Rita KRUŠINSKAITĖ, atspausdinta iš alytausnaujienos.lt.
Kas nuveikta per 2016 metus alytiškių labui, pasakoja Alytaus miesto savivaldybės tarybos liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Nijolė Makštutienė, Arvydas Švirmickas ir Saulius Janulevičius.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos liberalų sąjūdžio frakcijos nariai (iš kairės) Saulius Janulevičius, Nijolė Makštutienė ir Arvydas Švirmickas džiaugiasi, kad kolegos politikai vertina jų patirtį, ir tvirtina besistengiantys pritarti tiems sprendimams, kurie palankūs miestui.
Anot Alytaus liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnės N.Makštutienės, vienas reikšmingiausių tarybos darbų – patvirtintas Alytaus miesto bendrasis planas, labai svarbus dokumentas gyventojams, verslininkams ir investuotojams.
„Su frakcijos kolegomis dirbame valdančiojoje daugumoje. Palyginti su pirmaisiais šios kadencijos metais, darbas pasikeitė, daugiau kalbamasi ir sprendžiant įvairius klausimus tariamasi su mumis. Įvertino mūsų patirtį ir atsižvelgia į mūsų nuomonę. Visada stengiamės pritarti tiems sprendimams, kurie palankūs miestui“, – teigė liberalė N.Makštutienė.
Ji yra Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė bei dirba Alytaus miesto švietimo strategijos kūrimo grupėje. A.Švirmickas – Aplinkos ir plėtros komiteto bei Neįgaliųjų reikalų komisijos narys, o S.Janulevičius dirba Švietimo, kultūros ir sporto komitete ir Saugaus eismo komisijoje.
Švietimo strategijos planas stringa
„Daugiau nei prieš pusmetį pradėjo dirbti mero potvarkiu patvirtinta darbo grupė, kuriai pavesta parengti Alytaus miesto švietimo strategijos planą. Kol kas niekaip jo nebaigiame, nes daugeliu klausimų narių nuomonės išsiskiria.
Mums reikia vadovaujantis Nacionaline 2013–2022 metų švietimo strategija parengti Alytaus miesto švietimo strategijos planą. Darbo grupė jau išgrynino pagrindinius keturis strategijos tikslus, kuriems reikia parengti įgyvendinimo priemones. Šiame plane turi atsispindėti, kaip įgyvendinsime švietimo tinklo pertvarką. Bus koreguojamas patvirtintas Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planas“, – įsitikinusi N.Makštutienė.
A.Švirmicko teigimu, kaip švietimo sistema privalo funkcionuoti Alytaus mieste, kiekvienas turi savo nuomonę, tačiau, kad žingsniai būtų stiprūs, jie turi būti juntami iš kitos valdančiosios daugumos dalies.
„Manau, kad Alytuje šiemet švietimo sistemos postūmių į priekį nebuvo jokių. Nėra aiškios programos, aiškios strategijos, kiek tų mokyklų turėtų likti, ar turėtų keistis jų statusas“, – teigė A.Švirmickas.
Politikas neslėpė, kad anksčiau manė, jog reikia uždaryti kai kurias mokyklas, nes jų plotai per dideli pagal mokinių skaičių, dabar galvoja, jog laisvas erdves reikėtų pritaikyti kitoms reikmėms: „Nesuprantu požiūrio, kai norima išlaikyti dideles mokyklas. Galbūt valdžiai pasakius, kad turi ieškoti sprendimų, nes sumažins finansavimą, reikalai pajudėtų. Gal pasektų Likiškėlių pagrindinės mokyklos pavyzdžiu ir nereikalingas ugdymo procesui erdves išnuomotų.“
Pasinaudojo daug vaikų
N.Makštutienė pasidžiaugė, kad neformaliajam vaikų švietimui (NVŠ) skirtu 15 eurų krepšeliu Alytaus mieste pasinaudojo labai daug vaikų.
„Buvo ekspertų patvirtintos 48 neformaliojo vaikų švietimo teikėjų programos, pagal kurias ugdoma apie 2 tūkstančius mokinių“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė N.Makštutienė.
Jos kolega A.Švirmickas taip pat pritarė, kad NVŠ skirtas krepšelis reikalingas, tačiau suabejojo gausybės formalumų reikalingumu norint gauti finansavimą. Jo nuomone, pakaktų, kad laisvas mokytojas turėtų reikalingą kvalifikaciją, nuomotųsi patalpas mokykloje ir vykdytų tam tikrą veiklą, kuriai vaikus užregistruotų tėvai ir už užsiėmimų lankymą mokėtų pinigus.
Įgyvendinti projektai
Anot N.Makštutienės, šiemet baigti įgyvendinti projektai, patvirtinti praėjusios kadencijos tarybos. Atidarytas pėsčiųjų ir dviračių tiltas, miesto stadione – sporto salė. Atlikta Muzikos mokyklos ir baigiama daug aistrų sukėlusio lopšelio-darželio „Boružėlė“ renovacija. Alytaus miesto bendruomenės centre atidarytas atsinaujinęs vaikų dienos centras su atviromis jaunimo erdvėmis, kurias turint didės vaikų ir jaunimo gerovė, užimtumas, gyvenimo kokybė. Atnaujinti Alytaus baseino startų bokšteliai, seni vandens filtrai pakeisti į kvarcinius, leidžiančius vandenį filtruoti suvartojant mažiau chloro.
„Pagerėjo vandens kokybė, tai nauda tiek sportininkams, tiek laisvalaikį čia leidžiantiems alytiškiams. Juk Alytus – sportiškiausias miestas Lietuvoje“, – teigė N.Makštutienė.
Sutvarkytas Vidzgirio pagrindinės mokyklos stadionas – įrengta šiuolaikiška futbolo aikštė, tribūna, keturi bėgimo takeliai ir mažoji futbolo aikštė. Ateityje planuojama tvarkyti ir kitų ugdymo įstaigų stadionus.
„Dėmesys bus skiriamas ikimokyklinių įstaigų, kurios liko labiausiai nuskriaustos, infrastruktūros tvarkymui“, – sakė N.Makštutienė.
Reikia ieškoti naujų kelių
„Dviaukščiai darželiai – sovietinių laikų atgyvena. Reikėtų vieną kurį nugriauti ir jo vietoje pastatyti vienaukštį modernų pastatą. Statant pagal naujas technologijas nebūtų labai brangu, o darželiai būtų šilti, jaukūs“, – tikino A.Švirmickas.
Jo nuomone, būtų galima pritraukti ir privačią iniciatyvą. Darželių poreikis Alytuje patenkinamas, bet jie nėra saugūs.
„Nauji sprendimai nerandami, kol jų neieškoma“, – įsitikinęs A.Švirmickas.
Neįgaliųjų reikalų komisijoje dirbantis A.Švirmickas pasigenda dėmesio neįgaliesiems: „Prikuriame laisvalaikio užimtumo veiklų, tačiau jie be pašalinių pagalbos negali patekti ten, kur jiems reikia, visur laiptai, laiptai ir taip toliau. Analizuojame struktūrą, ieškome galimybių, kad neįgalieji galėtų būti naudingi visuomenei, užsidirbtų ir galėtų jaustis visaverčiais miesto bendruomenės nariais.“
Trinkelių takai jau pradėti keisti asfalto danga, kuri bus daug saugesnė ir patogesnė neįgaliesiems, važiuojantiems vežimėliais, dviratininkams ir riedutininkams.
Alytus gali didžiuotis
Anot Saugaus eismo komisijos nario S.Janulevičiaus, Alytus tapo pirmuoju miestu šalyje, kuriame pėsčiųjų perėjos saugumas padidintas įrengus tris elementus: ties perėja kelio dangoje ir virš kelio ženklų įmontuoti LED šviestukai, įrengtas kryptinis apšvietimas. Išmanioji perėja įrengta ties Miklusėnų ir Naujosios gatvių sankirta.
„Iš dešimties šalies didžiausių miestų esame viduryje. Mano tikslas – siekti, kad per šią kadenciją Alytus taptų saugiausiu miestu Lietuvoje. Šiais metais pavyko nemažai nuveikti gerinant saugumą – įrengta keliolika paaukštintų, iš abiejų pusių apšviestų perėjų. Kitais metais planuojame pakeisti senuosius lempinius šviesoforus. Greičio mažinimo kalnelių Alytuje daug, tačiau namų bendrijos ir atskiri gyventojai prašo jų įrengti dar daugiau. Tai ypač aktualu šeimoms, auginančioms mažus vaikus“, – teigė S.Janulevičius.
Auto-mototrasą, besidriekiančią Alytaus miesto ir rajono savivaldybės teritorijose, perėmė motociklininkų klubas „Devyniukė“.
„Apdraudus žemę bus galima joje rengti Baltijos varžybas“, – džiaugėsi S.Janulevičius.
Atėjo metas tartis su žmonėmis
„Sprendžiant visam miestui svarbius klausimus reikia išmokti organizuoti visuomenės apklausas. Dėl aerodromo plėtros būtina apklausa. Sportinę veiklą galbūt gali remti savivaldybė, tačiau kodėl būtent šį klubą, o komercinė veikla ne savivaldybės reikalas“, – pabrėžė A.Švirmickas.
Politiko nuomone, taip turėtų būti ir su atliekų tvarkymu.
„Šiukšlynas mūsų panosėje, kvapai, teršalai ir kitos problemos, mes tarsi įkaitai, kai viena savivaldybė turi spręsti viso regiono problemas. Reikėtų surengti apklausą, ar sutinka alytiškiai dengti kitų savivaldybių atliekų atvežimo išlaidas. Aš su tuo nesutinku ir nesutiksiu. Žmonės turi pasakyti savo nuomonę ir dėl parkavimo aikštelių įrengimo miesto centre“, – piktinosi A.Švirmickas.
Zitos STANKEVIČIENĖS nuotr.