Vilniuje mažėja savižudybių – miestas skirs dar daugiau dėmesio psichinei sveikatai

2018-03-08 / Vilniaus liberalai
Vilniuje mažėja savižudybių – miestas skirs dar daugiau dėmesio psichinei sveikatai

Prieš trejetą metų sostinės savivaldybė užsibrėžė gyvybiškai svarbų tikslą – žymiai sumažinti savižudybių skaičių. Strategiškai pažvelgus į problemą, buvo sukurtas veiksmingas kompleksinių priemonių planas, kuris pasiteisino ir šiandien rezultatai akivaizdūs – palyginti praėjusių keleto metų duomenis, sostinėje savižudybių skaičius sumažėjo apie 17 proc.

„2015 metais ėmėmės aktyvių veiksmų savižudybių Vilniuje skaičiui mažinti – su partneriais memorandumu įsipareigojome saugoti gyvybę ir sudarėme konkretų veiksmų planą, pirmą kartą paskyrėme tikslinių lėšų būtent savižudybių prevencijai. Nuoseklus darbas duoda vaisių, todėl programą neabejotinai tęsiame ir toliau, įtraukiame naujas priemones“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Daug dėmesio ir lėšų buvo skirta tam, kad krizinėje situacijoje atsidūręs vilnietis gautų nemokamą skubią pirminę psichologinę ar psichiatrinę pagalbą be išankstinės registracijos, artimiausioje poliklinikoje arba gydymo įstaigoje.

Veiksminga buvo ir specializuotos terapijos po bandymo žudytis programa, skirta sudaryti tolimesnį pagalbos planą, įvertinti riziką ir užkirsti kelią tolimesniems mėginimams nusižudyti.

Šiandien Vilniaus Tarybos nariai patvirtino atnaujintą savižudybių prevencijos planą iki 2019 metų – miestas skirs dar daugiau dėmesio psichinei sveikatai gerinti. Šiais metais įgyvendinti strategijai iš viso skirta 321,2 tūkst. eurų. Biudžetas šiai programai yra nuolatos didinamas: 2016 m. buvo skirta 301,3 tūkst., 2017 m. – 316 tūkst. eurų.

Pagal šiandien patvirtintą planą iki 2019 metų, kompleksinė pagalba išgyventiems krizines situacijas, turintiems psichikos sveikatos sutrikimų bus teikiama dar greičiau ir efektyviau. Profesionalios pagalbos sulauks ir jų artimieji, psichologinė pagalba bus teikiama ir nusižudžiusių asmenų šeimoms.

Naujovė – savivaldybė rengs mokymus psichikos sveikatos specialistams. Tai bus specializuoti mokymai ribinio asmenybės sutrikimo gydymui ir su šiuo sutrikimu susijusio suicidinio elgesio mažinimui, pagalba artimiesiems.

VšĮ Centro poliklinikoje pernai pradėjo veikti ir toliau veiks „Budinčio psichologo tarnyba“, kuri teikia psichologinę pagalbą atsidūrusiems krizinėje situacijoje visą parą, 7 dienas per savaitę. Ši pagalba teikiama ir nedraustiems asmenims, taip pat ir anonimiškai. Darbo dienomis tokią paslaugą teikia VšĮ Antakalnio poliklinika.

Šiemet ir toliau bus įgyvendinamos „SafeTALK“ ir ASIST mokymo programos „vartininkams“ – tai asmenys, kurie savo darbe yra apsupti daugybės kitų žmonių, todėl turi didesnę tikimybę sutikti asmenį, galvojantį apie savižudybę, mėginusį nusižudyti arba patyrusį artimojo savižudybę.  2017 metais šiomis programomis buvo apmokyti daugiau nei 2 000 „vartininkų“.

Svarbu žinoti kiekvienam: VšĮ Centro poliklinikoje suteikiama galimybė nemokamai konsultuotis savaitgaliais ir šventinėmis dienomis bei naktimis tiems, kurie galvoja apie savižudybę, mėgino ar ketina žudytis, kurie patyrė artimojo netektį ar nežino kaip elgtis įtardami, kad jų pažįstamas žmogus gali pakelti prieš save ranką. Konsultuotis taip pat gali ateiti vaikai ir paaugliai. Emocinė parama ir toliau bus teikiama telefonu bei internetu – pagalbą galima gauti nurodytais kontaktais.

Higienos instituto duomenimis lyginant 2016 m. ir 2017 m. Vilniaus mieste savižudybių skaičius mažėja: 2016 m. nusižudė 95 asmenys (17,5 – 100 tūkst. gyventojų), 2017 m. – 83 asmenys (15,2 – 100 tūkst. gyventojų).

Nuotrauka – Sauliaus Žiūros.

Vilniaus miesto savivaldybės informacija

liberalus