Valdas Trinkūnas: ar gali kažką pakeisti rinkimų rezultatai Druskininkuose?

2015-04-07 / Druskininkų skyrius
Valdas Trinkūnas: ar gali kažką pakeisti rinkimų rezultatai Druskininkuose?

Dažnai tenka girdėti žmonių nusiskundimus ir samprotavimus, kad rinkimai nieko negali pakeisti paprasto žmogaus gyvenime. Ką prieš rinkimus bekalbėtų kairė, dešinė, centras ar dar kurią pusę atstovaujantys politikai, realių pokyčių praktiškai nevyksta, arba jie būna tokie kosmetiniai, kad net neverta gaišti laiko. Išrinktieji politikai pasistumdo alkūnėmis prie valdžios lovio, gauna savo spenelį ir pamiršta apie paprastus mirtinguosius iki kitų rinkimų.

Nelengva p neigti tokias nuostatas, tuo labiau, kai paklausai, ką pašnibždomis kalba bendrapiliečiai, kurie su neslepiama ironija vardija valdančiųjų gražuolių kadrilį po visas savivaldybės seniūnijas ir nuošaliausius kaimus, žvanginant atnaujintais bendruomenių namų raktais, dalinant krūvas padėkų ir diplomų už staiga gražiausia tapusią sodybą, išaugintą didžiausią runkelį, ar šiaip, už nuopelnus tautai ir tėvynei.

Na ir ką daugiau bepadarysi, jeigu per visą kadenciją, ar net kelias, nebuvo laiko susitikti ir normaliai pabendrauti su žmonėmis, atsiklausti jų, kuo valdžia galėtų prisidėti prie geresnio gyvenimo, kad ne pašalpos ar kompensacijos reikėtų laukti ištiesus ranką, arba bilietą į Airiją ar Norvegiją pirkti, bet pasiūlyti naujas konkurencingas verslo galimybes, skatinti darbo vietų steigimą, pastebėti ir tinkamai pagerbti visus, kurie dirba ir moka mokesčius. Kitaip sakant, ne pašvinkusią žuvį dalinti, bet sudaryti palankias sąlygas įsigyti geros kokybės meškeres.

Po Naujųjų į mano rankas pateko vieno Druskininkų savivaldybės paskelbto konkurso medžiaga. Savivaldybė nori pirkti beveik visas komunalines paslaugas, pradedant šviesoforų priežiūra, miesto apšvietimu ir baigiant gatvių valymu, žolės pjovimu bei lapų surinkimu iš vienos įmonės. Visa tai skubama atiduoti į vienos įmonės rankas net septynerių metų laikotarpiui. Labai abejoju, ar daug tokių įmonių atsiras Druskininkuose? Ko gero, ne! Būtų laikas paklausti, ar šio konkurso sąlygos neparuoštos konkrečiam nugalėtojui? Tai reikštų, kad kasmet Druskininkai pirktų paslaugų už maždaug 1,7 milijonus eurų iš ne druskininkietiško paslaugos teikėjo. Kiek prarastume darbo vietų, mokesčių, investicijų ir kurortui taip reikalingų verslo galimybių.

Susitikinėdamas su rinkėjais, bendravau su ūkininkais, verslininkais ir šiaip aktyviais žmonėmis Leipalingyje, Vieciūnuose ir pačiuose Druskininkuose, kurie turi technikos, kvalifikaciją, galimybes teikti dalį šių paslaugų. Tokių kaip žolės pjovimas, lapų surinkimas, sniego valymas ir pan. Bet dėl konkurso sąlygų jie net negali jame dalyvauti. Kaip būtų galima vertinti tokį savivaldybės vadovų požiūrį į viešųjų paslaugų pirkimą? Kompetencijos stygius, kenkimas saviems, konkurencijos žlugdymas, nenoras nupirkti pigiau, ar interesų pinklės? Išvadas kiekvienas galime pasidaryti patys.

Kad su savivaldybės pagalba vietinis smulkus ir vidutinis verslas nuolat gauna pagalių į ratus, Druskininkuose nėra naujiena. Kad savivaldybės įmonės užsiima apgyvendinimo, maitinimo kurortinių paslaugų verslu, niekam ne paslaptis. Jeigu pirminiame kurorto atgaivinimo etape gal tai ir buvo galima pateisinti, tai dabar belieka tik stebėtis, kodėl šios komercinės paslaugos iki šiol neprivatizuotos? Jos sudaro nelygiavertę konkurenciją smulkiajam verslui.

Toliau žengiama dar giliau. Ne tik neatsisakoma savivaldai nebūdingų verslų, bet jų mastas toliau plečiamas, statomas naujas viešbutis prie vandens parko ir, kiek teko skaityti spaudoje, su visa išplėtota kurortinių paslaugų infrastruktūra, dėl kurių plėtros net statybas teko stabdyti. Gal Druskininkai ruošiasi grįžti i sovietinius laikus, nacionalizuoti dar likusį privatų turtą, steigti valdiškus restoranus ir parduotuves, kirpyklas ir batų taisyklas? O ir sovietinių skulptūrų netoliese būtų galima pasirinkti iki pilnos komplektacijos!
O tuo tarpu savivaldai būtina viešoji kultūros objektų infrastruktūra kurorte beviltiškai merdėja jau antrą dešimtmetį. Sugebėjome visai neblogą kino teatrą sunaikinti, neturime nors kiek padoresnės koncertų ir teatro salės, parodų galerijos. M.K.Čiurlionio miesto kultūros ir meno bendruomenė neturi net minimalių sąlygų kūrybai ir saviraiškai plėtoti. Netgi mažesni Lietuvos miesteliai jau turi menų inkubatorius, kūrybines dirbtuves ar panašius traukos centrus, o daugiau negu 220 metų gyvuojantis Druskininkų kurortas nusigyveno iki kultūrinės dykvietės. O juk kurortiniam gydymui būtinos ne tik kūniškos procedūros, bet ir dvasios eleksyras.
Aš nenorėčiau vien tik apsileidimus ar nepadarytus darbus minėti. Be jokios abejonės, Druskininkai gerokai pasikėtė ir to negalima nepastebėti. Bet atidžiau pasižvalgykime po Lietuvą, kaimynus Latvijoje ir Estijoje. Visi juda į priekį, o gal net ir sparčiau, gal kartais skoningiau ir racionaliau?

Nebijokime pripažinti, kad neišvengėme ir klaidų. Tai būtų stiprumo požymis!
Racionaliai ir blaiviai mąstantį žmogų priverčia suklusti mūsų kurorto valdžios mintys, kad vos ne pasaulis prasideda nuo Druskininkų, esame aplenkę laiką, todėl visi, kas tik drįsta suabejoti valdžios minčių ir veiksmų neklystamumu, turi būti visuotinai pasmerkti! Susidaro įspūdis, kad kurortas visumoje yra valdžios privatizuotas ir jo istorija prasideda tik nuo 2000-ųjų metų, o jo juridinis statusas – gresianti absoliutinė monarchija! Belieka tik šventojo aureolę virš galvos įžvelgti?
Klasikinė išmintis liudija, kad, kuomet žmogus pradeda galvoti esąs tobulas ir neklystantis, jis praranda galimybę pozityviai galvoti, kurti ir netgi išlaikyti tai, ką yra pasiekęs? Nuo tos dienos mintys ir veiksmai pradeda judėti atgal.

Aš asmeniškai ir Lietuvos Liberalų sąjūdžio žmonės Druskininkuose, esame pasiryžę ne griovimui ar destrukcijai, bet konstruktyviam darbui savivaldos struktūrose. Manome, kad neatidėliojant būtina keisti valdžios požiūrį į kurorto valdymą, liberalizuoti valdžios ir bendruomenės narių santykius, į kurorto valdymą įtraukti kompetentingus ir iniciatyvą rodančius žmones, visuomenines organizacijas. Ir todėl tikime, kad tik rinkimai, kaip vienintelė demokratinė valdymo forma, gali keisti visų žmonių gyvenimą jų trokštama kryptimi.
Todėl rinkimų dieną būkime aktyvūs, racionalūs savo sprendimuose ir tikėkime, kad mūsų ateitis yra mūsų rankose!

liberalus