Seimo narys Jonas Varkalys siūlo idėją, kaip sumažinti šešėlinę ekonomiką, kelti darbuotojų atlyginimus ir mažinti socialinę atskirtį. Įdomu, kad vienas iš veiksnių neskatinančių ekonominio ir socialinio augimo – viešieji pirkimai. Tad liberalas įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma pirmenybę teikti tiems paslaugų ar prekių tiekėjams, kurie viešųjų pirkimų pasiūlyme numatytų ir užtikrintų darbuotojams didesnį nei minimalų atlyginimą. Šiuo projektu būtų užtikrintos didesnės algos darbuotojams.
„Šiandien viešųjų pirkimų dalyviai esą linkę mažinti savo prekių, paslaugų ir darbų kainas, dažniausiai ir didžiąja dalimi darbuotojų atlyginimų sąskaita. Esant minimaliam darbo užmokesčiui darbuotojai nėra motyvuojami, o didelio masto projektuose darbuotojai įvertinami minimaliu atlyginimu. Tai arba skatina socialinę atskirtį, arba dalis darbo užmokesčio sumokama „vokeliuose“, kas sumažina darbuotojams socialines garantijas, valstybei – surinktus mokesčius, o versle sėkmingai klesti šešėlinė ekonomika“, – sako parlamentaras.
Įstatymo projektu siekiama keisti viešųjų pirkimų reikalavimus, kurie būtų paremti ekonominio naudingumo principu. Nors viešųjų pirkimų tikslas yra mažiausia kaina, esant tinkamai kokybei, užtikrinti ekonominės veiklos skaidrumą, tačiau pamirštamas vienas svarbus aspektas – žmogiškasis faktorius, kuris šiandien sąlygoja mažą atlyginimą darbuotojams, šešėlio atsiradimą ir darbuotojų socialinę atskirtį.
„Girdime, kad ekonomika auga, valstybė surenka perteklinį biudžetą, bet žmonių kišenės tik bliūkšta“ –priduria J. Varkalys. Atsižvelgiant į tai, siūloma viešųjų pirkimų pasiūlyme nurodyti darbuotojų atlyginimus ir suteikti pirmenybę laimėti toms konkurse dalyvaujančioms įmonėms, kurios nurodė sąlyginai teisingą ir didesnį atlyginimą darbuotojams, įgyvendinantiems projektą.
Taip pat Vyriausybė, profsąjungos ir darbuotojai pasirašė susitarimą dėl šalies pažangai būtinų reformų, kuriame buvo teikti siūlymai spręsti emigracijos iš skurdo problemas. Sutartyje vienas iš punktų – didinti viešųjų pirkimų dalį ne pagal mažiausią kainą, o pagal ekonominio naudingumo principą.