aukšti reikalavimai užgrūdina, šiuo metu savo klientams pastatome naujus pastatus ir paruošiame juos gamybai per 5-6 mėnesius. Greitis, kokybė, lankstumas, kvalifikuota darbo jėga yra mūsų nedidelės šalies pagrindinis privalumas“, –  teigia D. Stankus.

Jo teigimu, džiugu matyti, kaip miestas gražėja, modernėja tampa jaukesnis. „Ir čia dar tik kelio pradžia: mums reikia daugiau investuotojų, ypač į medžio, medžio apdirbimo, transporto, plastiko, maisto pramonės sritis, kurios Tauragėje stiprios“, – įsitikinęs tauragiškis.

Jo teigimu, Tauragėje išbandyti ir pasiteisinę metodai gali ir turi būti taikomi visos Lietuvos mastu. Gavęs žmonių pasitikėjimą ir dirbdamas Seime, Darius daugiausia dėmesio skirtų tam, ką geriausiai išmano –  regioninei politikai, investicijų pritraukimui, darbo vietų steigimui, gyvenamosios aplinkos regionuose gerinimui, jaunimo iniciatyvų skatinimui.

Lietuva klestės, kai kiekvienas regionas atras savo išskirtinumą, stipriąsias puses ir jas geriausiai išnaudos. „Mes su žmona Birute manome, jog Tauragė yra puiki vieta gyventi ir auginti vaikus, prisidėti prie jaunimo ir bendruomenės iniciatyvų. Ir labai smagu, kai matome rezultatą, kurį sukūrėme savo rankomis“, – sako liberalas Darius Stankus.

liberalus