Liberalai: rajonines ligonines siekiama sunaikinti administraciniais ir antikonstituciniais metodais

2018-08-07 / Liberalai.lt
Liberalai: rajonines ligonines siekiama sunaikinti administraciniais ir antikonstituciniais metodais

Šiandien vykusioje opozicinių frakcijų spaudos konferencijoje skambėjo aštri kritika Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), sudariusiai „juodąjį“ rajoninių ligoninių sąrašą. Savivaldybių vadovai, medikų ir pacientų organizacijos bei politikai teigia, kad per pastaruosius kelerius A. Verygos vadovavimo ministerijai metus gydymo srityje niekas nepasikeitė, taip pat nepagerėjo gydymo prieinamumas.

„Jau prieš pusmetį buvome atkreipę dėmesį į šį įstatymo projektą, kai jis dar nebuvo registruotas Seime. A. Veryga kartu su R. Karbauskiu turi viziją, kaip sunaikinti rajonines gydymo įstaigas administraciniais ir antikonstituciniais metodais. Optimizuoti tinklą jie siekia šantažu, melu ir administraciniais sprendimais. R. Karbauskis sako, kad veiksmai derinami su savivaldybėmis, o Lietuvos savivaldybių asociacija pateikė raštą, kuriuo nepritaria įstatymo projektui – štai ir visas derinimas“, – stebisi Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos teigimu, rajoninės gydymo įstaigos bus struktūrizuojamos ir optimizuojamos. Tačiau vis dar neaišku, kokiais kriterijais remiantis tai bus tvarkoma. Atrodo, kad ligoninių tinklas bus sudaromas ministro vienasmeniškai, nes valdantieji planuoja atmesti prezidentės veto dėl sveikatos apsaugos reformos.

Priėmus naujus valdančiųjų siūlymus žmonės nebegalėtų gauti kompensuojamų paslaugų privačiose gydymo įstaigose

E. Gentvilo teigimu, kartais sunku kritikuoti tai, ką reikia mesti į šiukšlių dėžę. SAM kelia skirtingas sąlygas privačioms ir valstybinėms ligoninėms. Šiuo metu žmogus gali pasirinkti ir valstybinę, ir privačią gydymo įstaigą. Pastarosios teikiamos paslaugos ligoniui kompensuojamos iš ligonių kasų.

„Tačiau priėmus naujus valdančiųjų pasiūlymus, turintis specifinių susirgimų žmogus nebegalėtų kreiptis į specializuotą privačią kliniką, nes ji neteikia plataus spektro paslaugų. Natūralu – juk klinika specializuota. Tačiau tokiais keistais kriterijais privačios klinikos bus išmestos iš žaidimo. SAM siekia sunaikinti atsikuriančią privačią mediciną“, – pasakoja E. Gentvilas.

Politikas atkreipė dėmesį ir į naujus reputacijos reikalavimus gydymo įstaigų vadovams. „Juos galime sulyginti su STT vadovams keliamais reikalavimais. Kitaip sakant, valdantieji sprigtu atsisveikins su neparankiais vadovais ir į jų vietą pasodins savus žalius“, – pastebi liberalas.

Sveikatos reikalų komiteto narys liberalas Jonas Liesys stebisi, kaip SAM planuoja sumažinti eiles gydymo įstaigose uždarius rajonines ligonines.

„Jau dabar pacientai apsilankymo pas gydytoją laukia kelis mėnesius, o SAM bando įrodyti, kad uždarius dalį ligoninių sumažės ir eilės rajono centruose. Tokiais sprendimais ne tik prastinamas paslaugų teikimas, tačiau ir išvaromi medikai iš Lietuvos – atimamos jų darbo vietos. Nesirūpinama ir aukštos kvalifikacijos personalu, nes jaunimas nestos į Lietuvos universitetus, kuriuos pabaigę jie galėtų dirbti čia. Tokie SAM sprendimai, kokius matome čia yra antikonstituciniai“, – sako J. Liesys.

„Juodasis“ ligoninių sąrašas šmeižia rajonines gydymo įstaigas

Anksčiau rajono gydymo įstaigose rasti smulkūs pažeidimai buvo ištaisyti per nustatytą laikotarpį, tačiau SAM teigia, kad gydymo įstaigų tinklą reikia optimizuoti, nes dalis ligoninių yra nuostolingos.

Politikų teigimu, būtent SAM pastaruosius dvejus metus ir stengėsi nustekenti ligonines – buvo panaikintas stacionarinių paslaugų apmokėjimo indeksavimas, kitaip tariant, ligoninėms buvo atimta galimybė užsidirbti 15 proc. daugiau, ir pradėta reikalauti pakelti algas medikams, tad dalis gydymo įstaigų net ėmė paskolas, kad galėtų įgyvendinti ministerijos reikalavimus.

SAM siekis, kad ministerija taptų ligoninių dalininke pati neįnešdama nieko. „Kas atsitiks, kai bus uždaryta dalis ligoninių? Valstybė taps jų turto savininke. Čia akivaizdžiai užprogramuota rajoninių ligoninių teritorijos, nekilnojamojo turto, įrangos ir kito turto vagystė“, – piktinasi E. Gentvilas.

Pagal SAM pateiktą informaciją, Plungės ligoninė buvo įvardinta kaip viena blogiausiai dirbančių. Plungės meras, buvęs SAM viceministras Audrius Klišonis sako, kad ligoninė paslaugas teikia laiku ir aptarnauja 43 tūkst. gyventojų.

„Vyko susirašinėjimas, ar aukštesnės kvalifikacijos chirurgas gali suteikti bendrojo chirurgo paslaugas. Aukštesnės kvalifikacijos chirurgas gavo papildomą licenciją, nors tos paslaugos visą laiką buvo teikiamos. Echoskopijos ir endoskopijos paslaugos suteikiamos 4 kartus greičiau nei reikalauja ministerija – per 30 min. ir yra užtikrinamos visą parą. Turime akredituotą laboratoriją, kuri dalyvauja išorinėse europinėse programose, turi europinį sertifikatą ir veikia visą parą. SAM reikalauja, kad joje visą parą budėtų dar ir biologas, tačiau tokie teisės aktai yra atsilikę nuo pažangos, kurią yra pasiekusios ligoninės – joms nebereikia, kad laboratorijoje visą parą budėtų žmogus“, – vardija A. Klišonis.

Jo teigimu, gyventojai nesiskundžia ligonine, paslaugos teikiamos kokybiškai ir nors gydymo įstaigos resursai nėra dideli, tačiau ji dirba pelningai, o paslaugos teikiamos vadovaujantis šiuo metu galiojančiais ministro įsakymais.

liberalus