E.Masiulis: Trys pasiūlymai, kaip padidinti atlyginimus

2016-04-21 / Liberalai.lt
E.Masiulis: Trys pasiūlymai, kaip padidinti atlyginimus

Dabartinė Vyriausybė darė klaidą pagrindinį dėmesį skirdama tik minimalios algos didinimui.  Valstybė, kurios gyventojai uždirba tik minimalų atlyginimą, niekada nebus turtinga, o žmonės nebus laimingi. Todėl prioritetą turime skirti visų Lietuvos gyventojų pajamų augimui.

Liberalai siūlo didinti daugelio šalies gyventojų uždarbį pakeliant  neapmokestinamų pajamų dydį iki minimalaus atlyginimo lygio – 350 eurų. Vien dėl to daugelio atlyginimai „į rankas“ per mėnesį iškart padidėtų  22 eurais, o darbdaviams tai nesukurtų papildomų išlaidų.

Kitas siūlymas – įmonių atleidimas nuo pelno mokesčio tais atvejais, kai pelnas skiriamas naujų darbo vietų kūrimui, investicijoms.

Estija tokį modelį taiko jau seniai, todėl ji sulaukia kur kas daugiau investicijų. Vidutinio esto atlyginimas yra maždaug 300 eurų didesnis nei lietuvio. Padarykime ir mes tą patį. Tai bus dar vienas žingsnis kaip paskatinti žmonių uždarbio kilimą.

Trečias sprendimas yra taip vadinamas „Sodros“ mokesčio lubų įvedimas. Tai padarius Lietuvoje turėtų greičiau augti kvalifikuotų specialistų atlyginimai, daugėtų gaunančių Vakarų Europos lygio algas, todėl jaunimas nebėgtų dirbti į užsienį.

Pagal dabartinę tvarką, kad ir kiek žmogus uždirbtų, jo būsima pensija nebus kur kas didesnė nei kitų. Dabar ši riba yra apie 1700 eurai per mėnesį (jau atskaičius mokesčius). Jei žmogaus atlyginimas yra didesnis, likusi suma neįtraukiama į būsimos pensijos skaičiavimą. Tai reiškia, kad žmogus sumoka daugiau mokesčių, tačiau papildomos naudos senatvėje negaus.

Žinant, kad „Sodrai“ darbdavys dar papildomai sumoka sumą, kuri prilygsta trečdaliui žmogaus atlyginimo, jam sunku kelti algas iki vakarietiško lygio, išlaikyti gerus darbuotojus, kai mokesčių našta tokia didelė. Ją sumažinę galėtume lengviau susigrąžinti emigravusius lietuvius į tėvynę.

Tokiems liberalų siūlymams pritaria daugelis Lietuvos ekonomistų. Jie buvo pateikti dabartinei Vyriausybei prieš trejus metus, tačiau valdžia jų net nepradėjo rimtai svarstyti. Pakeitus minėtus mokesčius šalies ekonomika augtų kur kas greičiau, žmonės pradėtų uždirbti daugiau, todėl minimalaus atlyginimo didinimo klausimas taptų neaktualus.

Kai manęs paklausia, kaip mes sumažinę mokesčius kompensuosime pinigų trūkumą šalies biudžete, atsakau labai paprastai: reikia mažinti valstybės valdymo aparatą, nes jis po krizės tik pučiasi. Kai ekonomika suaktyvės, žmonės taps turtingesni, didės vartojimas, surinksime daugiau mokesčių į valstybės biudžetą.

liberalus