Seimas tik imituoja sąlygų šeimoms gerinimą ir atvirai tyčiojasi iš žmonių, iš naujo bandydamas susiaurinti šeimos sąvoką Konstitucijoje tiesiogiai susiejant ją su santuoka, – sako liberalė Dalia Kuodytė.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija šiandien Seime balsuos prieš siūlomas Konstitucijos 38 straipsnio pataisas, įtvirtinančias šeimą per santuoką.
„Įžūlu, kad dalis Seimo narių šeimos sąvoką, o kartu ir visus Lietuvos žmones bando „sukišti“ į savo riboto supratimo rėmus. Valdžiai kištis į žmonių asmeninį gyvenimą ir lipti jiems ant galvos tampa prasto skonio tradicija. Kodėl Seimo nariai, rodantys apsimestinį susirūpinimą šeima, nuo pat 2006 metų nepriima naujo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo? Kodėl vaikai, kurie žudosi, negali gauti psichologinės pagalbos? Kodėl šeimos, ypač socialinės rizikos šeimos, iki šiol negauna pakankamos paramos? Sąrašas nepadarytų darbų ilgas. Čia reikia nukreipti jėgas vietoj to, kad dešimtmečius ir toliau tuščiai ginčytumės dėl paprasto ir aiškaus šeimos apibrėžimo“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Dalia Kuodytė.
Liberalų sąjūdis gerbia ir vertina šeimos bei santuokos institutus, bet ragina ir toliau laikytis šiuo metu Konstitucijoje jau įtvirtintų nuostatų, kurios teigia, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka yra sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.
Liberalė D. Kuodytė pažymi, kad svarbu gerbti laisvą žmonių valią ir pasirinkimą, todėl liberalai visiškai palaiko ir pritaria Konstitucinio Teismo išaiškinimui, kad šeimos samprata negali būti kildinama tiktai iš santuokos instituto.
„Iniciatyvos dirbtinai siaurinti šeimos sąvoką veda tik į tai, kad kartu gyvenantys žmonės, šeimos, neįteisinusios savo santykių, bus dar labiau diskriminuojamos. Pavyzdžiui, ir dabar artimųjų ligos atveju kartu realiai gyvenantys žmonės neturi esminių teisių. Tą spragą reikia užpildyti“, – teigia D. Kuodytė.
Liberalai nuosekliai pasisako už registruotos partnerystės įteisinimą Lietuvoje. Partnerystė neneigia ir neprieštarauja santuokai, kaip reikšmingam santykių įprasminimo būdui. Liberalai dar 2015 m. kovą pateikė Civilinio kodekso papildymus ir pataisas, įteisinančias registruotą partnerystę Lietuvoje.
Lietuvoje įteisinti partnerystės institutą yra svarbu, nes dar 2000 metais šalies Civiliniame kodekse buvo įtvirtintos nuostatos dėl bendro gyvenimo neįregistravus santuokos. Nors šios nuostatos tebegalioja, jos neveikia arba skirtinguose teisės aktuose taikomos chaotiškai – kartu gyvenančių žmonių pareigos valstybei yra, bet jų pamatinės teisės nėra užtikrinamos.
„Yra aiškus poreikis šį teisinį chaosą pašalinti, nes šiandien skaičiuojama virš 200 įstatymų, kuriuose vartojamos skirtingos sąvokos – „sutuoktiniai“, „sugyventiniai“, „partneriai, kurie gyvena įregistravę partnerystę“ ar „asmenys, kurie yra sudarę susitarimą tuoktis“, – sako D. Kuodytė.