Parlamentaras Simonas Gentvilas ir dar septyni Seimo nariai užregistravo Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo projekto pakeitimus, kuriais siekiama depolitizuoti valstybės (VĮ) ir savivaldybių įmones (SĮ), užtikrinant didesnį įmonių valdybų profesionalumą ir reikšmę.
„Pastarasis precedentas, kai aplinkos ministras tiesiogiai nurodinėjo VĮ „Valstybinių miškų urėdija“ valdybai ir direktoriui dėl centrinės būstinės įsteigimo jo vienmandatėje apygardoje Kazlų Rūdoje įrodo, kad valstybinių įmonių valdymas turi būti tobulinamas. Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) viena iš sąlygų buvo didinti valstybės valdomų įstaigų valdybų nepriklausomumą ir depolitizuoti tokių įmonių veiklą. Taip pat, Valstybės kontrolė savo ataskaitoje minėjo, kad siekiant šių įmonių efektyvumo, būtina atskirti jas nuo politikos formavimo. Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais“- esamą situaciją ir būtinus įstatymo projekto pakeitimus argumentavo Seimo narys.
S. Gentvilas įstatymu siūlo valstybinių įstaigų sudaromoms valdyboms perleisti pagrindines funkcijas ir taip joms suteikti daugiau galių. Įstatymo pakeitimu siūloma suformuotoms valdyboms perduoti tokias funkcijos: sudaryti ir tvirtinti įmonės strategiją, metines ataskaitas, nustatyti pareigybes, į kurias darbuotojai būtų skiriami konkurso būdu, priimti sprendimus dėl įmonių filialų steigimo, tvirtinti bei atšaukti vadovus bei spręsti kitus įmonės įstatuose numatytus klausimus. Iki šiol šias funkcijas sprendė ministrai bei merai.
„Siekiama praplėsti valstybės ir savivaldybių įmonių valdybų funkcijas, užtikrinti įmonių nepriklausomumą, perduoti daugiau teisių ir kontrolės priemonių profesionalioms įmonių valdyboms ir taip užkirsti kelią nepagrįstiems politiniams sprendimams“, – apie projektą kalbėjo politikas.
Negana to, EBPO bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldaus Valdymo koordinavimo centro kasmetinės ataskaitos nuolat įvardija Valstybės ir Savivaldybių įmonių valdysenos spragas. S. Gentvilo teigimu, šis įstatymo projektas sprendžia ir tobulina tokių įmonių valdymą.
„Įstatymo pakeitimas palies apie 18 Valstybės įmonių, tarp jų: VĮ „Registrų centras“, VĮ „Lietuvos oro uostai“, VĮ „Valstybinė miškų urėdija“, VĮ „Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija“ ir dar daug smulkesnių savivaldybių įmonių“, – pridūrė parlamentaras.