Skaudi Černobylio istorija ir pamokos niekada nebus pamirštos. Tai tiesiog neįmanoma, juk tragedija vienaip ar kitaip palietė šimtus lietuvių šeimų. Černobylis paliko ne vien užterštas didžiules negyvenamas teritorijas, bet ir įtvirtino visų mūsų atmintį, kaip priminimą, kad statant ar eksploatuojant atomines jėgaines saugumo klausimas privalo būti prioritetas numeris 1, o visuomenei turi būti atsakyta į visus rūpimus klausimus.
Šiandien matome, kiek daug klausimų vis dar lieka neatsakyta dėl Lietuvos pašonėje, vos 50 km. nuo Vilniaus planuojamos Astravo atominės jėgainės Baltarusijoje. Iš baltarusių pusės nesulaukiame geranoriškumo, neįsileidžiami tarptautiniai ekspertai, kurie įvertintų daug abejonių keliančias statybas. Nėra net užuomazgų apie atominės „streso“ testų atlikimą.
Situacija tikrai apgailėtina. Nors Astravo jėgainė tiesiogiai darys įtaką ir Lietuvos gyventojų saugumui, nematau, kad valdančiųjų Vyriausybė dėtų pakankamai pastangų šiam klausimui išspręsti. Dialogas, galima sakyti, nevyksta. Klausimas tinkamai neiškeliamas ir Europos Sąjungos lygiu.
Priminsiu, kad net techninių ar smulkesnių avarijų Astravo jėgainėje atveju Lietuvos teritorijoje būtų jaučiami neigiami padariniai. Todėl Vyriausybė turi daryti kur kas daugiau, nei tik priimti ar laikytis principinės pozicijos, kad elektros iš nesaugios atominės jėgainės nepirksime.
Lietuvos gyventojams nerūpės, bus ar ne perkama elektra, nes svarbiausia – mūsų visų saugumas. Be jo neturėsime nieko.
Ne vienas ženklas rodo, kad statoma Astravo jėgainė yra Lietuvai nedraugiškų jėgų politinė provokacija, kuria siekiama didinti įtampą Lietuvai ir visam Baltijos jūros regionui. Todėl Lietuvos valdžia turėtų imtis konkrečių ir ryžtingų žingsnių, kad į šią provokaciją tinkamai atsakytų.
Arminas Lydeka, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas, Liberalų sąjūdžio kandidatas į teisingumo ministrus