Seimas šiandien patvirtino opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos inicijuotą ir valdančiosios daugumos paremtą rezoliuciją „Dėl gimimu įgytos Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo“. Liberalai pabrėžia, kad dvigubos pilietybės klausimai – viena iš prigimtinių žmogaus teisių nuostatų ir kviečia visus Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius piliečius gegužės 12 d. palaikyti referendumo siekius – užtikrinti gimimu įgytos pilietybės išsaugojimą.
Pasak šios rezoliucijos iniciatorės liberalės, opozicijos lyderės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, referendumas dėl pilietybės išsaugojimo yra viena svarbiausių tautos apklausų per visą šalies nepriklausomybės istoriją.
„Akivaizdu, kad gyvybingos valstybės pagrindą sudaro jos gerovę kuriantys piliečiai. Galimybę išsaugoti pilietybę pirmiausia reikia ne lietuviams JAV, Norvegijoje ar Anglijoje, o Lietuvos valstybei, nes jeigu mažėja pilietinė lietuvių Tauta, tada kyla grėsmė ir pačiai Valstybei. Todėl turime dėti visas įmanomas pastangas išlaikyti ryšį su čia gimusiais, bet svetur savo laimę kuriančiais lietuviais. Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimas – būtų viena iš paskatų išlaikyti nenutrūkstamą ryšį su užsienyje dirbančiais ir gyvenančiais tautiečiais“, – įsitikinusi Liberalų frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytės-Nielsen.
Liberalų teigimu, kintančios tarptautinių santykių aplinkos, globalizacijos, sparčiai besivystančių technologijų ir įvairiapusę transformaciją patiriančios visuomenės sąlygomis Lietuvos Respublikos pilietybės instituto išsaugojimas turi išskirtinę reikšmę.
„Šis referendumas yra vardan mūsų išvykusių brolių, seserų ir pusbrolių. Šis referendumas yra būtinas moderniai, globaliai Lietuvai. Parašykime meilės laišką savo išvykusiems giminaičiams ir piliečiams, balsuodami „UŽ“ jų teisę išsaugoti Lietuvos pilietybę“, – ragina Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas, dešimtmetį už Lietuvos ribų gyvenęs ir kartu su kitais tautiečiais įsteigęs 2 užsienio lietuvių bendruomenes.
Eugenijus Gentvilas teigia, kad Konstitucijoje pilietybė apibrėžiama kaip prigimtinė žmogaus teisė, todėl parlamentaras ragina palaikyti dvigubos pilietybės referendumą.
„Mūsų Konstitucija apibrėžia pagrindines pilietybės įgijimo nuostatas, kuriomis sakoma, kad pilietybė įgyjama gimstant, tai kodėl mes turėtume spręsti, ar turime teisę atimti prigimtinę žmogaus teisę į savo pilietybę, jei jis gauna dar ir kitos šalies pilietybę?“, – retoriškai klausia E. Gentvilas ir priduria, kad svetur gyvena šimtai tūkstančių lietuvių, jie neišsižada Lietuvos ir smarkiai prisideda prie Lietuvos ekonomikos, todėl atimti iš jų pilietybę būtų ne tik neteisinga, bet ir Lietuvai atsirastų grėsmė juos prarasti.