Įtakingiausi liberalai iš visos Europos šią savaitę susitiko Varšuvoje vykstančiame Europos liberalų ir demokratų partijos kongrese. Šiame renginyje Europos liberalų laukia diskusijos apie didžiausius iššūkius Europos bei pasaulio demokratijai ir taikai bei įsipareigojimai ginti šias vertybes.
„2016 metai istorijoje bus pažymėti kaip susiskaldymo metai. Brexit, konfliktai Europos pašonėje, migracijos iššūkiai, rinkimai už Atlanto tai tik keli to pavyzdžiai. Autoritariniai ir populistiniai režimai nori pasauliui primesti naują tvarką. Tvarką, kuri žmogaus teisėms ir laisvėms meta rimtą iššūkį. Todėl Europai reikia liberalų. Liberalų kurie tiki, kad geriausias atsakas į populizmą tai tvirta kova už laisvę. Liberalų, kurie tiki, kad galima suderinti tarptautinę prekybą ir globalizaciją, su įsipareigojimais gamtai, ekonominiam augimui ar darbuotojų teisėms. Šiandien 7 liberalai Europos Sąjungos valstybių vadovai ryžtingai remia efektyvią ir atvirą Europos Sąjungą, kurios centre yra pilietis“, – teigia ALDE partijos kongrese dalyvaujantis Liberalų sąjūdžio atsakingasis sekretorius Renaldas Vaisbrodas.
Liberalų sąjūdį Kongrese atstovauja Seimo narės Aušrinė Armonaitė ir Viktorija Čmilytė – Nielsen, Europarlamentaras Petras Auštrevičius, Kauno vicemeras Simonas Kairys bei partijos atsakingasis sekretorius Renaldas Vaisbrodas.
Keletas įsimintinų citatų iš ALDE kongreso:
Cecilia Malmstrom, ES prekybos komisarė:
„Tarptautinė prekyba ir liberalizmas padėjo tūkstančiams žmonių išsivaduoti iš skurdo gniaužtų. Atviros sienos ir prekyba yra suderinama su darniu vystymusi.
Slovėnijos Ministras Pirmininkas Miro Cerar:
„Europos Sąjungos vadovų tarybos 7 liberalai valstybių vadovai gina laisvę kiekvieną dieną. Tik laisvoje Europoje mes galime geriausiai tarnauti savo piliečiams.“
Lenkijos liberalų Nowoczesna Ryszard Petru teigia: „Kuo daugiau populistų Europoje ar pasaulyje, tuo labiau pasauliui reikia liberalų. Mums reikia racionalaus proto, prekybos, žmogaus teisių ir laisvių. Mums reikia efektyvios, veikiančios Europos.“
Čekijos vicepremjeras Andrej Babiš: „Europos Sąjunga ir Europos liberalai turi grįžti ir įsiklausyti į piliečių lūkesčius. Mes turime išmokti pamokas, kurias mums suteikė BREXIT ar rinkimai JAV.“
Europos Sąjungos konkurencingumo komisarė Margarethe Vestager: „2016 metai yra susiskaldymo metai Europai ir pasauliui. Tai blogi metai. Bet mes turime du šviesos spindulius. Tai Paryžiaus klimato susitarimą, kuris pasauliui suteikia vilties. Antrasis šviesos spindulys tai tarptautinė prekybos sutartis tarp ES ir Kanados. Ši sutartis rodo, kad Europa dar gali kovoti už globalizaciją, už vertybėmis grįsta tarptautinę prekybą. Tai viltis mums, kad kai klausimai yra tikrai svarbūs mes galime susitelkti. Kol žmonės yra atsakingi už taiką, tol mes turėsime kas dieną dėl to stengtis, tai nėra garantuota. Atėjo laikas ne integruoti Europą Briuselyje, bet integruoti Europą mūsų bendruomenėse, kiekvienoje šalyje, mieste ir miestelyje.“
Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavier Bettel: „Sienos nieko nesprendžia, vieningi ir susitelkę mes stipriausi.“
ALDE frakcijos pirmininkas Guy Verhofstadt: „Mums reikia naujo Europos Sąjungos apibrėžimo. Mes turime politinę problemą Europoje. Esame krizėje. Nuolat vėluojami atsakydami į pasaulines krizes. Kodėl mes vėluojame? Nes tenka pripažinti, kad Europa nėra demokratija tai paraližuota vetokratija. Europa negali tuo pačiu būti ir per silpna, nereaguojanti ir bejėgė pasauliniame kontekste ir visagalė manipuliatorė ir Briuselio aštuonkojis. Kažkas čia ne taip. Liberalams juk patinka eiti net prieš vėją. Tiems kurie nori mažiau Europos, tiems kurie nori daugiau Europos aš sakau, kad mums reikia kitokios Europos. Piliečių Europos.“