Pasaulio ekonomikoje įtaką iš naftą, gamtines dujas, akmens anglį eksportuojančių šalių perima naujų technologijų kūrime ir gamyboje bei kovoje su klimato kaita pirmaujančios valstybės. Tai – galimybės Lietuvai tapti lydere regione, ypač žinant, kad šalies aplinkosaugos artimiausiu laiku laukia dideli pokyčiai.
„Sparti atsinaujinančių išteklių plėtra, atliekų mažinimas, energetikos bendruomenės, transporto elektrifikavimas, centralizuoti šildymo plėtra ir modernizacija, jūrinės vėjo energetikos ir kitų projektų planavimas – šiems pokyčiams reikės daug investicijų. Tačiau padarius teisingus sprendimus, jie tikrai nevirs našta, jie taps naujomis galimybėmis, kurių ir siekia liberalai“, – sako Seimo narys Simonas Gentvilas, Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininkės pavaduotojas.
Žalia ekonomika Lietuvą pavers regiono lydere
Pasak liberalo, atsinaujinančios žaliosios energetikos eksperto Martyno Nagevičiaus, pasaulyje ir Lietuvoje vis daugiau įmonių mažina vadinamąjį „anglies pėdsaką“ ir tokiu būdu kuria konkurencinį pranašumą. „Verslas pats investuoja į klimato kaitos mažinimą ir be valstybės įsikišimo – tereikia jam netrukdyti tai daryti“, – įsitikinęs jis.
Liberalai to ir siekia: per mokesčių mažinimą sudaryti galimybes įmonėms, mažinančioms „anglies pėdsaką“, kurti savo išskirtinumą rinkoje, o pirkėjams rinktis jų gaminamą produkciją ar teikiamas paslaugas.
Be to, verslas, pasiekęs mažesnį savo veiklos „anglies pėdsaką“, galės jungtis ir prie „Žaliųjų pirkimų“ programos, kuri garantuos, kad valstybinių institucijų vykdomuose viešuosiuose pirkimuose žaliųjų pirkimų dalis siektų mažiausiai pusę visų viešųjų pirkimų.
„Mes laikomės nuomonės, kad verslas turi būti kokybiškas, veiklus ir ekologiškas, o mūsų bendras tikslas – pasiekti, kad Lietuva asocijuotųsi su švarių technologijų gamyba“, – pabrėžia S. Gentvilas.
Lietuvos ateitis – perdirbti visas atliekas
Siekdami įdiegti aukštus švarios gamybos standartus, liberalai planuoja peržiūrėti ir visą atliekų tvarkymo politiką, kuri vis dar yra nepakankamai efektyvi. Pagrindinis tikslas aplinkosaugos srityje – pasiekti, kad Lietuva apskritai gyventų be atliekų.
„Atliekos turi virsti žaliavomis naujiems produktams. Tokia ir mūsų vizija: Lietuva – žalia šalis be naftos produktų, su atsinaujinančia energija ir išplėtota biomase grįsta pramone. Tradiciškai iš naftos gaminamus produktus mes pakeisime tais, kurie taikant inovatyvias technologijas, gaminami iš biomasės“, – teigia LS vicepirmininkas.
S. Gentvilas pabrėžia, kad kalbant apie atliekas, svarbu nepamiršti ir gamtai didelę žalą darančių šaltinių, dėl kurių pastaruoju metu kilo daug skandalų. Tai ir Alytuje sukauptos neutilizuotos padangos, ir „Grigeo“ tarša, nevalytas geriamasis vanduo ar tinkamai netvarkomos nuotekos.
Žali, švarūs ir patogūs miestai bei miesteliai
Liberalų sąjūdis atkreipia dėmesį ir į klimato kaitos ir vietinės taršos mažinimo galimybes transporto sektoriuje. Šioje srityje mokestinėmis ir kitomis priemonėmis numatyta skatinti žmones labiau naudotis viešuoju transportu, dviračiais, vaikščioti pėsčiomis, o savivaldybes – investuoti į tam reikalingos infrastruktūros atnaujinimą.
Panevėžio vicemeras Valdemaras Jakštas pastebi: tam, kad situacija keistųsi, būtina įpareigoti degalų tiekėjams mažinti parduodamų degalų anglies pėdsaką, taip pat skatinti didesnį biodegalų iš atsinaujinančių išteklių vartojimą.
„O tai pat svarbu sudaryti žmonėms sąlygas įsigyti elektromobilius bei investuoti į jų stovėjimo ir krovimo aikštelių infrastruktūrą“, – sako jis.
Puikiai išmanydamas savivaldybių problemas, V. Jakštas atkreipia dėmesį ir į miestų planavimo problemas bei viešųjų erdvių išnaudojimą: miestai ir miesteliai turi būti žali, patogūs juose gyvenantiems žmonėms savo parkais ir laisvalaikių erdvėmis, ir pritaikyti „žaliam“ transportui.
Valdininkai privalo tapti gamtos advokatais
S. Gentvilo teigimu, liberalai laikosi nuostatos, kad visos aplinkosaugos problemos turi būti sprendžiamos ne vienoje ministerijoje, o vystant dialogą su gyventojais, verslu ir įvairiomis valstybės institucijomis. „Ir tai turi būti daroma ne draudimais ir baudomis, o įtraukiant į realų problemų sprendimą“, – pabrėžia jis.
Tačiau liberalai įsitikinę, kad Aplinkos ministerija kartu su sąmoninga visuomene turi atlikti svarbų vaidmenį, o būtent – būti svarbiausiu gamtos gynėju, advokatu.
„Labai svarbu, kad šioje srityje dirbantys valdininkai tikėtų tuo, ką sako ir daro, nes to labiausiai trūko iki šiol“, – priduria M. Nagevičius.
O tokiems savo darbą mylintiems aplinkosaugos specialistams liberalai padės įdiegdami efektyvias aplinkos apsaugai ir stebėjimui reikalingas socialines priemones, įtvirtindami tvarų gamtos išteklių naudojimą įstatymais, taikydami priemones biologinės įvairovės apsaugojimui ir atkūrimui.